امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۵۳۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲

واعظی: به دلیل تحریم ها نتوانستیم درباره فقر مطلق کاری که می‌خواستیم انجام دهیم/ دولت هیچ‌گاه خودسر تصمیمی نگرفت

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه ارتباطی با دولت جدیدآمریکا نداریم، ‌گفت: وزارت خارجه این آمادگی را دارد که در شرایطی که آنها سر میز مذاکره حاضر شوند، ایران هم با سناریوهای مختلف وارد بحث شود.
به گزارش خرداد ،محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت و در جمع خبرنگاران درباره ارزیابی دولت از رفتار دولت بعدی آمریکا درباره برجام گفت: دولت جدید آمریکا دو ماه دیگر کار خود را آغاز خواهد کرد ما هم ارتباط آنچنانی نداریم که بخواهیم ارزیابی از این صحبت‌ها داشته باشیم.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: هم بایدن و هم معاون ایشان خانم هریس بارها در سخنرانی‌های انتخاباتی خود گفتند که ما به برجام برمی گردیم و این توافقی بوده که ما برای آن خیلی کار کردیم و آن را به نفع صلح جهانی و منطقه می‌دانیم. از طرف دیگر موضع ما همیشه این بود که برجام توافق جامعی است و همه اعضا باید متعهد به چیزی باشند که امضا کردند. اگر عضوی متعهد نباشند عملاً ما هم نمی‌توانیم متعهد باشیم، به همین دلیل ما برای کاهش تعهدات خود ۵ گام برداشتیم.

اهم صحبت‌های او به نقل از ایرنا از این قرار است:

* اگر روزی همه اعضای برجام به تعهدات اصلی خودشان برگشتند ما هم به تعهداتمان برمی گردیم؛ هنوز نمی‌دانیم در میز مذاکره چه مسائلی مطرح شود اما می‌دانیم که وزارت خارجه این آمادگی را دارد که در شرایطی که آنها سر میز مذاکره حاضر شوند، ایران هم با سناریوهای مختلف وارد بحث شود.

* اصل این که تحریم‌ها برداشته شوند و در زندگی مردم گشایشی ایجاد شود، وظیفه ماست و ما باید برای رفع تحریم، گام‌هایی را برداریم بدون اینکه بر اصول کشور و نظام و نکاتی که مقام معظم رهبری فرمودند، خدشه‌ای در آن وارد نشود.

* به هر حال امیدواری هایی بین مردم به وجود آمده اما برخی از همین الان و به دلیل مسائل انتخاباتی که در سال ۱۴۰۰ اتفاق می افتد، مردم را مایوس می کنند، که ما آن را درست نمی دانیم. این رفتارها علاوه بر اینکه داخل کشور مردم را مایوس می‌کند آدرس غلط هم به بیرون از کشور می‌دهد.

* از گروه‌ها می‌خواهم اجازه دهند تا مسیر درست شود طی شود ؛ دولت از سال ۹۲ تا به امروز هیچ‌گاه خودسر هیچ تصمیمی نگرفته و تمام تصمیمات گرفته شده با هماهنگی مراجع ذیربط بوده و بر اساس نظر آن مراجع عمل کردیم.

*{ در پاسخ به سوالی درباره لایحه بودجه} همواره در این ایام سازمان برنامه و بودجه تقریباً با هماهنگی که با دستگاه‌های مختلف دولت انجام داده، کلیات پیشنهاد خودی را برای طرح به دولت می‌آورد.

* امروز خوشبختانه کلیات بودجه در دولت مطرح شد و موارد بسیار خوبی که به هرحال همواره جزو تاکیدات رهبر انقلاب بوده و جزو سیاست‌های اساسی دولت بوده لحاظ شده است.

*در این بودجه سعی شده به معیشت مردم و موضوع فقر مطلق توجه شود. سال آخر دولت است و حتی ما برخی از برنامه‌ریزی که انجام داده بودیم به دلیل فشارهای تحریم و اقتصادی که بر روی مردم بود نتوانستیم درباره فقر مطلق کاری که می‌خواستیم انجام دهیم.

* این موضوع در ارتباط با سیاست توسعه‌ای ما بوده که امیدواریم مقداری بتوانیم با توجه به تجربیاتی که در تحریم کسب کردیم و تغییراتی که در شرایط جهانی وجود دارد گشایش بهتری برای کارهای توسعه‌ای به وجود بیاید.

* البته سیاست همواره همان سیاست گذشته یعنی بخش جاری بودجه، بدون اتکا به نفت است ولی در ارتباط با سیاست‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری و برای اشتغال و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف زیربنایی‌ هرچه بتوانیم نفت بیشتری بفروشیم.

* قرار بر این شد براساس رهنمودهای که رییس‌جمهوری و اعضای دولت دادند سازمان برنامه و بودجه تا شنبه بعد روی این رهنمودها کار کند و از صبح یکشنبه و بعد از ظهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلسه تشکیل دهیم.

* البته همانطور که می‌دانید که هفته بعد تهران قرمز و تعطیل است و در جلسه دولت تعداد افراد نمی‌تواند بیشتر از ۱۵ نفر باشد و ما اینگونه پیش می‌رویم.
برچسب ها: واعظی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی