امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۹۸۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷

شرق مدیترانه روی خط تنش/ درخواست قبرس برای تحریم ترکیه/ پمپئو به یونان می‎رود

خرداد: تنش‌ها در شرق مدیترانه با ورود بازیگران فرامنطقه‌ای به موضوع پیچیده‌تر شده و چشم انداز حل و فصل آن تار شده است.  شرایط در مدیترانه شرقی همچنان متشنج است و ترکیه، یونان و قبرس مواضع مختلفی دراین مورد دارند. در حالی که ترکیه از مساعد بودن اوضاع در این منطقه برای آغاز مذاکرات سخن می‌گوید، قبرس و یونان مواضع دیگری دارند.

به گزارش خرداد ،میزان نوشت، وزیر دفاع قبرس روز یکشنبه، ۳۰ شهریور، از اتحادیه اروپا خواست تا در برابر تحرکات ترکیه، موضعی قاطع اتخاذ کند. «کریستو دو لیدس»، وزیر خارجه قبرس، نیز بر ضرورت اجرای تحریم‌های فوری اتحادیه اروپا علیه ترکیه تاکید کرد.

این مقام قبرسی روز دوشنبه، برای حضور در نشست وزرای خارجه اروپا به «بروکسل» می‌رود تا با حضور «جوزپ بورل»، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی به موضوع تحولات در منطقه مذکور بپردازد.

در همین حال یونان نیز از سفر قریب الوقوع «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، به «آتن» خبر می‎دهد. براساس اعلام آتن، هدف این سفر بررسی تحولات شرق مدیترانه است. این در حالی است که «ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، اخیرا از مساعد بودن موقعیت برای آغازمذاکرات سخن گفت.

وی تاکید کرد که زبان تحریم، تهدید و فشار علیه ترکیه دیگر کار نمی‎کند و سیاستمداران اروپایی باید این موضوع را بفهمند چرا که ترکیه از تهدید و تحریم نمی‌ترسد. پیشتر نیز «رجب طیب اردوغان»، رییس جمهور ترکیه، از فراهم بودن فرصت دیپلماسی برای حل مشکل خبر داده بود.

سه کشور ترکیه، یونان و قبرس از چند ماه پیش تاکنون بر سر موضوع حفاری در مدیترانه شرقی با چالشی جدی مواجه شدند که در برخی از موراد گمانه درگیری نظامی را نیز مطرح کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی