امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۰۲۸۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵

عباس جوانمرد درگذشت

خرداد: عباس جوانمرد نویسنده و کارگردان تئاتر درگذشت.

عباس جوانمرد

عباس جوانمرد، نویسنده و کارگردان تئاتر در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

طبق تایید یکی از اقوام و اعضای گروه این هنرمند، جوانمرد ساعتی قبل در منزل خود از دنیا رفت.

فریده بهجت محمدی گفت: آقای جوانمرد امروز هفتم مهر در تورنتوی کانادا درگذشت و سه سالی بود که به دلیل بیماری اجازه پرواز نداشت و به همین دلیل به ایران نیامده بود.

وی اضافه کرد که این هنرمند در سال‌های گذشته بیمار بود.

عباس جوانمرد متولد سال ۱۳۰۷، یکی از پیشکسوتان تئاتر و موسس گروه تئاتر ملی بود که تحصیلات خود را در رشته بازیگری به سرانجام رساند و بجز بازیگری در کارگردانی تئاتر هم فعالیت زیادی داشت.

از برخی آثاری که این هنرمند در تئاتر اجرا کرده، به "افعی طلایی"، "بلبل سرگشته"، "قصه ماه پنهان"، "غروب در دریای غریب"، "پهلوان اکبر می‌میرد" و "سگی در خرمن جا" می‌توان اشاره کرد.

جوانمرد فعالیت هنری خود را از دهه ۳۰ آغاز کرد و بعد‌ها علاوه‌بر اجرا در سالن تئاتر، تله‌تئاتر‌هایی را هم در تلویزیون کارگردانی کرد که از آن جمله به تله‌تئاتر "موش‌ها و آدمها"، "معرکه"، "مرگ در پاییز" و "محاق" می‌توان اشاره کرد.

جوانمرد کتاب‌های متعددی هم مانند "تئاتر، هویت و نمایش ملی"، "شهر طلایی" و "تکمله‌ای بر تعزیه و نمایش ملی" منتشر کرده است.
برچسب ها: عباس جوانمرد
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی