امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۹۷۸۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸

چرا آتش سوزی های مناطق جنگلی آمریکا هر بار بدتر می شود؟

خرداد: آتش سوزی ها در کالیفرنیا و اورگون از همیشه بدتر بود اما دگرش های آب و هوایی نشان از آن دارد که بدتر از اینها، هنوز در راه است.


به گزارش خرداد، شفقنا به نقل از شورای روابط خارجی آمریکا؛ آتش سوزی های ایالات متحده تا به حال بیش از ۴.۷ میلیون هکتار از زمین ها را سوزانده است. ایالت کالیفرنیا پنج تا از بزرگ ترین آتش سوزی های خود را ثبت کرده و در ایالت اورگان هم آتش زمینی به وسعت رود آیلند (Rhode Island) را سوزانده است. هوا پر از دود و خاکستر است و هزاران نفر گرفتار قطعی برق شده اند. ب
تغییرات اقلیمی نیز اوضاع را وخیم تر کرده و بسیاری از مردم می پرسند که چه چیزی در انتظار است. مطمئنا سال ۲۰۲۰ یک سال تاریخی برای آتش سوزی است اما شاید بدترین نباشد.
تغییرات آب و هوایی زمینه را برای آتش سوزی فراهم می کند: دمای گرم تر، خشکسالی عمیق تر و پوشش گیاهی خشک تر. با گرم شدن سیاره، آتش سوزی ها در ابتدای سال شروع می شوند، بیشتر دوام می آورند و بزرگ تر می شوند. تغییرات آب و هوایی مسئول بیش از نیمی از افزایش ها در مناطق مستعد به آتش سوزی از سال ۱۹۸۴ بوده است.
دمای بالاتر باعث خشکی خاک و پوشش گیاهی شده و شرایط را برای رشد و گسترش آتش سوزی آماده می کند. کالیفرنیا در ماه اوت و سپتامبر موجی از هوای داغ را تجربه کرد و دمای هوای لس آنجلس به ۱۲۱ درجه فارنهایت رسید. این گرمای شدید همراه با سال ها جلوگیری از آتس سوزی طبیعی جنگل ها، منجر به شکل گیری زمین های مستعد آتس سوزی شد که پر از سوخت بودند. در این میان پوشش گیاهی قابل اشتعال نیز پیشرانه دیگری برای آتش سوزی بود.
با گرم شدن مداوم کره زمین، احتمال رکورد شکنی دمایی برای بیش از ۸۰ درصد از مناطق دنیا افزایش یافته و این افزایش دما به سرعت در حال شدت گرفتن است. یعنی شرایط گرم تر و خشک تر ادامه خواهد یافت و به تخریب بی سابقه از ناحیه آتش سوزی منجر خواهد شد.
همزمان افراد و دارایی های بیشتری نیز نسبت به گذشته در معرض ریسک آتش سوزی قرار دارند. در ایالات متحده ساخت و ساز در مناطقی که در مجاروت و یا آمیخته با حیات وحش هستند با بیشترین سرعت در میان دیگر اراضی در حال افزایش است.

مهم ترین گام برای ایجاد انعطاف پذیری در برابر آتش سوزی های آینده کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه ای است. حتی اگر ایالات متحده با موفقیت بتواند انتشار این گازها را کاهش دهد بازهم باید اماده خطر افزایش آتش سوزی ها باشد چرا که انتشارات فعلی برای حداقل چندین دهه پیش رو افزایش دما را موجب شده است.
برای کاهش خطر آتش سوزی، مقامات ایالتی و محلی باید خواستار کدهای ساخت و ساز قدرتمند تری شوند. این کدها باید در برگیرنده استفاده از روش ها و مواد مقاوم به آتش در ساخت و سازها باشند. ایجاد فضای قابل دفاع در اطراف سازه ها و همچنین در نظر گرفتن مسیرهای تخلیه ضروری است. در جایی که خطر آتش سوزی بالاست مسئولان باید محدودیت هایی برای ساخت و ساز اعمال کنند.
دولت فدرال باید یارانه توسعه در مناطقی که خطر آتش سوزی بالاست را متوقف کند. مقامات ایالتی نیز باید در همکاری با یکدیگر یک سامانه متمرکز هشدار از قبل را ایجاد کنند. این سامانه باید با استفاده از به روز ترین داده های علمی و فناوری پتانسیل یک اتش سوزی را پیش بینی و دستورات تخلیه را صادر کند. هشدار های دقیق و اولیه برای نجات جان افراد بسیار حیاتی است.
کم تر از یک سال پیش نیز استرالیا تجربه مشابهی از فاجعه آتش سوزی داشت. تحقیقات صورت گرفته توسط کمیسیون سلطنتی استرالیا نشان داد که برنامه ریزی برای استفاده از زمین و تصمیم در مورد ساخت و ساز عاملی کلیدی در تعیین آسیب پذیری و گستره قرار گیری در معرض آتش سوزی است. در تجزیه و تحلیل برخی از مناطقی که گرفتار آتش شده بودند آمده است که اگر ساختمانی گرفتار آتش شود، صرف نظر از مسئله ساخت و ساز، احتمالا کاملا تخریب خواهد شد. به علاوه، تحلیل هایی از آتش سوزی های قبلی نشان می داد که شدت مجاورت ساختمان با محل آتش سوزی مهم ترین عامل در تعیین آسیب پذیری است.
در پی آتش سوزی شنبه سیاه در سال ۲۰۰۹، دولت استرالیا یک سیستم هشدار از قبل را توسعه داد. این سامانه سه سطح هشدار را ارائه می کرد و همچنین شامل دستورالعمل های تخلیه و حفاظت از جان افراد می شد. این سامانه به شهروندان امکان داد تا واکنش بهتری نسبت به حوادث داشته باشند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی