امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۷۲۶۶
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳

فعال سیاسی اصلاح طلب: بهتر است کل کشور در دست اصولگرایان باشد

یک چهره سیاسی اصلاح طلب گفت: جبهه اصلاحات به جای اینکه وارد انتخابات شود و شکست بخورد می تواند در سایه بنشیند و تماشاچی باشد و رصد کند و به نقد عملکرد دولت و مجلس انقلابی بنشیند.
مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان عنوان کرد: اصلاح طلبان بعد از قضایای ۹۲ دو شاخه شدند و امروز نیز در این طیف دو دستگی وجود دارد چون جمعی معتقدند ما باید همیشه در صحنه باشیم و در انتخابات ها شرکت کنیم حتی اگر اقلیت باشیم و ببازیم. خود خاتمی چنین اعتقادی دارد تاج زاده نیز چنین اعتقادی دارد. بهزاد نبوی و این طیف چنین تفکری دارند و می گویند ما حتی باید برای کرسی های حداقلی نیز باید مبارزه کنیم.

 

او افزود: نظر دیگری هم وجود دارد، اصلاح طلبانی که عقیده دارند وقتی که ما هیچ شانسی برای برنده شدن نداریم و مسابقه برابر نیست چرا باید در این مسابقه که شرایط برای هر دو جناح برابر نیست، شرکت کنیم. شرایط و خط شروع و پایان باید برای هر دو گروه مساوی باشد و شرایط مکان و زمان باید یکی باشد.

 

آیتی تاکید کرد: ما در مسابقه ای شرکت می کنیم که از ابتدا معلوم است شرایط برای دو طرف یکسان نیست و شرایطی که برای ما درست کرده اند با شرایطی که برای رقبای ما درست شده، مساوری نیست بنابراین این نظریه ما را به اینجا می رساند که ما در انتخابات ۱۴۰۰ شانسی برای برنده شدن نداریم و رای کمی می آوریم این رای پایین به اصلاح طلبان و این جبهه و اعتبار اصلاحات آسیب می زند.

 

او اضافه کرد: بهتر است بگوییم ما در این دوره تماشاچی هستیم و برای رصد کردن اصولگرایان می رویم. من طرفدار این نظریه هستم و عقیده دارم شرایط نابرابر است و این مسابقه عادلانه نیست و باید اجازه بدهیم، اصولگرایان که مجلس را گرفته اند و قوه قضاییه را در دست دارند به شکل یکدست، دولت و کشور را در اختیار بگیرند و کل کشور در دست آنها باشد و ما وارد مطالبات بشویم.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: جبهه اصلاحات به جای اینکه وارد انتخابات شود و شکست بخورد می تواند در سایه بنشیند و تماشاچی باشد و رصد کند و به نقد عملکرد دولت و مجلس انقلابی بنشیند.

 

او افزود: ما اگر نقدی هم داشته باشیم در حوزه حد مجاز است.

 

آیتی با اشاره به وضعیت احمدی نژاد در پی نقد اصلاح طلبان ادامه داد: ما دولت احمدی نژاد را نقد می کردیم اگر همان نقدها نبود موجب نمی‌شد احمدی نژاد در دور دوم آنطور تک و منزوی باشد و دوستان و یاران وفادار خود را از دست داد. احمدی‌نژاد در نهایت مقابل رهبری ایستاد و خودش را ضایع کرد و دیگر از دور سیاسی خارج شد امروز حرف های او هیچ ارزش سیاسی ندارد. در دور دوم هیچ یک از یاران او نبودند و همه رفتند چون وقتی مقابل رهبری ایستاد خط قرمز را رد کرد.

 

آیتی خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان در نقد و برملا کردن خلاف های دولت احمدی نژاد نقش اساسی داشتند ولی اصولگرایان حتی در مجلس هم حمایت می کردند و قصد داشتند تا آخر حمایت کنند که نشد.

 

او در پایان گفت: اگر جبهه اصلاحات متحد باشد و در سایه بنشیند و رصد کند می تواند ناظر و انتقادهای قدرتمند داشته باشد و هر روز از دولت و مجلس انقلابی مطالباتی جدید داشته باشد. این دولت و مجلس زیر سوال خواهد بود و باید به ما بگویند که بحث زندانیان سیاسی چه می شود بحث آزادی مطبوعات و آزادی قلم و عقیده و آزادی ادیان و اقلیت ها چه می شود بحث معیشت چه می شود مبارزه با فساد چه می شود. ما ده ها مساله مهم در کشور داریم و اصلاح طلبان می توانند در این جبهه مانور بدهند و جایگاه خود را مستحکم کنند و برای دوره های بعدی انتخابات آماده شوند.

 

منبع: برنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی