امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۷۶۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۳
ندای مظلومیت غزه در روز قدس

فردا ایران و جهان ندای مظلومیت غزه را سر میدهند

مقام‌های دولت یازدهم، بویژه رئیس جمهوری و مسئولان وزارت امور خارجه که از آغاز فجایع غزه، تلاش‌های همه جانبه دیپلماتیک خود را برای توقف این حملات به کار بسته بودند، همچنان این رایزنی‌ها و تلاش‌ها را دنبال می‌کنند

روز جهانی قدس در حالی فرامی‌رسد که در حملات هفده روزه رژیم صهیونیستی به مردم بی‌دفاع غزه، بیش از 640 فلسطینی کشته و هزاران نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. گستردگی فجایع و آنچه در باریکه غزه می‌گذرد، باعث انزجار بیش از پیش ملت‌های جهان از رژیم صهیونیستی شده است، امری که باعث می‌شود مراسم روز جهانی قدس امسال، نه تنها در شهرهای مختلف کشورمان، بلکه در دیگر کشورها نیز با حضور میلیونی مردم برگزار شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران که پیشتر خواستار حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس شده بود، روز گذشته - چهارشنبه - نیز در جلسه هیأت دولت نیز با فراخوانی کشورهای اسلامی را به وحدت و هماهنگی در برابر جنایت‌های صهیونیست‌ها فراخواند و تداوم این جنایات را ناشی از ضعف وحدت در دنیای اسلام خواند و از مردم، بویژه زنان و کودکان خواست در راهپیمایی روز قدس امسال، حضور و مشارکت فعالانه داشته باشند.

 

حجت‌الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه اگر وحدت و اتحاد در دنیای اسلام حاکم بود، یک رژیم غاصب جرأت نمی‌کرد ۱۷روز، این همه جنایت را در یک سرزمین محدود مرتکب شود، گفت: این مایه تأسف برای دنیای اسلام است، بخصوص وقتی که ابزار و راه مناسب هم برای کمک به مردم غزه وجود ندارد.  وی با اشاره به بمباران‌هایی که منجر به شهادت دسته‌جمعی خانواده‌ها در غزه می‌شود، تصریح کرد: چنین جنایت‌هایی کمتر سابقه داشته و سابقه‌اش را در صبرا و شتیلا داشته‌ایم، اما دنیای اسلام متأسفانه به نحو لازم و شایسته، عکس‌العمل نشان نداده است. رئیس شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر این‌که روز قدس باید به روز خشم و تنفر عمومی نسبت به جنایات صهیونیست‌ها تبدیل شود، تصریح کرد: جنایات و کشتارهای اخیر برای همه مسلمانان و آزادگان جهان غیرقابل تحمل شده و انسان‌های «آزاد مرد» و «آزاد زن» به صحنه آمده و اعتراض کنند.

 

وی خواستار برگزاری باشکوه‌تر روز قدس امسال شد و گفت: مردم با حضور و تظاهرات و فریادهایشان نشان دهند که فلسطین تنها نیست و به فلسطینی‌ها اعلام کنند که درست است آن‌ها مظلوم هستند، اما این طور نیست که فراموش شده باشند بلکه فریاد آن‌ها برای اعتراض به جنایتکاران بلندتر از همیشه است. رئیس جمهوری با بیان اینکه این ظلم و غصب پایدار نمی‌ماند و تردید نداریم که پایان نهایی نبرد بین حق و باطل، پیروزی حق است، اضافه کرد: فلسطین پیروز نهایی این ظلم و نبرد است و غاصبان صهیونیست، با همه وجودشان درخواهند یافت که راهی که از روز اول انتخاب کرده‌اند، راه درستی نبوده و با حمایت آتش و توپخانه نمی‌شود ملتی را از حقوق‌شان محروم کرد.

 

روحانی به دیگر جنایت‌های صورت گرفته در عراق و سوریه نیز اشاره و تصریح کرد: برخی گروه‌ها در سال‌های اخیر توسط برخی قدرت‌های بزرگ خلق شدند و یا آن‌ها را تحریک می‌کنند تا به کشتار مردم بپردازند؛ اقلیت‌های قومی و دینی در عراق نیز از این خونریزی‌ها به دور نیستند. آن‌ها با استنباط جعلی و غلط از آیات قرآنی و احکام اسلام، به عمق احکام اسلامی و فقهی آشنا نیستند و با دست زدن به خونریزی و کشتار، به اسلام و مسلمانان ضربه می‌زنند.

 

 گسترش تلاش‌های دیپلماتیک

مقام‌های دولت یازدهم، بویژه رئیس جمهوری و مسئولان وزارت امور خارجه که از آغاز فجایع غزه، تلاش‌های همه جانبه دیپلماتیک خود را برای توقف این حملات به کار بسته بودند، همچنان این رایزنی‌ها و تلاش‌ها را دنبال می‌کنند. در تازه‌ترین این رایزنی‌ها، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه طی تماس تلفنی با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس بر حمایت تهران از مقاومت فلسطین و مقاومت و پایداری آن در برابر تجاوزات بی‌وقفه رژیم اشغالگر قدس علیه نوار غزه تأکید کرد.

 

همچنین حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه در دیدار با «محمد بن عبدالله الرمیحی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه قطر که به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده بود، ضمن بررسی روند همکاری‌های دو جانبه درباره تحولات جاری در فلسطین، عراق و سوریه، با یکدیگر مشورت و تبادل نظر کردند.

 

وی با ابراز اطمینان نسبت به توان نظامی و قدرت معنوی ملت فلسطین و جریان مقاومت،  بر لزوم تلاش منطقه‌ای و بین‌المللی برای توقف جنایات صهیونیست‌ها علیه ملت بی‌گناه فلسطین تأکید کرد. غلامحسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی ایران در سازمان ملل، نیز در نشست شورای امنیت که به بررسی جنایات صهیونیست‌ها در نوار غزه اختصاص داشت، طی سخنانی به نمایندگی از جنبش عدم تعهد، مراتب همدردی و تاثر اعضای این جنبش از جان باختن و مجروح شدن تعداد زیادی از فلسطینیان و تخریب وسیع صورت گرفته در نتیجه حملات هوایی و زمینی رژیم صهیونیستی را به مردم فلسطین ابلاغ کرد و این حملات را مصداق بارز تنبیه دسته جمعی شهروندان غیرنظامی و نقض فاحش حقوق بین الملل دانست.

 

وی همچنین با اشاره به آمار تکان‌دهنده شهدا و مجروحان فلسطینی که به اذعان سازمان‌های بین‌المللی بخش عمده آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، این حملات را بشدت محکوم کرد و خواستار اقدام عاجل جامعه بین‌المللی در تأمین کمک‌های بشردوستانه به مردم فلسطین شد، درعین حال که سرپیچی رژیم صهیونیستی از اجرای آتش بس مورد درخواست شورای امنیت را متزلزل کردن صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی در بیش از نیم قرن اخیر دانست. در ادامه حمایت‌های داخلی از مردم بی‌دفاع فلسطین، حسین سبحانی نیا عضو هیأت رئیس مجلس نیز خبرداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اقدامی انساندوستانه و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، بخشی از حقوق خود را برای تأمین مخارج دارو و درمان مجروحان غزه اختصاص دادند.

 

 درخواست بازگشایی رفح

تلاش‌های رئیس و دیگر نمایندگان مجلس برای توقف حملات رژیم اشغالگر قدس به نوار غزه، نیز منجر به برگزاری نشست تروئیکای اتحادیه مجالس در تهران شد. سه‌شنبه شب نشست تروئیکای بین‌المجالس با صدور قطعنامه‌ای 15 ‌بندی به کار خود پایان داد و در آن خواستار توقف فوری جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی شد. در این بیانیه آمده است: در شرایط حساس کنونی در حالی که ملت مسلمان فلسطین در غزه زیر آتش رژیم صهیونیستی قرار دارد، مسلمانان از هر ‌نژاد، مذهب و طایفه و پارلمان‌ها و دولت‌های آنان باید همه اختلافات خود را فراموش کرده و با وحدت و یکپارچگی تمام امکانات خود را به کار بسته و از هر راه ممکن به حمایت از مسأله فلسطین که مسأله محوری همه آنان است بپردازند.  این بیانیه همچنین تهاجم نظامی رژیم صهیونیستی را علیه نوار غزه مصداق عینی نسل کشی، ظلم و ستم و ویرانی تعمدی زیرساخت‌ها دانسته و می‌افزاید: محاصره ملت فلسطین بویژه در نوار غزه، نقض آشکار حقوق بشر است لذا خواستار رفع فوری این محاصره و گشایش همه گذرگاه‌های زمینی بویژه گذرگاه رفح هستیم.

 

این بیانیه با تأکید بر اهمیت تحرکات سیاسی، فرهنگی، تبلیغی و تنظیم راهپیمایی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، اضافه می‌کند: یک هیأت پارلمانی از مجالس عضو تشکیل می‌شود تا با سفر به برخی کشورها و تماس با اتحادیه‌های پارلمانی و سازمان‌های منطقه‌ای کمک لازم را برای مسأله فلسطین تأمین کند.

 

 دعوت گسترده برای حضور پرشور در راهپمایی روز قدس

در ادامه دعوت مردم برای حضور گسترده و پرشور در راهپیمایی روز قدس، شخصیت‌ها و نهادهای دیگری نیز در آستانه این روز از مردم مسلمان و انقلابی ایران برای شرکت در این راهپیمایی، ابراز همدردی با مردم فلسطین و اعلام انزجار از جنایت‌های رژیم اشغالگر قدس دعوت کردند. آیت‌الله احمد جنتی و شورای نگهبان، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، فراکسیون زنان مجلس، مجمع زنان اصلاح‌طلب، مجمع متخصصان ایران، جمعیت مستقل ایران اسلامی، گروه‌های جهادی سراسر کشور، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جمعی از دانشجویان و اساتید، حزب اراده ملت، حزب همبستگی و نماینده کلیمی مجلس، جمعیت حامیان آزادی قدس شریف، جامعه اسلامی کارمندان، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران، سازمان جوانان حزب اسلامی کار، مجمع جهانی تقریب مذاهب، دانشگاه آزاد و سازمان بسیج کارمندان از جمعیت‌ها و نهادهایی هستند که با صدور بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن جنایات صهیونیست‌ها و حمایت کشورهای غربی از این جنایت‌ها، خواستار حضور گسترده مردم در این راهپیمایی و ابراز همدردی با مردم غزه شدند.

 

وزیر اطلاعات نیز با صدور پیامی به مناسبت روز جهانی قدس از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت کرد.  به گزارش ایرنا، در این پیام با اشاره به نامگذاری روز قدس توسط امام خمینی (ره) و تشبیه این اقدام به یک بانگ دلیرانه در میان  هیاهوی دعوای قدرت های پوشالین جهان بر سر مال اندوزی و استثمار مردم مستضعف دنیا آمده : « اینک با گذشت بیش از دو دهه، فریادش هم چنان در گوش ها پیچیده و امت اسلامی با لبیک به ندای مقام معظم رهبری مدظله العالی این روز را گرامی می دارند.» سید محمود علوی در پیام خود افزود: روز قدس امسال وظیفه هر آزاده ای را از سالهای گذشته سنگین تر می کند، چرا که مردم روزه دار مسلمان در نوار غزه در زیر حملات ددمنشانه سفاکان کودک کش رژیم اشغالگر قدس چشم امید به مشتهای گره کرده ما و فریاد بلندمان دارند.» وزارت دادگستری نیز  با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد اسفبارتر از ددمنشی رژیم جعلی و جنایتکار اسرائیل، سکوت و همراهی وقیحانه محافل بین‌المللی و مدعیان حقوق بشر و دولت‌های غربی است.  

 

 اعلام همبستگی نیروهای مسلح با آرمان فلسطین

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) در بیانیه‌های جداگانه‌ای، ضمن اعلام حضور کارکنان خود در راهپیمایی روز جهانی قدس، با آرمان فلسطین اعلام همبستگی کردند.

 

منبع: ایران

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی