امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۷۰۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰

نوری مالکی: مشکل ما با محور آمریکایی- اسرائیلی- سعودی راهبردی است اما با ایران تاکتیکی

خرداد: «نوری المالکی» نخست وزیر پیشین عراق معتقد است که مشکل عراق با محور آمریکایی- اسرائیلی و سعودی راهبردی است اما آنچه مشکل عراق با ایران خواند، تاکتیکی است. او همچنین معتقد است که نبرد و مقاومت عراق برای تحقق حاکمیت و استقلال تصمیم گیری، به مذاق نیروهای بین المللی و منطقه ای بویژه حکومت های واشنگتن، تل آویو، ریاض و آنکارا و همینطور گروههای مرتبط با آنها نظیر حزب بعث، القاعده و داعش و برخی از فرقه گرایان داخلی حاضر در روند سیاسی خوش نمی آید.

به گزارش خرداد به نقل از شفقنا، مالکی امروز(دوشنبه) مطلبی تحت عنوان «حاکمیت عراق و مسیر حل بحران» در خبرگزاری عراق(واع) منتشر کرده که بخش های مهم آن در زیر می آید:

عراق بخشی اساسی از میدان درگیری بین المللی و منطقه ای در خاورمیانه  است و اساس این درگیری وجود پنج اراده منطقه ای و بین المللی زیر است:

پروژه آمریکا در خاورمیانه که یک طرح هیمنه ای است و در راستای تضمین سرازیر شدن نفت، صادرات سلاح، امنیت اسرائیل و بازسازی فرهنگی منطقه روی آن کار می کند و عراق نیز در قلب این پروژه قرار دارد.
طرح رژیم صهیونیستی که برای تامین امنیت اسرائیل در یک عمق امنیتی استراتژیک که شامل عراق هم می شود، تلاش می کند.
رویاهای ترکی عثمانی در منطقه که تنها به مباح شمردن شمال عراق راضی نمی شود بلکه برای تصرف آنچه عثمانی ها «ولایت موصل» می خواندند تا تاثیر در تصمیم گیری های بغداد برنامه می ریزی می کند.
طمع ورزی های عربستان سعودی که برای جا زدن خود به عنوان رهبر مطلق منطقه از نظر مذهبی، سیاسی، امنیتی و مالی تلاش می کند و عراق نیز در قلب آن قرار دارد.
چشم انداز امنیتی ایران که بر این تحلیل مبتنی است که آمریکا، اسرائیل و سعودی از سال ۲۰۰۳ برای تبدیل عراق به نقطه آغاز حمله به این کشور و سرنگون کردن نظام آن تلاش می کنند بنابراین ایران معتقد است که در عراق از خود دفاع می کند.
آنچه از این تضاد اراده های منطقه ای- بین المللی حاصل می شود، قلب عراق را آزار می دهد نه فقط به این دلیل که میدان درگیری است بلکه به این دلیل که ثروتها، پتانسیل ها و امنیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن را هدف قرار می دهد. بنابراین، موضوع، درگیری ایرانی -آمریکایی و ناسازگاری بین محور مقاومت و محور حمله نیست بلکه موضوع، پرروژه هایی است که هدف بلعیدن عراق از نظر سیاسی، امنیتی و اقتصادی را دنبال می کند چه ایران باشد چه نباشد و چه محور مقومت باشد و چه نباشد.

بنابراین آگاهی عمیق از عوامل منطقه ای و بین المللی و انگیزه های آن، به آگاهی عمیق از راههای مقابله با آنها و رهایی از آثار منفی آنها منجر می شود.

بگذارید صریح تر بگوییم، مشکل عراق با محور آمریکایی- اسرائیلی – سعودی یک مشکل استراتژیک است که با پروژه استکباری و سلطه جویانه این محور ارتباط دارد و قلب حاکمیت عراق را هدف گرفته است. اما مشکل عراق با ایران، یک مشکل تاکتیکی است که با گسترش دیدگاه امنیتی مبتنی بر محافظت از مرزها و نظام و امنیت این کشور ارتباط دارد؛ در نتیجه مخالفت با طرح آمریکایی- اسرائیلی – سعودی به معنای آن نیست که به جمهوری اسلامی ایران اجازه داده شود در حرکت دولت عراق به دور از تصمیم گیری ها و حاکمیت آن دخالت کند.

یقینا می دانستیم که نبرد و مقاومت مابه منظور تحقق حاکمیت و استقلال تصمیم گیری ها در عراق، نیروهای بین المللی و منطقه ای بویژه حکومت های واشنگتن، تل آویو، ریاض و آنکارا و همینطور گروههای مرتبط با آنها نظیر حزب بعث، القاعده و داعش و برخی از فرقه گرایان داخلی حاضر در روند سیاسی را علیه ما برخواهد انگیخت و ما بهای تحقیق این دستاورد را خواهیم پرداخت بویژه پس از مخالفتمان با دیکته های آمریکا خصوصادر پرونده های ایران، روسیه و سوریه.  چارچوب این هدف قرار دادن، توطئه ضد حکومت عراق بود که ریاست آنرا برعهده داشتیم ؛ توطئه ای که در میادین شورش در استان های غربی در سال ۲۰۱۳ سپس نفوذهای امنیتی و سیاسی آمریکا و تحرکات سعودی و ترکیه و قطر و فرقه گرایانه آغاز شد و به بسیج کردن دعش و حمایت مالی از آن و وارد کردن آن به استان های غربی در اوایل سال ۲۰۱۴ رسید و هدف همه این توطئه، مجازات کردن ما به خاطر دستاورد تحقق حاکمیت و استقلال تصمیم گیری های عراق بود و علی رغم پیروزی بزرگی که در انتخابات سال ۲۰۱۴ به دست اورردیم، ما را از تشکیل دولت سوم باز داشتند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی