امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۷۹۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
«مور گیلبرت» کیست؟

جزئیات مأموریت جاسوسی تبعه استرالیایی ـ انگلیسی

خرداد: مور گیلبرت با پوشش فرصت مطالعاتی دانشگاه ادیان و مذاهب به منظور دسترسی به اطلاعات نظامی و اقتصادی ایران و جبهه مقاومت به ایران سفر می‌کند.

مهر نوشت، کایلی مور گیلبرت زن تبعه انگلیسی استرالیایی که به جرم اقدام علیه امنیت ملی ایران و جاسوسی در دادگاه انقلاب محکوم شده بود با یک تاجر و دو شهروند ایرانی تبادل شد.

مور گیلبرت دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج و استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن است که به جرم جاسوسی برای رژیم غاصب صهیونیستی در دادگاه بدوی به ده سال حبس محکوم شد. مور گیلبرت به حکم صادر شده در دستگاه قضائی اعتراض می‌کند اما نمی‌تواند در دادگاه تجدید نظر از خود رفع اتهام کند و به این ترتیب قضات دادگاه تجدید نظر اعتراض وی را نپذیرفته و حکم صادره برای وی قطعی شد.

مور گیلبرت که بر اساس شواهد و قرائن پدرش یهودی است، از طرف سرویس اطلاعاتی انگلیس (MI6) به مرکز چند منظوره هرتزلیا معرفی می‌شود. مور گیلبرت دوره آموزش نظامی را در پادگان گادنای رژیم صهیونیستی می‌گذارد و بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ نیز آموزش زبان عبری را در دانشگاه حیفا فرا می‌گیرد.

این تبعه استرالیایی-انگلیسی در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ در دیدار با افسر هادی خود در کشور بحرین ابلاغ مأموریت حضور در ایران را دریافت می‌کند و در سال ۲۰۱۷ با پوشش علمی و تحقیقاتی پیرامون موضوع رابطه ایران با شیعیان بحرین، پس از بیداری اسلامی وارد ایران می‌شود.

گیلبرت اقدام به عکسبرداری از اماکن مذهبی قم و شهرری تحت عنوان توریست می‌کند تا حضور خود در ایران را عادی جلوه دهد و در این مدت سعی می‌کند به مبارزان بحرینی خود را نزدیک کند.

برخی از رسانه‌ها می‌نویسند از جمله مأموریت‌های مور گیلبرت جمع آوری اطلاعات گروه‌های شبه نظامی شیعه در جنگ سوریه و دسترسی به اطلاعات نظامی و اقتصادی ایران و جبهه مقاومت است.

این تبعه استرالیایی انگلیسی بخشی از دوران محکومیتش در زندان قرچک ورامین و بخشی از آن را در بخش امنیتی زندان اوین گذرانده است؛ بنا بر اعلام برخی از رسانه‌ها این جاسوس برای مدتی نیز در سلول انفرادی بوده و تاکنون ۲ سال از ۱۰ سال محکومیتش را سپری کرده است.

در دورانی که این جاسوس تبعه استرالیایی انگلیسی در زندان قرار محکومیت خود را سپری می‌کرد برخی از رسانه‌های غربی ادعا کردند کایلی مور گیلبرت در زندان ورامین خودکشی کرده است که پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر طی گزارشی اعلام کرد کایلی مور گیلبرت در زندان مانند سایر زندانیان از خدمات درمانی بهره‌مند است و امکانات لازم نیز در اختیار او هست؛ برای مثال کتب جهت مطالعه در اختیار دارد و هر زمان که درخواست کند، کتب مورد نیاز او تأمین و به او ارائه خواهد شد.

از سوی دیگر روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران با تکذیب خبر رسانه‌های غربی، بر حفظ سلامتی کامل مددجویان فارغ از هر گونه ملیت، دین، زبان و قومیت بدون هیچ تبعیضی تاکید داشته و اعلام کرد که این امر را جزو اولویت‌های اقداماتش می‌داند.

علاوه بر این سید عباس موسوی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه در ۷ دی ماه ۱۳۹۸ در مورد وضعیت خانم گیلبرت تبعه استرالیایی انگلیسی اظهار داشت: ایشان به اتهام نقض امنیت ملی ایران دستگیر شده و دادگاه صالحه نیز با رعایت تمام قوانین مربوطه حکم مقتضی صادر کرده است.

وی گفته بود: تجربه نشان داده است جمهوری اسلامی ایران تسلیم جوسازی‌های سیاسی و تبلیغاتی نمی‌شود و این شهروند استرالیایی مانند هر محکوم دیگری که حکم قضائی دارد، دوره محکومیت خود را با برخورداری از همه حقوق قانونی طی می‌کند.
برچسب ها: گیلبرت ، جاسوس
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی