امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۵۵۴۸
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۶

طراح «پیمان دفاعی امنیتی گروه مقاومت» در مجلس: این پیمان فراقاره ای است، مثل ناتو

خرداد: طراح طرح پیمان دفاعی امنیتی گروه مقاومت، گفت: این پیمان چیز نو یا عجیبی نیست. مثل همین پیمان در ناتو هم وجود دارد و این نوع طرح‌ها و پیمان‌ها در جهان متداول است و اتفاقا یک برآیند برد-برد برای همه اعضای این پیمان دارد. ما با این طرح می‌توانیم در اتفاقی مانند ترور شهید فخری‌زاده، در سطح وسیع‌تر و با همکاری سایرکشورها و جنبش‌های آزادی بخش واکنش نشان بدهیم.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با انتخاب و درباره طرح پیمان دفاعی امنیتی گروه‌ مقاومت، گفت: این طرح خودم است و خودم آن را پیشنهاد دادم. ایده اولیه آن نیز از اینجا آغاز شد که نباید گستاخی‌های رژیم صهیونیستی در منطقه و عرصه جهانی همچنان ادامه داشته باشد و متوقف نشود. این پیمان از پیمان‌های مشابه جهانی آن الگو برداری شده است و می‌توانیم از طریق این پیمان تجاوز‌ها و ترور‌های دشمنان را پاسخ بدهیم.

نماینده نجف آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این پیمان صرفا مشمول مباحث جنگی و درگیری‌های نظامی نشده و هر تجاوز و تروری را چه در منطقه و چه در عرصه جهانی را شامل می‌شود. من این طرح را به نمایندگان نیز ارائه کردم و تعدادی از نمایندگان که فکر می‌کنم بیشتر از 30 نفر بودند نیز این طرح را امضا کردند.

این حقوقدان همچنین در پاسخ به این پرسش که این طرح چه ایده و آورده جدیدی را به همراه دارد وقتی که ایران پیش از این طرح نیز در موضوعات مانند تحولات عراق، سوریه یا همین طور جنگ 33 روزه از کشورهای متحد خودش حمایت کرد، گفت: یک زمانی شما می‌گویید که ایران در گذشته از این کشورها حمایت می‌کرد که حمایت کرده و باید این حمایت ادامه داشته باشد و هیچ ابایی از این مساله ندارم اما یک زمانی ما می‌گوییم که بقیه کشورها نیز باید از این نگرش و مساله حمایت کنند. طرح مذکور دقیقا اشاره به همین مساله دارد.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما با این طرح دنبال آن هستیم که حمایت‌ها را گسترده‌تر کنیم تا در آینده نیز کشورهای دیگر نیز عضو این پیمان شوند و کمک رسانی به کشورها و حتی جنبش‌های آزادی بخش را دنبال کنند.

ابوترابی تصریح کرد: این طرح فراقاره‌ای است. خیلی از کشورها می‌توانند عضو این پیمان شوند و حتما نباید کشورهای عضو پیمان که همسایه با رژیم صهیونیستی باشند. این طرح همان‌طور که گفتم مساله ترور را نیز شامل می‌شود و ما امروز شاهد آن هستیم که ماشین ترور این سفاکان در همه جای دنیا فعال شده است.

وی ادامه داد: این پیمان چیز نو یا عجیبی نیست. مثل همین پیمان در ناتو هم وجود دارد و این نوع طرح‌ها و پیمان‌ها در جهان متداول است و اتفاقا یک برآیند برد-برد برای همه اعضای این پیمان دارد. ما با این طرح می‌توانیم در اتفاقی مانند ترور شهید فخری‌زاده، در سطح وسیع‌تر و با همکاری سایرکشورها و جنبش‌های آزادی بخش واکنش نشان بدهیم.

نماینده نجف آباد در مجلس گفت: این طرح بیشتر متوجه اقدامات احتمالی رژیم صهیونیستی است و درباره این طرح نیز باید شورای عالی امنیت ملی نظر و تایید نهایی را بدهد. اما بحث اصلی من درباره این طرح، آن است که ما نمونه‌های زیادی از این پیمان را در جهان دارم.

ابوترابی افزود: خوشبختانه عمق استراتژیک کشور ما در عصر حاضر خیلی وسیع شده است و اتفاقا دشمن به دلیل نگرانی از همین مساله جرات حمله و تجاوز به ایران را ندارد. ما اعتقاد داریم که این عمق استراتژیک جهانی باید قانونمند شود و سطح آن را به سطح ناتو و ابرقدرت‌های نظامی در جهان برسانیم. ما به همپمانان خودمان موشک و تسهیلات و امکانات نظامی می‌دهیم و حالا می‌خواهیم که این سطح از همکاری‌ها را به یک ساختار حقوقی برسانیم.

وی افزود: اینکه رژیم صهیونیستی به راحتی بتوان به هرکشوری حمله کند یا اقدامات تروریستی انجام بدهد و کسی جلوی آن را نگیرد قابل قبول نیست. البته ما در جریان ترور شهید فخری‌زاده، قطعا جواب سختی به رژیم صهیونیستیی‌ خواهیم داد. خوشبختانه حزب الله لبنان هم امروز در سطح و شرایطی قرار دارد که هر اقدام رژیم صهیونیستی را سریعا و قاطعانه پاسخ می‌دهد.

طراح طرح پیمان دفاعی امنیتی گروه مقاومت در پاسخ به ان پرسش که آیا در جریان تدوین این طرح با افراد نظامی و امنیتی مشورت شده است، گفت: ما در مجلس چهره‌های مختلفی داریم که طبعا از این گروه از متخصصان نیز در مجلس حضور دارند ومن با این افراد مشورت کردم. البته مشورت‌ها همگی در سطح مجلس شورای اسلامی بوده است.

ابوترابی در پایان خاطرنشان کرد: این طرح تقدم هیات رییسه مجلس شده است تا در دستور کار صحن علنی مجلس قرار بگیرد.
برچسب ها: مجلس
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی