امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۶۳۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲

جمهوری اسلامی نوشت: ملاحظاتی پیرامون محدودیت‌های جدید کرونائی

خرداد: روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان«ملاحظاتی پیرامون محدودیت‌های جدید کرونائی» این گونه آورده است:

امروز، مرحله جدیدی از محدودیت‌های کرونائی در سراسر کشور اِعمال می‌شود. آرزوی ما اینست که آنچه در این مرحله به اجرا درمی‌آید نتیجه‌بخش باشد ولی تجربه ۹ ماه گذشته مبارزه با کرونا در کشورمان چیز دیگری را به رخ می‌کشد. این تجربه را در این مقاله یادآور می‌شویم بدان امید که از آن برای مبارزه دقیق با ویروس خطرناک کرونا استفاده شود.
تجربه مبارزات ۹ ماه گذشته با کرونا این واقعیت را به رخ کشیده که فقط بدون تعارف با ویروس کرونا برخورد کردن است که می‌تواند به مهار آن منجر شود. در فروردین‌ماه امسال، تمام دستگاه‌های ذیربط با دقت و قاطعیت به وظایف خود عمل کردند و مبارزه‌ای جدی را با ویروس کرونا شکل دادند. مشاهده قاطعیت و جدیت مسئولین،‌ مردم را هم به رعایت دستورالعمل‌ها تشویق کرد و این مجموعه باعث شد یک مبارزه واقعی برای نجات دادن کشور از کرونا شکل بگیرد. نتیجه این شد که در ماه‌های بعد آمارهای ابتلا و مرگ بشدت کاهش یافتند و تجربه موفقی در زمینه مبارزه با کرونا نصیب شد.
در همان روز، از سخنان مسئولین ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت بوی نامأنوس غرور استشمام می‌شد. تعریف و تمجید از عملکرد خود و سرکوفت زدن به کشورهای مختلف بابت اینکه گرفتار مشکلات زیادی در مبارزه با این ویروس خطرناک هستند، شاه‌بیت سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای حضرات بود. نوید از راه رسیدن فرشته نجاتی به نام گرمای تابستان نیز عامل دیگری برای افزوده شدن بر غرورها شد و در مجموع، غفلتی از ضرورت ادامه مبارزه همه‌جانبه با کرونا دامن‌گیر مسئولین شد که منجر به گرفتار شدن کشور در دام موج دوم کرونا گردید و گرما هم معجزه‌ای نکرد!
در موج دوم، نه‌تنها از تجربه موج اول استفاده نشد بلکه ملاحظه‌کاری‌ها، زیر بار توصیه‌ها رفتن، تحت تأثیر فشارهای خارج از ستاد قرار گرفتن، بعضی مستحبات را بر یکی از واجب‌ترین واجبات که حفظ جان مردم است ترجیح دادن و عنان سفرهای تفریحی را با هزار و یک توجیه رها کردن، موجب تبدیل شدن کشور به میدان تاخت و تاز ویروس بی‌رحم کرونا شد. مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت در موج دوم به سلاح عجیبی دست یافته بودند به نام «خواهش و تمنا» که روشن بود در برابر صلابت ویروس کرونا بهیچوجه کارائی ندارد. اعتراضات، تذکرها و شکایات کسانی که این روش را خطرناک می‌دانستند و معتقد بودند با ادامه یافتن چنین سیاستی قطعاً پائیز رنگارنگ کشورمان به «پائیز سیاه» تبدیل خواهد شد، متأسفانه مورد بی‌مهری قرار گرفت و سرانجام پائیز سیاه‌تر از سیاه فرا رسید که آمار قربانیان کرونا را به نزدیک ۵۰۰ نفر رسانده است. در چنین شرایطی است که هنوز مسئولین ستاد ملی مبارزه با کرونا به این نتیجه نرسیده‌اند که تنها راه مهار کردن این بیماری خطرناک، قرنطینه کامل است نه روش‌هائی که ثابت شده است جواب نمی‌دهند. بدین‌ترتیب، از هم‌اکنون روشن است که اگر هرچه سریع‌تر در این روش‌ها تجدیدنظر نشود، زمستانی فاجعه‌بار با تلفات روزانه بالای هزار خواهیم داشت.
همه خود را موظف می‌دانیم با برنامه‌ای که ستاد ملی مبارزه با کرونا از امروز به اجرا درآورده همراهی کنیم و برخلاف نقطه‌نظری که درباره میزان کارائی این برنامه داریم، به اثربخش بودن آن امیدوار باشیم. در چارچوب همین نگاه خوش‌بینانه، ملاحظاتی هم پیرامون این برنامه داریم که اولین آن، تأکید بر اجرای دقیق و بی‌ملاحظه محدودیت‌های درنظر گرفته شده است. دوم اینکه قرارگاه عملیاتی، برخلاف آنچه تا حالا نشان داده، وظایف خود را در بخش پیشگیری متمرکز کند و از سیاست علاج واقعه بعد از وقوع دست بردارد. و سوم آنکه حضرات مسئولین ستاد ملی مبارزه با کرونا اگر تجربه موفقی از این برنامه به دست نیاوردند، بدون آنکه گرفتار ملاحظه‌کاری شوند، بی‌درنگ به سوی قرنطینه کامل بروند و اجازه شوخی کردن با جان مردم را ندهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی