امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۶۷۴
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶

آرمان ملی نوشت: رئیس‌ جمهور ۱۴۰۰ از جنس آیت‌ الله هاشمی!

آرمان ملی نوشت:‌ یاران آیت‌ا… هاشمی باز هم پیشقدم شدند و کاندیداهای احتمالی خود را معرفی کردند.

حزب کارگزاران سازندگی حزبی اصلاح‌طلب است اما تفاوت‌هایی جزئی با سایر احزاب این جریان دارد. نام آیت‌ا… هاشمی با این حزب گره خورده است؛ شخصیتی میانه‌رو که در مسیر اصلاح جامعه و تحقق خواست مردم حرکت کرد و هیچگاه حقیقت را فدای مصلحت نکرد.

فرزندان او هم عضو حزب کارگزاران شدند تا در مسیر خواست پدر حرکت کنند. برای حزب کارگزاران آنچه در اولویت است معرفی حتمی کاندیدای اصلاح‌طلب برای همه انتخابات‌ها نیست و به همین دلیل برخی اصلاح‌طلبان نقدهایی به این حزب وارد می‌دانند اما کارگزاران از مسیر انتخابی خود کوتاه نیامدند. سال ۹۵ بود که غلامحسین کرباسچی به‌طور واضح برخی تفاوت دیدگاه‌های این حزب با سایر احزاب اصلاح‌طلب را نمایان کرد. او یادآور شد: «حزب کارگزاران در سال ۷۶ مایل بود تا آقای روحانی به عنوان یک فرد معتدل، وارد عرصه اجرایی کشور شود. منتهی روحانی در آن سال آمادگی نداشت.»

کرباسچی درباره انتخاباتی چنین به اظهارنظر می‌پردازد که خاتمی تنها گزینه احزاب و جریان چپ دهه ۷۰ بود و حمایت از کاندیدای دیگر موردپسند بسیاری از احزاب و افراد جریان چپ نبود اما به هر حال کارگزاران درآن مقطع تشخیص داده بود که حسن روحانی گزینه اصلح است و اگر اعلام آمادگی می‌کرد از او حمایت می‌شد. البته نباید فراموش شود که اعضای این حزب در پیروزی کاندیدای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۷۶ نقش پررنگی داشتند و برخی از آنها در دولت اصلاحات حضور موثری داشتند اما هیچگاه به دلیل جلوس بر کرسی قدرت یا همرنگ شدن با اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان حاضر به تغییر مشی و عقیده نشدند.

ویژگی دیگر سران حزب کارگزاران عدم واهمه از طرد شدن به‌واسطه انتقاد کردن است. به عنوان نمونه، آنها در سال ۷۶ خواهان کاندیداتوری روحانی بودند و در سال ۹۲ از او حمایت کردند اما کرباسچی در سال ۹۵ چنین به نقد روحانی می‌پردازد: «آقای روحانی و همه وزرا باید بگویند که تاکنون چه کرده‌اند، اما نمی‌شود از این مساله هم عبور کرد که هنوز مهم‌ترین معضل کشور در زمینه اقتصاد است و چاله‌هایی در اقتصاد ایجاد شده که این دولت در طول سه سال و نیم گذشته نتوانسته آنها را پر کند.

دولت در شرایطی قرار دارد که تا حدود زیادی مشکلات کشور و مسائل سیاست خارجی را حل کرده اما همزمان با آن نتوانسته رکود را از بین ببرد و اشتغال را به اندازه‌ای که لازم است، ایجاد کند.» البته تنها کرباسچی نیست که خط‌مشی‌های حزب کارگزاران را در عمل نشان می‌دهد و دیگر اعضای ارشد این حزب مانند محسن هاشمی هم اینگونه هستند. پسر ارشد آیت‌ا… هاشمی تاکید دارد که شخص دارای اهمیت نیست و آنچه ارزش دارد نتیجه‌ای است که به نفع مردم باشد که در همین راستا چندین بار از روحانی انتقاد کرد که ۲۷ شهریور سال جاری یک نمونه از این انتقادات بود.

هاشمی در توئیتی خطاب به روحانی نوشت: «این روزها همزمانی چالش‌های تحریم، تورم، بیکاری، رکود و کرونا موجب پدیده بحران‌زا در اقتصاد شده است. در چنین شرایطی مردم انتظار حل مشکلات را دارند. اما متاسفانه هر زمان مسئولان درباره گشایش مشکلات صحبت کرده‌اند، برای مردم جنبه جوک و شوخی داشته است.»

کاندیداهای کارگزاران معرفی شدند

اکنون انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ یکی از محوری‌ترین مباحث در جلسات احزاب هر دو جریان سیاسی کشور است. سیاسیون در جلسات خود به دو موضوع می‌پردازند که شامل تعیین گزینه اصلح برای ورود به انتخابات و چگونگی اقناع احزاب و جریانات همسو برای حمایت از این کاندیدا می‌شود. دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت بیش از سایر احزاب اصلاح‌طلب دارای مرجعیت و هوادار هستند و چشم‌های زیادی به حمایت این دو حزب از کاندیدای ریاست‌جمهوری دوخته شده است. حزب کارگزاران در معرفی گزینه‌های احتمالی برای ریاست‌جمهوری پیشقدم شده و نکته قابل تامل آنجاست که در میان گزینه‌های معرفی شدن نام اصولگرایان هم به چشم می‌خورد.

دیروز رئیس شورای مرکزی کارگزاران با اشاره به فعالیت‌های اخیر کارگزاران سازندگی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: در چند ماه گذشته، در جلسات شورای مرکزی و کمیته سیاسی حزب کارگزاران، تصمیم گرفته شد که این حزب به‌عنوان یکی از احزاب شاخص اصلاح‌طلب، در انتخابات ریاست‌جمهوری فعال باشد و از کاندیدای این طیف حمایت کند، چرا که تحریم یا انفعال و بی‌تفاوتی در انتخابات، مغایر با روحیه اصلاح‌طلبی و مردم‌سالاری دینی است.

محسن هاشمی ادامه داد: فهرست بلندی از کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری که می‌توانند مورد حمایت اصلاح‌طلبان باشند تهیه شده تا ضمن گفت‌وگو با آنان میزان جدی‌بودن حضورشان در انتخابات و همچنین دیدگاه‌های‌شان بررسی شود.

هاشمی‌ اظهار کرد: در حال حاضر نام حدود بیست کاندیدا در این فهرست حضور دارد که عبارت‌اند از آیت‌ا… سیدحسن خمینی، اسحاق جهانگیری، سیدمحمدرضا خاتمی، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، علی مطهری، رضا اردکانیان، علی‌لاریجانی، مسعود پزشکیان، محمدجواد آذری جهرمی، محمدباقر نوبخت، سورنا ستاری، عبدالناصر همتی، علی‌اکبر صالحی، سیدمحمد صدر، مجید انصاری و سیدعبدالواحد موسوی لاری؛ همچنین معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی نیز در این فهرست قرار دارند.

رئیس شورای مرکزی کارگزاران یادآور شد: تاکنون با برخی از این چهره‌ها گفت‌وگو انجام شده اما به‌دلیل شرایط بیماری کرونا، برنامه‌ریزی جلسات و ملاقات‌ها با کندی پیش می‌رود ولی رویکرد ما این است که پس از گفت‌وگو با این شخصیت‌ها و انجام بررسی‌های لازم، فهرست کوتاه را در دو ماه آینده، یعنی اوائل بهمن‌ماه اعلام کنیم تا کاندیداهای جدی حاضر صحنه انتخابات بتوانند برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود را با افکار عمومی در میان بگذارند.

نه حزب اتحاد به گزینه غیرخودی

حزب اتحاد ملت اما تاکید دارد: «با کاندیدای خودمان در انتخابات حاضر می‌شویم» سیدمحمدرضا خاتمی، محسن فراهانی و سیدمحمد صدر و مصطفی معین گزینه‌هایی هستند که در صورت کاندیدا شدن مورد حمایت حزب اتحاد هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی