امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۹۷۸۷
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸

رویترز؛ متحدان دیرینه ایالات متحده: اقدام واشنگتن باطل است

خرداد: دولت دونالد ترامپ اعلام کرد که کلیه تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران باید بازگردد و تحریم تسلیحاتی ایران مطابق با توافق هسته ای در اواسط ماه اکتبر منقضی نخواهد شد. این در حالیست که ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد ، از جمله متحدان دیرینه ایالات متحده ، می گویند این اقدام واشنگتن باطل است.  دیپلمات ها تاکید می کنند، به احتمال زیاد تعداد کمی از کشورها اقداماتی را که بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ میان قدرت های جهانی و ایران توافق شده بود که لغو شود را دوباره اعمال کنند.

به گزارش خرداد، شفقنا به نقل از رویترز، بر اساس توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران با قدرت های جهانی، تحریم تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت که در سال ۲۰۰۷ وضع شده است در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ منقضی می شود.
آمریکا این توافق را ترک کرده و حالا طرف های باقی مانده در توافق هسته ای گفته اند که به حفظ توافق متعهد هستند. ایران هم گفته است که علیرغم اقدام ایالات متحده در سازمان ملل متحد ، در این توافق می ماند.
انگلیس ، فرانسه و آلمان روز جمعه در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند: ما بی وقفه برای حفظ توافق هسته ای کار کردیم و متعهد به انجام آن هستیم.
رویترز می نویسد: آمریکا با اینکه توافق هسته با ایران را در سال ۲۰۱۸ ترک کرده است  اما مدعی است که  قطعنامه ۲۰۱۵ هنوز از ایالات متحده  به عنوان یکی از طرفین توافق  نام می برد.
ترامپ حتی برای پیشبرد اهداف خود مدعی شده که قصد دارد دستورالعمل اجرایی صادر کند تا هر کسی که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد را نقض می کند ، مجازات کند.
رویترز می نویسد:  بر اساس گفته های مقامات ارشد، ایران مصمم است که به توافق هسته ای متعهد بماند و امیدوار است که پیروزی جو بایدن ، رقیب سیاسی ترامپ در انتخابات ۳ نوامبر ، این پیمان را نجات دهد. بایدن هم که هنگام مذاکرات هسته ای، معاون اوباما بود ، گفت که اگر ایران توافق خود را از سر بگیرد ، دوباره به توافق می پیوندد.
اندرو بیتس ، سخنگوی ستاد انتخاباتی بایدن گفت: اگر ایران به توافق هسته ای کاملاً پایبند باشد ، ایالات متحده مجدداً به توافق می پیوندد و بر اساس آن توافق می کند.
وی در عین حال مدعی شد که با متحدانش تلاش می کند تا اقدامات بی ثبات کننده ایران را مدیریت کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی