ظریف: تروریسم اقتصادی آمریکا تنها دلیل تنش در منطقه است
خرداد؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: یکجانبه‌گرایی و تروریسم آمریکا اقتصادی تنها دلیل تنش در منطقه است.

«محمد جوادظریف» که به همراه رئیس جمهوری برای حضور در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان حضور دارد، در صفحه توئیتر شخصی خود، نوشت: گفتگوهای مهم چندجانبه و مذاکرات پربار دوجانبه از جمله با آقایان شی و پوتین روسای‌جمهور چین و روسیه داشتیم.

وی در این پیام توئیتری خود تاکید کرده است: اقدامات یکجانبه ایالات متحده از جمله تروریسم اقتصادی‌اش علیه ایران، تنها دلیل ناامنی و تنش تازه در منطقه ماست.

حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که عصر دیروز – پنجشنبه- به منظور حضور در نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرده است، صبح امروز علاوه بر سخنرانی در این اجلاس با «شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری فدراسیون روسیه و «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهوری افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، «رضا اردکانیان» وزیر نیرو، «حسام‌الدین آشنا» مشاور رئیس‌جمهوری و جمعی دیگر از مسئولان، دکتر روحانی را همراهی می‌کنند.

نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای ۲۳ و ۲۴ خرداد با حضور سران ۱۱ کشور از جمله روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و ایران در شهر بیشکک برگزار می‌شود.

روحانی همچنین پس از حضور در اجلاس شانگهای، عصر امروز در دومین مرحله از سفر سه روزه خود به منظور شرکت در پنجمین کنفرانس «تعادل و اعتمادسازی در آسیا» (سیکا) از بیشکک عازم دوشنبه پایتخت تاجیکستان خواهد شد.

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سازمان سیکا هستند.