امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۵۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲

اسرائیل از «زمان» انتشار گزارش ترور مرد شماره ۲ القاعده در تهران خشنود است

اسرائیل می‌خواهد ایران را پناهگاه سازمانی نشان دهد که مسئول حملات ۱۱ سپتامبر است
خرداد: روزنامه اسراییلی هاآرتص در مطلبی به قلم یانیف کوبوویچ نوشت: گزارش‌های منتشر شده پیرامون ترور نفر شماره ۲ القاعده در تهران که نیویورک تایمز انجام آن را به اسرائیل نسبت داد، نهاد‌های امنیتی اسرائیلی را شگفت زده نکرد.

در ادامه این مطلب آمده است: آن‌ها اذعان می‌کنند که همکاری نزدیکی بین سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیلی در سراسر جهان وجود دارد. چیزی که بیشتر از همه این نهاد‌ها را خشنود کرده زمان انتشار این گزارش یعنی حدود سه ماه پس از قتل و یک هفته پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا است.

بایدن قصد دارد مذاکرات با ایران را از سر بگیرد بنابراین به گفته منابع اطلاعاتی در اسرائیل، افشای خبر ترور عبدالله احمد عبدالله، معروف به ابومحمد المصری، پیام مهمی برای رئیس جمهور منتخب جدید آمریکا خواهد داشت. اسرائیل می‌خواهد تهران را مامن سازمان تروریستی نشان دهد که مسئول حملات ۱۱ سپتامبر است.

یک مقام ارشد پیشین دفاعی گفت: اسرائیل رژیم ایران را به عنوان رژیمی به تصویر می‌کشد که پناهگاه سازمانی است که از همه برای آمریکا مهمتر است. منبع دیگری نیز گفت: ترور عبدالله خبر خوبی برای همه سازمان‌های اطلاعاتی است. او در بالای لیست تهدید کنندگان امنیت ملی اسرائیل نیست، اما برای آمریکا هدف مهمی بود.

القاعده که در سال‌های اخیر ضربه مهلکی از سوی آمریکا متحمل شده، برای اسرائیل از درجه اهمیت بالایی برخوردار نیست، هرچند که تحت نظر است.

این منبع افزود که اگر واقعاً این یک عملیات اسرائیلی بوده باشد، این دولت تنها از توانایی‌های خود در ایران استفاده کرده تا احتمالا خواسته آمریکایی‌ها را برآورده سازد. با این حال به نظر می‌رسد نیرو‌های اطلاعاتی اسرائیل کسانی نبودند که این کار را در این زمینه انجام دادند.

در همین حال، اسرائیل به طور رسمی این گزارش را تأیید نکرده است. مقدمه این ترور هم به نظر می‌رسد دیدار ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از اسرائیل بوده باشد. در ۲۴ ژوئیه، دو هفته قبل از عملیات، میلی از پایگاه هوایی نواتیم در جنوب اسرائیل بازدید کرد. این دومین سفر میلی به اسرائیل از زمان تصدی پست خود و اولین دیدار چند روز قبل از ترور سلیمانی بود.

میلی در سفر خود در ماه ژوئیه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، بنی گانتز، وزیر دفاع، یوسی کوهن، رئیس موساد، آویو کوچاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل و تامیر هیمن، رئیس اطلاعات ارتش دیدار کرد. گفتنی است دیدار از نواتیم در اواخر ماه ژوئن با دیدار نتانیاهو و برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران در اورشلیم آغاز شد.
برچسب ها: اسرائیل
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی