امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۰۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲

امارات ۳۰۰هزار درهم دیه بابت تیراندازی به صیادان بلوچستان پرداخت کرد

نماینده جنوب بلوچستان در مجلس شورای اسلامی گفت: ۳۰۰هزار درهم دیه از امارات بابت تیراندازی و کشته‌شدن ۲ صیاد بلوچستان گرفتیم و شکایت از سازمان شیلات بابت صید ترال هم به کمیسیون اصل ۹۰ ارسال شده است.
به گزارش خرداد به نقل از تسنیم، معین‌الدین سعیدی در نشست خبری با خبرنگاران درباره پیگیری روند آزادی صیادان در بند اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های گذشته تعداد زیادی از صیادان حوزه انتخابیه در چابهار، نیکشهر، قصرقند، دشتیاری و کنارک در بند دولت‌های مختلف کشورها، گروه‌های تروریستی و یا دزدان دریایی درآمده‌اند.

وی افزود: از ابتدای ورود به عرصه نمایندگی، پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار دادم و با وزیرخارجه هم جلسه‌ای داشتیم، درحال جمع آوری اطلاعات و جزییات همه صیادانی که هستیم که یا در زندان‌های خارج کشور اسیرند و یا در بند گروه‌های دزدان دریایی و یا تروریستی هستند.

نماینده مردم جنوب بلوچستان در مجلس تصریح کرد: از همه مردم و کسانی که به نوعی در این موضوع دخیل هستند و اطلاعاتی از صیادان دربند و اسارت گرفته شده دارند درخواست می‌کنیم اطلاعات را به ما بدهند تا تجمیع و پیگیری شود.

وی ادامه داد: در جریان هستید مردادماه امسال هم گارد ساحلی امارات به لنج ایرانی که صیادان بلوچ در آن کار می‌کردند تیراندازی کرد که متاسفانه منجر به شهید شدن دو تن از عزیزان صیاد ما شد، با پیگیری‌های انجام شده با توجه به آنکه این تیراندازی در ماه حرام انجام شد امارات متهم شد و ۳۰۰ هزار درهم دیه بابت صیادان شهید شده پردخت کرد.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در پاسخ به سئوالی درباره صید ترال هم گفت: صید ترال صید مخربی است که هم دودش در چشم صیاد می‌رود و هم در چشم دوستدار محیط زیست، شکایت از این روش صید و سازمان شیلات به عنوان متولی مجوز‌های آن به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال شده است و امیدواریم بتوانیم با نوع نگاهی که هم‌اکنون در قوه قضاییه وجود دارد این نوع روش صید را ممنوع کنیم.

ساخت شهر فرودگاه جدید رقابتی برای فرودگاه فعلی نظامی نیست

سعیدی درباره وضعیت فرودگاه چابهار هم گفت: اول از همه از نیروی هوایی بابت خدمات‌رسانی که این چندسال به مردم منطقه بابت در اختیار قراردادن فرودگاه نظامی جهت استفاده مسافری کرده ممنونیم، اما ساخت فرودگاه جدید قطعا و حتما نیاز مبرم منطقه و سواحل راهبردی مکران است.

نماینده مردم چابهار و کنارک گفت: رهبر معظم انقلاب دو تعبیر زیبا برای سواحل راهبردی مکران دارند یکی " تنگه احد جمهوری اسلامی ایران" و یکی " گنج پنهان " است، قطعا برای آشکار شدن این گنج نیاز به زیرساخت‌های زیادی است که مهم‌ترین آن زیرساخت‌های حمل و نقلی است.

وی ادامه داد: ایجاد شهر فرودگاهی چابهار نه‌تن‌ها ماهیت مسافری دارد که به‌واسطه موقعیت استراتژیک چابهار ماهیتی ترانزیتی و صادارت کالا هم دارد، علاوه‌بر آن منطقه آزاد چابهار سال‌ها مرز نداشته است، در مصوبه جدید مجلس این منطقه دارای مرز‌های زمینی و دریایی شده است و مرز هوایی هم با احداث شهر فرودگاهی ایجاد می‌شود.

نماینده مردم چابهار، دشتیاری، کنارک، نیکشهر و قصرقند گفت: با این حال ساخت فرودگاه چابهار رقابتی با فرودگاه فعلی ایجاد نمی‌کند و ما هم ملزم به حمایت از فرودگاه کنارک برای دادن تسهیلات و استفاده‌های مختلف مسافری داخلی هستیم.

با انتقال آب عمان به شرق موافقیم به شرط آنکه اول مردم بلوچستان از پروژه بهره‌مند شوند

سعیدی در پاسخ به سوالی درباره پروژه انتقال آب دریای عمان به شرق هم گفت: صرف خود پروژه، پروژه بسیار خوبی است و با آن موافقیم، اما نحوه اجرا باید به‌گونه‌ای باشد که خط انتقال از چابهار که شروع می‌شود به مراتب مردم چابهار، دشتیاری و بعد بلوچستان به صورت مویرگی از پروژه منتفع شوند نه اینکه بگذاریم خط به خراسان برسد بعد به فکر آبرسانی باشیم.

وی گفت: مستحضر هستید که تنها ۱۹ درصد مردم حوزه انتخابیه من از شبکه آب برخوردارند و ۸۱ درصد مردم یا شبکه آب استاندارد ندارندو یا به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند بنابراین پروژه انتقال آب خوب است به شرط آنکه اول مردم منطقه از آن بهره‌مند شوند.

از روش‌های جایگزین تست دی ان‌ای برای هویت‌دار کردن فاقدین شناسنامه استفاده شود

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فاقدین شناسنامه هم گفت: مستحضر هستید که سیستان و بلوچستان از اصلی‌ترین مناطق و استان‌های فاقدین شناسنامه در کشور است و قطعا ملزم به هویت دار کردن بی‌هویت‌های واقعی هستیم، اما ذکر این نکته هم خیلی مهم است که هویت‌دار کردن کار پیچیده‌ای است و در همه کشور‌های اصطلاحا لیبرال هم پروسه هویت‌دار کردن آن کشور پروسه سختی است.

سعیدی گفت: با این حال معتقدیم خیلی که از بی‌شناسنامه‌ها اصالتا ایرانی هستند و زمانی که باید برای دریافت شناسنامه مراجعه کنند به دلایل مختلف از جمله محرومیت مراجعه نکردند، از طرفی تست دی ان آی و طی مسافت یک روستایی برای این تست تا تهران و زاهدان هم کار به شدت سختی است و خود ملزومات تست دی ان‌ای هم به خاطر شرایط تحریم وارد کشور نمی‌شود و این تست در بسیاری از کشور‌ها هم منسوخ شده است.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: در تلاشیم با رایزنی با نهاد‌های درگیر روش‌های جایگزین تست دی ان‌ای که هم برای روستاییان دریافتش راحت باشد و هم راه را تسهیل کند اجرا کنیم، ثبت احوال و نهاد‌های مختلف تکنیک‌هایی برای تشخیص هویت دارند و امیدواریم به زودی در این حوزه هم خبر‌های خوبی بشنویم.

بانک‌های عامل در بازپرداخت خسارات کشاوزان متضرر از سیل بلوچستان همکاری لازم را نمی‌کنند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به سوالی درباره بازپرداخت خسارت کشاورزی سیل دی ماه ۹۸ به کشاورزان منطقه هم گفت: در بازپرداخت علی رغم انتقادات جدی که به دولت دارم خوب عمل شده است، بازپرداخت نسبت به دوره‌های قبل هم به‌موقع‌تر و هم بهتر از ادوار و حوادث گذشته بوده است.

وی ادامه داد: با این حال ما مشکلی که داریم ۹۵ درصد اراضی کشاورزی و باغی منطقه اراضی ملی است و عملنا در بسیاری از مجرا‌های قانونی دست ما برای حمایت از کشاورز عزیزمان بسته است، پیگیری‌های مکرری برای بازگرداندن این اراضی به مردم شده است البته در بحث بازپرداخت خسارات ما مشکل آنچنانی در این بحث نداریم، بازگرداندن اراضی کار کلی است که باید انجام شود.

وی گفت: در خصوص همکاری نکردن بانک‌های عامل برای بازپرداخت خسارات کشاورزی هم مشکلاتی داریم که در صورت برطرف و حل و فصل شدن کامل آن ان‌شاالله روند بازپرداخت با جدیدت ادامه خواهد یافت.

نماینده مردم چابهار، دشتیاری، کنارک، نیکشهر و قصرقند در مجلس در پایان در پاسخ به سوالی درباره راه‌اندازی کامل مرز ریمدان هم گفت: این مرز اهمیت ویژه برای دو کشور ایران و پاکستان و هم‌چنین توسعه اشتغال مرزی در سیستان و بلوچستان دارد، با پیگیری‌های انجام شده گمرگ ایران متهد شده ظرف دو ماه ساختار اداری در مرز ریمدان شکل دهد و در فاز اول ۲۰ نیرو آنجا مستقر کند، هم‌چنین منطقه آزاد چابهار هم با توجه به آنکه آنجا زمین منفصل دارد متعهد شده مستقر شود تا تبادلات تجاری تسهیل و بازاچه مرزی به طور کامل راه‌اندازی شود.
برچسب ها: امارات ، بلوچستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی