امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۲۹۹۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵

خاتمی فعلا به انتخابات ورود نمی‌کند

خرداد: میرلوحی گفت: آقای منتجب‌نیا و آقای حکیمی‌پور که می‌گویند یک ساختار دیگری باید ایجاد شوند و شورای عالی فایده ندارد از مدل بی‌عیب و نقص خود رونمایی کنند تا ما هم بدانیم چه راهی باید در پیش بگیریم.»

وضعیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان هنوز در ابهام به سر می‌برد و بسیاری از فعالان سیاسی این جبهه سیاسی از نبود یک تشکیلات اجماع‌ساز ابراز گلایه می‌کنند. در این بین مشخص نیست که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲، انتخابات مجلس ۹۴، انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ و حتی انتخابات اخیر مجلس یازدهم نقش اصلی را در هماهنگی نیرو‌های اصلاح‌طلب ایفا می‌کرد، چه وضعیتی خواهد داشت؟ و آیا احیا می‌شود یا شاهد تشکیلات جایگزینی خواهیم بود یا آنکه اصلا در این دوره انتخابات اصلاح‌طلبان تشکیلاتی خاص نخواهند داشت. احیای شورای عالی در شرایطی سخت به نظر می‌رسد که انتقاد‌ها از آن شورا بیش از گذشته هم شده است، برای مثال اخیرا رسول منتجب‌نیا گفت که اساسا تشکیل چنین شورایی از اساس غلط بود و احمد حکیمی‌پور هم در گفتگو با «نامه‌نیوز» گفت که این شورا به احزاب اصلاح‌طلب لطمه زد و برخی در آن شورا سعی می‌کردند اقدامات پشت پرده خود را به نام اصلاح‌طلبان تمام کنند.

محمود میرلوحی، از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در واکنش به منتجب‌نیا و حکیمی‌پور به «نامه‌نیوز» گفت: «آقای منتجب‌نیا و آقای حکیمی‌پور که این روز‌ها انتقاد‌های تندی علیه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌کنند، هیچگاه مواضعشان همراه با شورا نبود و از همان دوره اول شورا با این تشکیلات مشکل داشتند».

او درباره وضعیت فعلی شورای عالی هم گفت: «در جریان انتخابات سال ۹۲ یازده نفر از دوستان از جمله آقای موسوی‌لاری خدمت آقای خاتمی رفتند و پیشنهاد کردند که شورایی انتخاباتی تشکیل شود و قرار شد رئیس شورای هماهنگی هم به این شورا ملحق شود. شورای عالی دوم که در انتخابات مجلس در سال ۹۴ فعالیت کرد بعد از ارزیابی شورای اول تشکیل شد؛ که در هر دو دوره موفق عمل کرد. حتی به نظر من در دوره اخیر یعنی فعالیتش در انتخابات مجلس یازدهم هم قابل قبول بود، زیرا بعد از ردصلاحیت‌های گسترده اصلاح‌طلبان شورای عالی توانست موضع‌گیری به‌جا و دقیقی داشته باشد و همه دوستان پای حرفشان ایستادند و زمانی که احساس کردند در انتخابات رقابتی شکل نمی‌گیرد گفتند که لیست نمی‌دهیم و هیچ لیستی از سوی شورای عالی ارائه نشد. بعد از انتخابات مجلس هم که کشور درگیر کرونا شد و با استعفای آقایان عارف و موسوی‌لاری تا کنون جلسه‌ای تشکیل نشده است. البته بر اساس اساسنامه در غیاب رئیس و نایب‌رئیس، رئیس شورای هماهنگی می‌تواند از اعضا دعوت کند تا جلسه شورای عالی سیاست‌گذاری برگزار شود».

این فعال سیاسی درخصوص اینکه چه زمانی تکلیف معلوم می‌شود، اظهار کرد: «به احتمال زیاد در همین آذرماه تکلیف معلوم می‌شود و مشخص می‌شود که چه تشکیلاتی نقش اجماع‌سازی برای اصلاح‌طلبان را برعهده خواهد داشت. یا همین ساختار شورای عالی سیاست‌گذاری حفظ می‌شود یا تشکیلاتی شبیه به آن ایجاد می‌شود. در حال حاضر که وقت زیادی تا انتخابات نمانده است و در وضعیت کرونا هم قرار داریم بهترین راه همین است که با شورای عالی جلو برویم. آقای منتجب‌نیا و آقای حکیمی‌پور که می‌گویند یک ساختار دیگری باید ایجاد شوند و شورای عالی فایده ندارد از مدل بی‌عیب و نقص خود رونمایی کنند تا ما هم بدانیم چه راهی باید در پیش بگیریم. فقط منتقد بودن که کاری از پیش نمی‌برد. ما می‌گوییم در حال با همین سازوکار می‌شود وارد انتخابات ۱۴۰۰ هم و حالا که دوستان انتقاد دارند بگویند که باید کرد؟»

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه احزاب مختلف اصلاح‌طلب نامزد‌های حزبی خود را معرفی کرده‌اند، این احتمال وجود دارد که جبهه اصلاحات بدون تشکیلات اجماع‌ساز و با نامزد‌های متعدد مانند انتخابات سال ۸۴ وارد عرصه شوند، خاطرنشان کرد: «به هر حال ما در دو دهه اخیر تجربه‌های زیادی به دست آورده‌ایم و از یاد نمی‌بریم که در سال ۸۴ درحالی که ۶۰ درصد آراء ازان ما بود، به دلیل نامزد‌های متعدد انتخابات را واگذار کردیم. من تصور می‌کنم همه دوستان آن تجربه را به یاد دارند و هیچ حزبی تمایل ندارد در نهایت اصلاح‌طلبان با چند نامزد وارد انتخابات شوند و این که اخیرا احزاب نامزد‌های خود را معرفی می‌کنند برای آن است که فضای کشور انتخاباتی شود و یخ سرد سیاست قدری آب شود و حتما در نهایت همه بر یک نامزد اجماع خواهند کرد و اجازه نمی‌دهیم تجربه انتخابات ۸۴ تکرار شود».

او در پایان درخصوص نقش سیدمحمد خاتمی در انتخابات آینده گفت: «روال آقای خاتمی همیشه این بوده است که نظرات ارشادی بدهند و همیشه سعی کرده‌اند که هیچگاه در ابتدا خودشان به مسائل مختلف وارد نشوند. در این دوره انتخابات هم ممکن است نظری بدهند، اما بعد از آنکه همه احزاب و گروه‌ها نظرات خود را بیان کردند و به رویه‌ای مشخص دست یافتند».

منبع: نامه نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی