امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۰۰۳۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵

جنگ سرد آمریکا و چین، تهدید امنیت بین‌الملل است

خرداد: کارشناس مسائل آمریکا گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا پس از ورود مجدد احتمالی به کاخ‌سفید، احساس قدرت بیشتری خواهد کرد و به دنبال آن می‌رود که منافع چین در بسیاری از کشورهای دنیا را با چالش جدی روبه‌رو کند.

به گزارش خرداد به نقل از ایلنا ،«فریدون مجلسی» کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به ابعاد جدید جنگ سرد چین و آمریکا در تشریح دلایل درخواست دبیرکل سازمان ملل برای اتمام تقابل پکن و واشنگتن در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در سخنرانی سران کشورها که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالرزو تاسیس سازمان ملل انجام شد بسیاری از موارد از جمله لازمه گرایش جامعه جهانی به صلح و آتش‌بس دائم مطرح شد اما به نظرم دو سخنرانی از همه مهمتر به نظر رسید. نخست، سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده و سپس آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در مورد اعمال تحریم‌ها علیه کشورهای مختلف بود. گوترش اعلام کرد که او مسئول تصمیم‌گیری در مورد تحریم‌ها نیست بلکه مسئول پیگیری تصمیم‌های شورای امنیت و سازمان ملل است. او اشاره کرد که ادامه منازعات بین‌المللی می‌تواند صلح و امنیت جهانی را به خطر بیاندازد و دقیقاً بخشی از سخنانش مربوط به جنگ سرد میان آمریکا و چین بود. در مقابل دونالد ترامپ با مواضع بسیار کودکانه و تهاجمی سعی کرد تا پکن را عامل اصلی تمام مشکلات آ‌مریکا و مردم این کشور نشان دهد و حتی تا جایی تاخت و تاز او پیش رفت که تحریم‌های سنگین علیه پکن را مطرح کرد.

وی ادامه داد: ترامپ به نوعی خواست تا منافعش را به صورت علنی مطرح کند و بگوید که اگر در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز میدان شود، دست به چه اقدام‌هایی علیه چین و سایر کشورها مانند ایران خواهد زد. این در حالی است که رئیس‌جمهوری آمریکا در کمال تعجب در سخنانش هیچ اشاره‌ای به کره‌شمالی نکرد. او تهاجمی حرف زد و صرفاً تریبون مجازی سازمان ملل را به کارزار انتخاباتی‌اش تبدیل کرد. به همین دلیل فکر می‌کنم بلندپروازهای او باعث شد تا گوترش علیه سخنانش واکنش نشان دهد اما مساله اینجاست که دبیرکل سازمان ملل در بخشی از سخنانش به بحث جنگ سرد پکن و واشنگتن اشاره کرد. او معتقد است که ادامه این روند نه تنها می‌تواند وضعیت دو کشور در اریکه قدرت جهانی را با تزلزل روبه‌رو کند، بلکه بر این عقیده است که ادامه این منازعه می‌تواند تبعات جهانی داشته باشد. به این دلیل گوترش در اصل به صورت مستقیم نسبت به این مساله هشدار داد و معتقدم که سخنان او به خوبی نشان می‌دهد که یک جنگ اطلاعاتی تمام‌عیار میان دو غول اقتصادی و نظامی دنیا در حال رخ دادن است.

این دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا مولفه‌های موجود حکایت از به وقوع پیوستن جنگ سرد میان آمریکا و چین دارد یا خیر، تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود هیچ جنگ سردی وجود ندارد کاملاً غلط است. دیوارهای این منازعه تا حد زیادی بالا آمده و در حال طی کردن مراحل خود است. من مدافع منافع چین نیستم اما باید توجه داشت که هر کشور دیگری هم به جای پکن باشد، برای کسب منافعش دست به اقدام مناسب یا غیرمناسب خواهد زد، اما معتقدم فرار رو به جلوی ترامپ، در حقیقت نادیده گرفتن صلح و امنیت بین‌الملل است. او به حدی غیرعقلانی صحبت کرد که رئیس‌جمهورب چین برای آرام کردن اوضاع صرفاً گفت که هیچ نیتی برای به پا کردن جنگ سرد و گرم در دنیا ندارد. چینی‌ها به راحتی می‌توانند جواب ترامپ را به صورت دیپلماتیک یا غیردیپلماتیک بدهند، اما آنها همانند عربستان، روسیه، ایران و بسیاری از کشورهای جهان منتظر هستند که ببینند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده چه می‌شود. طبیعی است که اگر «جو بایدن» وارد کاخ‌سفید شود، راهبرد تمام کشورها خصوصاً اعراب حوزه خلیج‌فارس هم تغییر می‌کند و حتی اگر ترامپ برای بار دوم وارد اتاق بیضی شود هم بحث متفاوت خواهد بود.

 وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر ترامپ وارد کاخ‌سفید شود بدون تردید درگیری او با پکن بسیار خطرناک خواهد بود. شکی وجود ندارد که او در حیاط خلوت چین مانند هنگ‌کنگ و تایوان دست به اقدام‌های گسترده خواهد زد و از سوی دیگر سعی می‌کند ژاپن، کره جنوبی و متحدان شرقی خود را علیه چین تقویت کند. فشار بر کره‌شمالی هم یکی از مسائلی است که اگر ترامپ مجدداً وارد کاخ‌سفید شود، بدون تردید آن را در دستور کار می‌گذارد و حتی تحرکات اخیر واشنگتن برای تقویت هند هم ریشه در تقابل چین و آمریکا دارد. بخش دیگر این جنگ سرد، اقتصادی خواهد بود. شکی وجود ندارد که اگر ترامپ پیروز انتخابات ۲۰۲۰ شود، بدون وقفه جنگ تعرفه‌ای را آغاز خواهد کرد و از سوی دیگر سعی می‌کند تمام تکنولوژی‌های چینی را بایکوت کند. او پس از ورود مجددش به کاخ‌سفید احساس قدرت بیشتری می‌کند و به دنبال آن می‌رود که منافع چین در بسیاری از کشورهای دنیا را با چالش جدی روبه‌رو کند. پکن هم مانند گذشته سعی می‌کند به صورت خزنده منافع خودش را زیر گوش ایالات متحده تامین کند و تردیدی وجود ندارد که این تقابل و فاز جدید آن که احتمالاً شدیدتر هم خواهد بود، می‌تواند تبعات بسیار شکننده‌ای در ساز و کار اقتصادی دنیا داشته باشد که حالا اسیر تبعات مالیِ کرونا شده است.


پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی