امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۷۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹

اردوغان: برخورداری از نیروی دریایی قدرتمند برای ترکیه ضرورت است

رئیس جمهور ترکیه در سخنانی گفت، ترکیه نه تنها در اقتصاد و سیاست، بلکه در زمینه نظامی و دفاعی نیز باید قدرتمند باشد.
خرداد: رئیس جمهور ترکیه بعد از ظهر شنبه به وقت تهران در سخنانی بر لزوم برخورداری این کشور از یک نیروی دریایی قدرتمند سخن گفت.

به گزارش منابع خبری، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: «نیروی دریایی، ترکیه را به سطوح بالای سیاسی در جهان رسانده است. یک نیروی دریایی قوی برای ما یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است. ما باید نه تنها در اقتصاد و سیاست، بلکه در زمینه نظامی و دفاعی نیز قدرتمند باشیم.»

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: «با تمرینات بسیار قوی‌تر، جامع و سازمان یافته امسال در رزمایش "میهن آبی" در حال آزمایش تسلیحات بومی هستیم. ما باید برای محافظت از حقوق همسایگان خود در منطقه قوی باشیم. سوریه، عراق، دریای اژه و شرق مدیترانه بار دیگر این حقیقت را نشان داده اند.»

رئیس جمهور ترکیه افزود، کسانی که بر دریاها حکومت می‌کنند، بر جهان نیز حاکم هستند. با این حساب، ما اهمیت بالایی را به بهبود قدرت بازدارندگی نیروهای دریایی خود می‌دهیم. ما در میان 10 کشوری هستیم که کشتی‌های جنگی خود را طراحی، تولید و نگهداری می‌کنیم.»

آنطور که وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده اهداف رزمایش دریایی میهن آبی ارزیابی آمادگی نیروها، توسعه قابلیت‌ها در اجرای و عملیات مشترک است. طبق اعلام وزارت دفاع ترکیه از هواپیماهای بدون سرنشین در سطح عملیاتی و تاکتیکی در منطقه عملیات دریایی استفاده  شده است. شلیک‌های پدافند هوایی سطحی نیز بخشی از این رزمایش عظیم  بوده است. در این تمرین نیروی دریایی ترکیه اثر بخشی پهپادهای «آنکا» و «تی بی-2»  را برابر اهداف دریایی در محدوده جنگ سطحی و استفاده از آنها با هماهنگی هواپیماهای جنگی را  آزمایش کرد.

یونان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی می‌گویند فعالیت‌های حفاری ترکیه در شرق دریای مدیترانه، خارج از حوزه دریایی آنکارا و نقض قوانین حاکمیتی این کشورها است اما ترکیه معتقد است به دلیل نزدیک بودن این مناطق به ناحیه ترک‌نشین قبرس شمالی، می‌تواند در این بخش از دریای مدیترانه فعالیت کند.

منبع: فارس
برچسب ها: اردوغان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی