امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۵۷۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷

سایت نزدیک به جبهه پایداری/ همتی با انتساب واهیِ خود به رهبر انقلاب، عملکرد مخرب خود را تلویحا به مقامات بلندپایۀ نظام مرتبط می‌کنند

رجانیوز نوشت: همتی از جمله چهره‌های مطرح اقتصادی وابسته به طیف کارگزاران است که از روزهای آغازین مسئولیت خود در بانک مرکزی، وعده‌های فراوانی در حوزۀ مدیریت اقتصاد از جمله تقویت ارزش پول ملی، مهار تورم، مدیریت نقدینگی و غیره را به مردم و دست‌اندرکاران کشور داد و ارائه این وعده‌ها همچنان ادامه دارد، به گونه‌ای که می‌توان او را آقای وعده‌ها در تیم اقتصادی دولت نامید.
به گزارش خرداد به نقل از سایت رجانیوز ارگان تبلیغاتی جبهه پایداری با انتشار گزارشی نسبت به سیاست های بانک مرکزی انتقاد کرد و نوشت:

دولت دوازدهم در حالی به ماه های پایانی خود نزدیک می‌شود که در حوزۀ اقتصاد و به ویژه طی سه سال اخیر، نه تنها عملکرد مطلوبی نداشته، بلکه تضعیف بی سابقۀ ارزش پول ملی، رکود اقتصادی پایدار و تورم افسارگسیخته حکایت از وخامت اوضاع مدیریتی در حوزۀ اقتصاد توسط دولت دارد.
 
در میان چهره‌های موثر دولتی در وضعیت کنونی اقتصاد، نام یک نفر بیش از دیگران به چشم می‌خورد و عمدۀ نگاه‌ها و علت وضعیت موجود، متوجه او می‌باشد. آن شخص کسی نیست جز دکتر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در دولت دوازدهم که به اذعان خود، از ابتدای فعالیت در بانک مرکزی، اختیارات بی‌سابقه‌ای را در مدیریت اقتصادی دریافت کرده است. از همین رو می‌توان نقش ایشان را در وضعیت نابسامان کنونی اقتصاد ایران حائز اهمیت دانست.
 
همتی از جمله چهره‌های مطرح اقتصادی وابسته به طیف کارگزاران است که از روزهای آغازین مسئولیت خود در بانک مرکزی، وعده‌های فراوانی در حوزۀ مدیریت اقتصاد از جمله تقویت ارزش پول ملی، مهار تورم، مدیریت نقدینگی و غیره را به مردم و دست‌اندرکاران کشور داد و ارائه این وعده‌ها همچنان ادامه دارد، به گونه‌ای که می‌توان او را آقای وعده‌ها در تیم اقتصادی دولت نامید.
 
با این حال پس از گذشت چند ماه از شروع فعالیت او در بانک مرکزی، وضعیت متغیرهای اقتصادی نه‌تنها رو به بهبود نرفت، بلکه نسبت به قبل نیز وخیم‌تر شد، به طوریکه از مردادماه 1397 تا بهمن ماه 1399، نرخ ارز از 9 هزار تومان به بیش از 26 هزار تومان افزایش یافته و نقدینگی نیز با افزایشی لجام گسیخته از 1500 هزار میلیارد تومان و با 100 درصد افزایش، به بیش از 3000 هزار میلیارد تومان در بازۀ زمانی مذکور، رسیده است. 
 
نتیجۀ مدیریت ضعیف وی، وقوع شوک‌های تورمی در سال‌های 1397 و 1398 به ترتیب برابر با 32 درصد و 41 درصد، تورم احتمالی بیش از 40 درصدی در سال 1399 و تورم مایحتاج مردم در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در حدود 53 درصد در سال 1398 بوده که باید به دستاوردهای آقای همتی به عنوان رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اضافه گردد. این عملکرد در حالی است که ایشان در اوایل سال جاری وعده دادند که در پایان سال 1399، نرخ تورم کاهش یافته و به 22 درصد خواهد رسید.
 
مدیریت اسفناک مذکور در حالی است که افزایش نرخ ارز از 3 هزار تومان به حدود 9 هزار تومان، مقدمات عزل ولی الله سیف را فراهم ساخت، اما عملکرد دکتر همتی نه‌تنها موجب معذرت‌خواهی ایشان از مردم ایران، اصلاح مدیریت و عملکرد بانک مرکزی و حتی استعفای او نشد، بلکه پس از مدتی اقدام به اجرای شوآف در رسانه‌ها کردند، به نحوی که در قبال افزایش نرخ ارز و جلوگیری از تضعیف پول ملی و همچنین کنترل و مدیریت نقدینگی، بیش از دو سال است که صرفا در رسانه‌ها اعلام می‌کنند نرخ کنونی ارز و سرمایه گذاری در آن، دارای ریسک است و بانک مرکزی در بازار حضور دارد. در مورد مدیریت نقدینگی نیز استدلال‌های مشابهی را اعلام می‌دارند.
 
متاسفانه همتی با انتساب واهیِ خود به برخی دفاتر عالی‌رتبۀ کشور و حتی به رهبر معظم انقلاب، عملکرد مخرب خود را تلویحا به مقامات بلندپایۀ نظام مرتبط می‌کنند و با بهره‌گیری از ارتباط گسترده با اصحاب رسانه‌ای انقلاب و ایجاد پروپاگاندای رسانه‌ای، سعی در مسکوت گذاشتن عملکرد خود دارند. حال آنکه دغدغۀ اصلی و دستور مقامات بلندپایۀ نظام و به ویژه مقام معظم رهبری، حفظ ارزش پول ملی و تقویت آن و کنترل و هدایت نقدینگی به بخش تولید می¬باشد. 
برچسب ها: همتی ، بانک مرکزی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی