امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۱۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹

المانیتوز: کارزار بایدن، سیاست خاورمیانه ای او را آشکار کرد

بایدن از تحریم های ترامپ بر ایران انتقاد کرد و نیز از نقش ترکیه در درگیری قره باغ شکایت داشت.
به گزارش المانیتور؛معاون پیشین رئیس جمهور ایالات متحده حالا در آستانه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور قرار دارد. هفته های انتهایی مبارزات انتخاباتی از اولویت های سیاست خاورمیانه ای بایدن پرده برداشت.
بایدن بارها به ایرانی ها امید برداشتن تحریم ها را داده است. او این پیام را ارسال کرده که می خواهد رویکرد میانه تری در برابر ایران برگزیند. بایدن در ماه اکتبر گفت: سیاست های ترامپ ایران را به داشتن مواد هسته ای کافی برای ساخت بمب نزدیک کرده است.
دولت ترامپ پس از خروج از برجام تحریم های سخت بر ایران را از سر گرفت. بایدن می خواهد بنا به شرایطی دوباره به توافق برگردد و تحریم ها را در ازای توقف برنامه های هسته ای بردارد.
بایدن همچنین از توافق اخیر عادی سازی روابط اسرائیل با سه کشور امارات، بحرین و سودان پشتیبانی کرد. او از ترامپ به خاطر نقشش در کارگزاری چنین توافقی تقدیر کرد و گفت که احتمالا سیاست ایالات متحده در کمک به تضمین امنیت اسرائیل را با تلاش برای عادی سازی بیشتر روابط کشورهای خلیج فارس ادامه خواهد داد.
بایدن همچنین با اشاره به نبرد آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ، از پشتیبانی ترکیه از آذربایجان انتقاد کرد و از ایران خواست تا از چنین درگیری های سرزمینی دور بماند. بایدن همچنین گفت که ایران باید مسئولیت گزارش های اخیر پیرامون دخالتش در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را بپذیرد.
ممکن است با حضور بایدن، ایالات متحده روابط سردی را با ترکیه در پیش گیرد. او در اواخر سال گذشته رجب طیب اردوغان را یک رئیس جمهور خودکامه نامید. صحبت های بایدن خشم بسیاری را در ترکیه برانگیخت.
در مجموع، نظریات گذشته بایدن نشان می دهد که قرار است روابط سردتری را با ترکیه، اسرائیل و عربستان در پیش گیرد و از روابط با ایران به گرمی استقبال کند.
کامالا هریس نیز دیدگاه های مشابه با بایدن دارد. او از اسرائیل پشتیبانی می کند، می خواهد وارد توافق برجام شود و مخالف نقش عربستان در جنگ یمن است. در گفتگوهای انتخاباتی که ماه گذشته در سطح معاونان دو نامزد برگزار شد هریس با مایک پنس پیرامون ترور سردار سلیمانی بحث کرده بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی