امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۱۶۹۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴

ابراز نگرانی عراق از طرح‌های ترکیه در بالا دست رود دجله

وزارت منابع آبی عراق از طرح‌های آبی ترکیه از جمله احداث سه سد در بالا دست رودخانه دجله و تاثیرات و پیامدهای منفی آن بر سهمیه آبی خود ابراز نگرانی کرد. «عون ذیاب» سخنگوی رسمی وزارت منابع آبی عراق در سخنانی مطبوعاتی ابراز امیدواری کرد که با آنکارا به تفاهم هایی در این زمینه دست یابد.
ایرنا نوشت: وی خاطرنشان کرد که هیات های عراق و ترکیه در ماه اوت گذشته نشستی را از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کرده و درباره پروژه در حال احداث سد «الیسو» از سوی ترکیه بر روی رودخانه دجله بحث و گفت وگو کردند.

سخنگوی وزارت منابع آبی عراق با ابراز نگرانی از پروژه های آبی ترکیه از جمله تکمیل پروژه های سد الیسو و سد «سیلیفان» در شمال دیاربکر و سد «الجزره» در جنوب سد الیسو هشدار داد و گفت که اگر تمام این پروژه ها در بالا دست رودخانه دجله تکمیل شود، تاثیر واضحی بر منابع آبی عراق و میزان ورود آب به این کشور خواهد داشت.

کشور عراق اساسا به آب های رودخانه های ورودی به خاک خود متکی است که فعالیت و پروژه های آبی ترکیه در بالا دست رودخانه دجله منابع آبی عراق را به شدت کاهش داده و این کشور را با خطر خشکسالی روبرو کرده است.

سخنگوی وزارت منابع آبی عراق گفت: بغداد هم اکنون در تلاش برای دستیابی به توافقی با آنکارا برای حفظ سهمیه آبی خود از رودخانه دجله بعد از تکمیل پروژه های ترکیه بر روی این رودخانه است.
برچسب ها: عراق ، ترکیه
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی