امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۵۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸

ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری چه میزان از دیوار مکزیک را ساخت؟

دونالد ترامپ در آخرین روزهای ریاست جمهوری خود برای بازدید از مرز جنوبی به تگزاس سفر کرد و مدعی شد توانسته به شعار انتخاباتی خود مبنی بر احداث حصار مرزی بین آمریکا و مکزیک عمل کند. دیواری که به گفته خود کاخ سفید تاکنون بیش از ۶۰۰ کیلومتر آن ساخته شده است.

خرداد: دونالد ترامپ در آخرین روزهای ریاست جمهوری خود برای بازدید از مرز جنوبی به تگزاس سفر کرد و مدعی شد توانسته به شعار انتخاباتی خود مبنی بر احداث حصار مرزی بین آمریکا و مکزیک عمل کند. دیواری که به گفته خود کاخ سفید تاکنون بیش از ۶۰۰ کیلومتر آن ساخته شده است.

ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود موفق شد چه مقدار از این دیوار را بسازد؟

چه مقدار از دیوار جدید است؟

ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری چه میزان از دیوار مکزیک را ساخت؟
پیش از آغاز ریاست‌جمهوری آقای ترامپ در سال ۲۰۱۷، انواع حصار در این منطقه کشیده شده بود که مجموع طول آن به کمی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر (۶۵۴ مایل) می‌رسید. حصاری که از ایالت‌های کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیکو و تگزاس عبور می‌کرد.

دولت ترامپ می‌گوید از آن زمان تا کنون بیش از ۴۰۰ مایل (حدود ۶۴۴ کیلومتر) از این دیوار ساخته شده است.

بنابر تازه‌ترین اطلاعات سازمان گمرک و حفاظت مرزی آمریکا که ۴ ژانویه ۲۰۲۱ منتشر شد، در مجموع ساخت ۷۲۷ کیلومتر از این دیوار به پایان رسیده است. با این حال تنها ۱۲۹ کیلومتر از این دیوار به بخش‌هایی مربوط می‌شود که از قبل در آن‌ها حصاری وجود نداشته. این شامل ۷۶ کیلومتر دیوار اولیه و ۵۳ کیلومتر دیوار ثانویه‌ای می‌شود که برای استحکام حصار ابتدایی ساخته شده است.

بخش عمده‌ کاری که در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ انجام شد در در واقع ساخت دیوار جایگزین در مناطقی بود که دولت‌های قبلی در آن حصار کشیده بودند.

آیا مکزیک هزینه دیوار را پرداخت کرد؟

 ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی و آغاز دوره ریاست‌جمهوری‌اش بارها ادعا کرد مکزیک هزینه دیوار را پرداخت خواهد کرد. اما این اتفاق هرگز نیفتاد.

هزینه این دیوار را دولت ایالات متحده پرداخت کرده و بر سر نحوه تامین بودجه این پروژه بحث‌هایی میان دونالد ترامپ و کنگره وجود داشته است.

ژانویه ۲۰۱۶،  ترامپ از کنگره خواست برای مرحله اولیه ساخت دیوار ۱۸ میلیارد دلار بودجه طی ۱۰ سال اختصاص دهد اما این طرح در نهایت تصویب نشد.

ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری چه میزان از دیوار مکزیک را ساخت؟

البته کنگره در ۲۰۱۸ بودجه‌ای را برای پروژه‌های مرزی اختصاص داد.

با این حال در ۲۰۱۹، بعد از این که کنگره با تخصیص بودجه بیشتر برای ساخت دیوار موافقت نکرد،  ترامپ با استفاده از اختیارات خود فوریت ملی اعلام کرد تا بتواند بخشی از بودجه دفاعی را به انجام این پروژه اختصاص دهد.

در این مدت نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار صرف ساخت این دیوار شده، بودجه‌ای که توسط بخش‌های مختلف دولت از جمله وزارت امنیت داخلی، وزارت دفاع و وزارت خزانه‌‌داری تامین شده است.

هزینه ساخت این دیوار مرزی در ابتدا بین ۱۲ تا ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده بود.

با همه آین‌ها، آقای ترامپ در آستانه انتخابات روز ۳ نوامبر ۲۰۲۰ همچنان تأکید داشت که " مکزیک دارد هزینه این دیوار را می‌پردازد."

او در گذشته به طور ضمنی اشاره کرده بود یک توافق تجاری جدید با مکزیک و کانادا می‌تواند به شکل غیرمستقیم هزینه‌ای که آمریکا صرف ساخت دیوار می‌کند را کاهش دهد. این توافق سال گذشته به امضای سه کشور رسید.

با این حال مشخص نیست تاثیر این توافق دقیقا به چه شکلی خواهد بود.

 ترامپ همچنین وعده داده بود مهاجرت غیرقانونی از طریق مرز مکزیک را هم کاهش دهد.

ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری چه میزان از دیوار مکزیک را ساخت؟

بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹،‌ تعداد بازداشت‌شدگان در مرز مکزیک به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت اما در ۲۰۲۰ با کاهش روبرو بود.

آنا گونزالس-باره‌را، محقق ارشد در موسسه تحقیقاتی پیو در واشنگتن می‌گوید: " دلیل کاهش بازداشت‌ها این است که به دنبال شیوع کووید-۱۹ و بسته شدن تمام یا بخشی از مرزهای کشورها به منظور جلوگیری از انتشار این بیماری ،‌حرکت مهاجران چه در قاره آمریکا و چه در سراسر جهان کند شده است."

بایدن برای مرز مکزیک چه برنامه‌ای دارد؟

جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب آمریکا قصد دارد ساخت این دیوار را متوقف کند. او گفت حتی یک متر دیگر از این دیوار را هم نخواهد ساخت به روشنی اعلام کرد با برداشت از بودجه وزارت دفاع هم مخالف بوده است.

او در عوض قصد دارد با تمرکز روی استفاده از فناوری، فعالیت‌های غیرقانونی در این مرز را شناسایی کند.

در وب‌سایت رسمی جو بایدن آمده: " بایدن منابع فدرال را به نظارت‌ مرزی هوشمند از جمله سرمایه‌گذاری برای بهبود زیرساخت‌های غربالگری در مبادی ورود به کشور اختصاص خواهد داد."

با این حال، مشخص نیست دولت جدید برای قردادهایی که در دوره ریاست‌جمهوری آقای ترامپ به منظور ساخت این دیوار بسته شده و هنوز به پایان نرسیده‌اند، چه برنامه‌ای دارد.

منبع: bbc

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی