امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۱۶۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰

محمدرضا خباز: اصلاح‌طلبان اشتباه سال ۸۴ را تکرار نمی‌کنند

... یعنی در زمان خودش می‌توان روی یک نامزد متمرکز شد تا اشتباه سال ۸۴ تکرار نشود.
انتخابات ۱۴۰۰ در پیش است و برخی تحلیلگران سیاسی وضعیت اصلاح طلبان را با سال ۱۳۸۴ مشابه سازی می‌کنند. در سال ۸۴ اصلاح طلبان انتخابات شورای شهر دوم و مجلس هفتم را به رقیب باخته بودند، پایگاه سیاسی شان رو به افول بود و در داخل اردوگاه نیز تشتت داشتند به طوری که با ۴ کاندیدا وارد صحنه انتخابات ریاست جمهوری شدند.

محمدرضا خباز در گفتگو با نامه نیوز مشابه سازی موقعیت اصلاح طلبان در سال ۸۴ و ۱۴۰۰ را رد کرد و گفت: شرایط امروز اصلاح طلبان با ۱۶ سال پیش هیچ شباهتی ندارد. در سال ۸۴ علت شکست اصلاح طلبان، تعدد کاندیدا بود یعنی به جای آنکه یک کاندیدا وارد صحنه کنند با ۴ کاندیدا به صحنه آمدند.

وی افزود: در سال ۸۴، چون آرا میان کاندیدا‌های جریان اصلاحات تقسیم شد و هیچ کدام آن‌ها حاضر نشدند به نفع دیگری کنار بروند؛ آن اتفاقات رقم خورد و از درون آن آقای احمدی نژاد بیرون آمد، ولی الان شرایط ۱۸۰ درجه با شرایط آن زمان متفاوت است. دغدغه آن زمان تعدد کاندیدا بود، اما دغدغه الان آن است که مردم رغبت نکنند و پای صندوق رأی نیایند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی تأکید کرد: هم اکنون بیشترین دغدغه اصلاح طلبان آن است که چه کنند تا مردم برای حضور و مشارکت در انتخابات مجاب شوند. الان هیچ اصلاح‌طلبی آتش به اجاق خود نمی‌گیرد و به نفع خودش یا جریان خودش حرف نمی‌زند بلکه فقط روی این مسئله متمرکز هستند تا مشارکت مردم در انتخابات افزایش پیدا کند.

وی افزود: اگر تعداد شرکت کنندگان بیشتر از انتخابات مجلس شود فواید و حسنات بسیاری دارد. استحکام درونی کشور بیشتر می‌شود، دشمنان طمع نمی‌کنند و آخر آنکه شانس پیروزی نامزد اصلاحات با مشارکت حداکثری افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر ما اصلاح طلبان با مشارکت حداقلی رأی نمی‌آوریم. پس مشارکت حداقلی هم به ضرر مُلک است و هم به ضرر مملکت.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد منتجب نیا به اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره تعدد نامزد‌های اصلاح طلب برای ورود به صحنه انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شوند. در سال ۱۴۰۰ ما تعدد کاندیدا نخواهیم داشت. هیچ کدام از آن‌ها رسما اعلام کاندیداتوری نکردند، چون همه شان نخستین گام را ضرورت ایجاد فضای مشارکت حداکثری می‌دانند.

وی با اشاره به تدبیر اصلاح طلبان برای ایجاد فضای مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری افزود: اصلاح طلبان با محوریت آقای خاتمی باید یک مانیفست بنویسند که براساس آن راهکار‌هایی برای حل مشکلات کشور به طور عملی ارائه شود. وقتی برای مردم مشخص شود که این دفعه قرار است اصلاح طلبان برای اداره کشور برنامه عملی بدهند و دیگر این طور نیست که وقتی کسی رأی آورد بگوید «خودم رأی آوردم» بلکه مردم می‌توانند اگر برنامه‌ها عملی نشد یقه دولت و حامیان سیاسی او را بگیرند.

خباز گفت: وقتی ظرف انتخابات که همان مانیفست است آماده شد، بعد مظروفش که انتخاب کاندیدای مناسب انجام می‌شود. یعنی الان ما نگرانی سال ۸۴ را نداریم، چون آقای خاتمی محور وحدت اصلاح طلبان است، ایشان همان طور که سال ۹۲ با آقای عارف صحبت کرد و آقای عارف کنار رفت، می‌تواند در سال ۱۴۰۰ هم می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی افزود: حتی اگر چند کاندیدای اصلاح طلب ثبت نام کنند راه برای به وحدت رسیدن اصلاح طلبان بسیار بسیار زیاد است یعنی در زمان خودش می‌توان روی یک نامزد متمرکز شد تا اشتباه سال ۸۴ تکرار نشود.

منبع: نامه نیوز
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی