امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۹۹۱۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴

واشنگتن پست: سیاست ناهنجار ترامپ به جای ایران، آمریکا را منزوی کرد

خرداد: یک دهه پیش این ایران بود که به خاطر تحریم های گسترده سازمان ملل از جامعه جهانی طرد شده بود. امروز به لطف سیاست های اشتباه دولت ترامپ، ایالات متحده به شکلی عجیب و بی سابقه منزوی شده است.

واشنگتن پست نوشت؛ انگلیس، آلمان و فرانسه که برای چندین سال در مهار برنامه هسته ای ایران کوشیده اند اخیرا بیانیه مشترکی صادر و اعلام کردند که ایالات متحده توانایی تاثیرگذاری قانونی در این زمینه را ندارد. این سه کشور اروپایی همراه با روسیه و چین به حمایت از شرایط برجامی ادامه می دهند که فعالیت های هسته ای ایران را محدود می کند. ایالات متحده در این ادعا که توافق نابود شده و تحریم ها بر می گردند، تنهاست.
دولت ترامپ با تهدید به تحریم بانک ها و شرکت هایی که معاملات تسلیحاتی با ایران را تسهیل و یا از تولید هسته ای یا موشکی ایران حمایت می کنند، تلاش می کند تا بقیه جهان را وادار به مطابقت با نسخه خود از واقعیت نماید. ادامه اتکای سامانه مالی بین الملل، اراده آمریکا برای ادامه این سیاست را تقویت می کند- بی توجه به خطری که ممکن است در آینده متوجه حمایت بین المللی از دلار به عنوان ارز ذخیره گردد.
نتیجه نهایی این است: دولت ترامپ اتحاد جهانی را نابود کرده که تهران را مجبور می کرد تا فعالیت های مرتبط با ساخت سلاح هسته ای را محدود کند. ساز و کار فشار حداکثری، هم در گرفتن امتیاز از تهران ناموفق بوده و هم در تغییر رفتار آن. ایران حالا فعالیت های هسته ای را افزایش داده و پنج برابر دو سال قبل اورانیوم غنی شده دارد.
دولت ترامپ ادعا می کند که هر یک از امضاکنندگان برجام حق بازگرداندن یک طرفه تحریم های سازمان ملل را دارند. با این حال، متحدان ایالات متحده همگام با دیگر اعضای شورای امنیت دریافتند که آمریکا خود هنگام خروج از توافق حقِ خود را سلب کرد. اینجا اختلاف صرفا تکنیکی نیست: اروپایی ها می خواهند توافق را حفظ کنند، چرا که این توافق به بازرسان سازمان ملل اجازه نظارت و گزارش عملکرد هسته ای ایران را می دهد. در مقابل، دولت ترامپ تنها مسیر تنش افزایی را می بیند که به جنگ یا زرادخانه هسته ای ایران منتهی می شود.
ایران و متحدان ایالات متحده تا انتخابات ماه نوامبر صبر می کنند به امید اینکه ترامپ بازنده شود. جو بایدن گفته است که به توافق برجام برخواهد گشت و درصدد است تا شرایط توافق را با گفتگو بهتر کند. حتی اگر رهبر عالی ایران اجازه چانه زنی با ایالات متحده را بدهد، ایران در دادن امتیازات بیشتر مقاومت خواهد کرد. جو بایدن حداقل می تواند شکافی که بین ایالات متحده و متحدانش افتاده را پُر و روند دیپلماسی نابخردانه و خودانکار کننده فعلی ایالات متحده را برعکس کند.
برچسب ها: ترامپ ، آمریکا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی