امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۰۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳

آیا کاهش قیمت دلار ادامه دارد؟

قیمت هر دلار آمریکا امروز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۹۹ در صرافی‌ ملی برای چندمین بار تغییر کرد و ۲۷ هزار تومان عرضه شد که در مقایسه با آخرین نرخ امروز ۹۸۰ تومان دیگر ارزان شد.
خرداد: قیمت هر دلار آمریکا برای فروش امروز ۲۷ هزار تومان در صرافی‌ ملی عرضه شد که در مقایسه با آخرین نرخ امروز ۹۸۰ تومان دیگر کاهش داشت. در عین حال قیمت خرید هر دلار نیز ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است سقوط قیمت ارز به عوامل مختلفی بستگی دارد مثلا آزادسازی بخشی از ارزهای مسدود شده و برگشت ارز صادرات‌کنندگان می‌توان بر این مهم تاثیرگذار است.

جعفر قادری در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به کاهش نرخ دلار، درباره امکان کاهش بیشتر این نرخ در روزهای آتی توضیح داد: مجموعه‌ عوامل تاثیرگذار بر عرضه و تقاضای ارز می‌تواند این نرخ را ثابت نگه داشته یا بالا و پایین کند، درواقع باید دید وضعیت ذخایر بانک مرکزی چگونه است اینکه آیا می‌تواند با عرضه ارز، بازار را متعادل نگه دارد.

نماینده مردم شیراز و ورزقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سقوط قیمت ارز به عوامل مختلفی بستگی دارد مثلا آزادسازی بخشی از ارزهای مسدود شده و برگشت ارز صادرات‌کنندگان می‌توان بر این مهم تاثیرگذار است.

وی افزود: اگرچه بخشی از مشکلات با تزریق ارز به بازار حل می‌شود اما بخش عمده آن مرتبط به اتخاذ سیاست‌های صحیح است و اگر سیاست‌های درست ازسوی تیم اقتصادی دولت اتخاذ شود حتی درصورت عدم تزریق ارز می‌توان به اصلاح وضعیت امیدوار شد.

قادری درباره محاسبه نرخ واقعی دلار توضیح داد: مجموعه‌ای عوامل در تعیین نرخ ارز تاثیرگذار است یکی از این عوامل تفاوت نرخ ارز داخلی و بین‌المللی است همچنین انتظارات و توقعات تورمی نیز از دلایل دیگر است، اینکه آیا مردم انتظار رشد تورم در آینده را دارند یا خیر؟ بطور مثال شاید در یک زمانی نرخ تورم ما با تورم بین‌المللی فاصله چندانی نداشته باشد اما انتظار شکل‌گیری تورم ازسوی مردم سبب اضافه شدن نرخ ارز می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: البته لغو یا افزایش تحریم‌ها نیز می‌تواند در نرخ ارز تاثیرگذار باشد بنابراین مجموعه عوامل تاثیرگذار بر عرضه و تقاضا، تعیین‌کننده نرخ ارز است و نمی‌توان به استناد یک یا دو فاکتور گفت؛ نرخ ارز واقعی است یا خیر.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی