امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۶۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸

حادثه تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس چگونه شکل گرفت

با دستور شهردار، تکلیف شد که علاوه برپرداخت تمام هزینه های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.

خرداد: شهرداری بندرعباس روز چهارشنبه با خبر شده بود که فردی در کوچه ثارالله محله ۲۲بهمن در ورودی آبراه( خور) اقدام به ساخت یک خانه مسکونی کم دوام در مسیر سیلاب کرده است لذا برای برخورد با آن ماموران سد معبر این آلونک را تخریب کردند.

به گزارش خرداد به نقل از عصر ایران ،طبق اعلام مسوولان شهرداری بندرعباس ،تخریب این بنا که علاوه بر اینکه در مسیر رودخانه و سیلاب قرار داشت بدون مجوز قانونی و معیارهای ساخت یک واحد مسکونی بود از همین رو شهرداری براساس مجوز واختیارهایی که داشت با آن برخورد کرد که این اقدام آنها واکنش های در شبکه های اجتماعی و سپس مسوولان را در پی داشت.

زمانی که این حادثه رخ داد شبکه های اجتماعی فیلمی از تخریب سرپناه یک زن سرپرست خانوار در شبکه های اجتماعی منتشر کردند و آن را به صورت گسترده  بازتاب دادند ، این اقدام عکس العمل های مختلفی در پی داشت تا جایی که برخی ازاین گروهها خواستار استعفای شهردار شدند.

شهرداری بندرعباس بدنبال این واکنش ها در پیامی اعلام کرد: منزل این زن در زمین‌های تصرفی ملی ساخته شده بود و ساخت و ساز آن غیر قانونی بوده است.

در ادامه این پیام ذکر شده بود که  پیش از این ، چندین مرتبه به این خانواده تذکر داده شد که محل را ترک کنند چرا که وی در منطقه غیرمجاز و نا امن که بستر رودخانه بود اقدام به ساخت این اتاقک کرده بود.

بر اساس این متن با دستور شهردار، تکلیف شد  که علاوه برپرداخت تمام هزینه های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.

 این زن سرپرست خانوار پس از تخریب خانه (اتاقک) اقدام به خودسوزی کرده بود که  با ۱۷درصد سوختگی در بیمارستان  شهید محمدی بستری شد.

درجریان این حادثه مدیران کل بهزیستی و کمیته امداد هم به محل رفتند و متوجه شدند این خانواده بدنبال ترک سرپرست خانوار به دلایل نامعلوم چند سال در خانه پدر شوهر خود زندگی می کردند و از لحاظ معیشتی در وضعیت نامناسبی قرار داشتند ، کمک های بهزیستی هم کفاف زندگی آنها را نمی کرد.

این خانواده با توجه به نداشتن سرپناه چندی قبل در جوار منزل پدر شوهر خود و در بستر رودخانه و مسیل اقدام به ساخت فوری و غیر اصولی یک اتاقک بلوکی کرده بودند که پس از اطلاع شهرداری آن را غیر مجاز شناخت وتخریب کرد.

این حادثه همان شب جنبه قضایی هم پیدا کرد که با ورود مجتبی قهرمانی دادستان عمومی وانقلاب بندرعباس به آن ،دستور تشکیل پرونده قضایی برای متخلفان داده شد ،وی اعلام کرد که چگونگی رویداد در دست بررسی است و به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود.

اولین واکنش معاون شهردار بندرعباس به این حادثه

در اولین واکنش به این موضوع ،معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس دراین زمینه گفته بود: ملک مورد نظر در محله ۲۲ بهمن، جزو اراضی دولتی بوده و در مسیر سیلاب قرار داشت که طی اقدام قانونی، رفع تصرف شده است.

 اسماعیل موحدی‌نژاد در تشریح جزئیات خودسوزی یک شهروند پس از رفع تصرف یک قطعه زمین در محدوده بلوار ثارالله، اظهار کرد: ۲۸ آبان‌ماه بر اساس اعلام مردمی به سامانه ۱۳۷ شهرداری بندرعباس، گزارشی مبنی بر تصرف اراضی مورد نظر دریافت می‌شود و به دنبال آن مجموعه مدیریت تخلفات شهرداری بندرعباس موضوع را پیگیری می‌کند.
وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، یک قطعه زمین توسط فردی تصرف و دیوارکشی در ملک مورد نظر انجام شده بود که پس از رسیدگی‌های بعدی، مشخص شد اراضی مذکور با کاربری فضای سبز متعلق به راه و شهرسازی است.
معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با اشاره به اینکه این اراضی هنوز از سوی راه و شهرسازی به شهرداری تحویل نشده است، خاطرنشان کرد: طی هماهنگی مدیریت تخلفات شهرداری بندرعباس و یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی راه و شهرسازی، بر حسب وظیفه ذاتی و قانونی چهار دیواری مورد نظر تخریب شده است.
موحدی‌نژاد ادامه داد: علاوه بر اینکه اقدام غیر قانونی در این مورد صورت گرفته، نکته حائز اهمیت دیگر این است که اراضی تصرف شده مورد نظر در مسیر رودخانه و محل روانه شدن آبهای سطحی بوده و در صورت نبود رسیدگی، با اولین بارندگی مشکلات جانی و مالی قابل توجهی را رقم می‌زد.
این مقام مسوول همچنین در خصوص اقدام به خودسوزی فرد متصرف، گفت: حین تخریب این چهار دیواری، هیچ شخصی در آن ساکن نبوده و به جان کسی نیز خسارتی وارد نشده اما شهرداری بندرعباس هزینه‌های درمان این شهروند را متقبل شده است.
وی با تاکید بر اینکه شهرداری بندرعباس از هرگونه تصرف اراضی و اقدام غیر قانونی در زمینه تصرف غیر مجاز در محدوده شهری جلوگیری می‌کند، بیان کرد: تاکید شهرداری در تخریب این ملک، حفاظت از جان شهروندان و حفظ اراضی دولتی بوده است.
معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: بر اساس این گزارش، طبق اعلام دفتر تسهیلگری محله، این خانواده تحت پوشش بهزیستی و صاحب ملک مسکونی است.

 فراخواندن شبانه شهردار بندرعباس

بازرسی کل استان هرمزگان در واکنش به حادثه تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار شبانه شهردار و عوامل موضوع برای پاسخگویی فراخواندو اعلام کرد:در این خصوص با عوامل و مقصرین موضوع بدون اغماض برخورد قانونی خواهیم داشت.

رضا مختاری با انتقاد شدید از حادثه پیش آمده در خصوص تخریب منزل زن سرپرست خانوار هرمزگانی اظهارداشت: به محض اطلاع از موضوع بازرسی کل استان هرمزگان ضمن ورود قاطعانه و سریع ساعاتی پیش با فراخواندن شبانه شهردار و عوامل دخیل در تخریب جهت پاسخگویی ضمن تذکر شدید به عوامل موضوع دستور رفع مشکل را به قید فوریت صادر شد .

بازرس کل استان هرمزگان با ابراز ناراحتی از این اتفاق که باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی شده، ابرازداشت: این پرونده به صورت ویژه در دست بررسی است و تا حصول نتیجه به طور جدی و مستمر پیگیری خواهد شد.

مختاری یاد آور شد: درست است که تصرف اراضی ملی به صورت غیرقانونی مجاز نمی باشد و امری غیرقانونی است، اما می‌شد به نوعی مناسب به دور از حادث شدن این گونه مسایل قانون را  به صورت صحیح و درست اعمال کرد.

 عیادت رییس کل دادگستری هرمزگان از مصدوم حادثه تخریب منزل

رییس کل دادگستری استان هرمزگان پس از اطلاع ازاین حادثه با حضور در بیمارستان شهید محمدی ضمن عیادت از مصدوم حادثه تخریب یک منزل مسکونی توسط شهرداری بندرعباس و دیدار با اعضای خانواده او درجریان روند رسیدگی به وضعیت و مراحل درمان وی قرار گرفت.

 علی صالحی در این رابطه اظهارداشت: براساس گزارش مسوولان بیمارستان، روند درمان مصدوم ادامه دارد و کادر درمانی با جدیت از همان دقایق ابتدایی حادثه وارد عمل شده اند و به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود.

وی با بیان اینکه همه خدمات بیمارستانی برای فرد مصدوم، رایگان خواهد بود و باید طول درمان او نیز به صورت کامل طی شود، تأکیدکرد: آنچه در مورد تخریب محل سکونت این خانم در بندرعباس رخ داده و نوع و شیوه عملکرد مسوولان و کارکنان شهرداری و نحوه برخورد با آنچه از سوی آنها غیرقانونی خوانده شده، به طور دقیق در دست بررسی است.

مساعدت های دستگاه قضایی هرمزگان

رییس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: در اولین لحظات اطلاع از حادثه پیش آمده در نتیجه تخریب محل سکونت یک خانواده توسط کارکنان شهرداری بندرعباس ، دستگاه قضایی ضمن بررسی دقیق موضوع ، هماهنگی های لازم را با ادارات متولی برای هر نوع مساعدت به این خانواده انجام داد.

صالحی بعد از استماع جزئیات وقوع حادثه از زبان این بانو خاطرنشان ساخت: پیگیری های لازم از طریق دستگاه‌های حمایتی صورت گرفته است و مقرر گردیده علاوه بر اعطای تسهیلات از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره) و تأمین بخشی از هزینه های ساخت منزل، اداره کل بهزیستی استان نیز طی ۴۸ ساعت آینده نسبت به رهن یک باب منزل جهت استقرار خانواده این بانوی محترمه اقدام نماید.

وی ادامه داد: علاوه بر موارد فوق از طریق خیرین و دستگاه‌های حمایتی موضوع اختصاص زمین و ساخت منزل مسکونی در شأن این خانواده عزیز، در دستور کار قرار گرفته است و با همکاری مسئولین بیمارستان پیامبر اعظم (ص) کلیه هزینه های درمانی تا حصول بهبودی کامل به صورت رایگان به وی ارائه خواهد شد.

رییس شورای قضایی استان هرمزگان در ادامه افزود: در اولین لحظات پس از این اتفاق بررسی های لازم در دستور کار دستگاه قضایی استان هرمزگان قرار گرفت و پس از بررسی جزئیات حادثه مشخص گردید، دستور تخریب سرپناه این بانو از طرف مقامات قضایی صادر نشده است، لذا با متخلفان و ناقضان حقوق شهروندی بدون هیچ اغماضی برخورد خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه اعتقاد داریم همه آحاد جامعه باید نسبت به قانون پایبند باشند و مقررات قانونی را مراعات نمایند تصریح کرد: گفتمان حضرت امام خمینی (ره) ، آرمان های انقلاب شکوهمند اسلامی و منویات داهیانه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ،حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه است و در راهبرد تعیین شده دستگاه قضایی توسط حضرت آیت اللّه رئیسی بر حفظ کرامت انسانی و حمایت از مستضعفین تأکید شده است.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان برخورد با زمین‌خواران، متخلفین دانه درشت و صاحبان زر و زور و قدرت را اولویت دستگاه غذایی برشمرد و گفت: برخورد با سوء استفاده کنندگان کلان با جدیت دنبال خواهد شد.

 صالحی تصریح کرد: نگاه دستگاه قضایی به قشر مستضعف مصلحانه و خیرخواهانه است و از دستگاه‌های مرتبط می‌خواهیم، با آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی لازم نسبت به شناسایی افراد آسیب پذیر و نیازمندانی از این دست در جامعه اقدام کرده و علاوه بر رفع نیازهای آموزشی و تحصیلی فرزندان آنها، سایر امکانات زندگی را فراهم آورند به طوری که در آینده شاهد اینگونه حوادث نباشیم.

درخواست برخورد اداری وقضایی با عوامل تخریب منزل زن سرپرست

استاندار هرمزگان هم با انتقاد از تخریب منزل زن سرپرست خانوارتوسط  عوامل شهرداری و یگان حفاظت اراضی مسکن، بر برخورد اداری و قضایی با عاملان این تصمیم نادرست و غیراصولی تاکید کرد و با شهردار بندرعباس تماس فوری گرفت.

فریدون همتی درهمین زمینه  اظهار داشت: این اقدام افکار عمومی را جریحه‌دار کرده و درحالی که می‌شد با برخورد و روش مناسب قانون را درست و صحیح  اجرا  کرد، اوج بی‌تدبیری در این زمینه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: هرچند اقدام غیرقانونی در تصرف اراضی ملی نباید صورت گیرد، اما نوع رفتار این چند مامور شهرداری و بی‌دقتی و بی‌تدبیری در این زمینه به طور کامل مشهود بوده و چهره کارکنان شهرداری را خدشه دار کرده‌اند که بنده بجای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عذرخواهی می‌کنم.
استاندارهرمزگان ملزم شده تا ضمن دلجویی از این بانوی آبرومند و کودکان آنان، به شکل مقتضی این عمل نادرست را جبران کند و کمیته امداد نیز مشکل مسکن این زن و فرزندانش پیگیری و رفع کند. 

چند نکته درخصوص این دست حوادث

یک مدد کار اجتماعی که از نزدیک شاهد حادثه پیش آمده بوده چنین نوشت :نخست اینکه  رعایت  قوانین و مقررات شهری برای نظم و سلامت شهر بر همگان واجب است و اگر قرار باشد  هر فردی بنا به میل خودش هر جا که فرصت دید اقدام به ساخت و ساز غیر اصولی کند  بدون شک نظام شهری از هم گسسته خواهد و همگان متضرر خواهند  شد
دوم نکته آن است که  صرف نیارمندی مجوزی برای انجام این گونه اقدامات نخواهد بود و خوشبختانه جامعه نیازمندان شهر  بندرعباس  با همه سختی ها همواره  مقید به رعایت اصول و قوانین شهری بوده  و  عزتمندانه در این شهر زندگی می کنند
و نکته سوم این است که  بی تدبیری مامورین  شهرداری  محرز و  موجب جریحه دار  شدن احساسات میلیون ها هموطن شده و ای کاش قبلا حداقل  هماهنگی با  سازمان های حمایتی صورت می گرفت تا شاهد این حادثه تلخ نباشیم .
در نهایت باید گفت که  بندرعباس در میان شهرهای مراکز استان ها بیشترین درصد بافت فرسوده دارد و از طرف دیگر بیشترین مهاجرت ها به شهر بندرعباس صورت می گیرد و هر روز شاهد افزایش حاشیه نشینی هستیم  وعلی رغم همه تلاشهای صورت گرفته از سوی مسوولین امر هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده  و برای خروج از این وضعیت نیازمند همکاری مردم و دستگاههای ذیربط  هستیم و در این میان امیدوارم سامان دهی وضعیت مسکن نیازمندان شهر  در اولویت برنامه ها قرار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی