ژاپن می خواهد میانجی گری بین ایران و آمریکا را به سرانجام برساند
خرداد؛ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اظهارات "شینزو آبه" در دیدار با روحانی، گفت: حضور نخست وزیر ژاپن در قالب مناسبات دوجانبه و جلوگیری از شکست روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا به معنای برداشتن گام جدید به سمت تحمیل منطق واقع گرایانه جمهوری اسلامی به بازیگران امروز دنیا است.

دیدار حشمت الله فلاحت پیشه با سفیر عمان

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات نخست وزیر ژاپن در دیدار با رئیس جمهوری ایران، گفت: در واقع دو دسته نظر درباره ماموریت نخست وزیر ژاپن وجود دارد؛ برخی مغرضانه سعی دارند تا دولت را ورشکسته نشان دهند و تلاش برای منافع ملی در قالب برجام را شکست خورده نشان دهند، این گروه حتی حاضر به افزایش فشار اقتصادی به مردم و افزایش قیمت ارز "هستند تا ماموریت "آبه" را شکست خورده تلقی کنند و در نهایت منافع خود را در جریان های سیاسی-انتخاباتی تامین کنند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: گروه دیگر را افرادی شامل می شوند که نوع نگاه دلسوزانه دارند و معتقدند نباید موضوع را در قالب میانجی گری مطرح کنند تا در صورت عدم حصول نتیجه از آن تحت عنوان شکست دیپلماسی یاد کنند.

حضور در قالب مناسبات دوجانبه و جلوگیری از شکست روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا

وی افزود: ماموریت واقعی آبه حضور در ایران در قالب مناسبات دو جانبه و بازی نقش جلوگیری از شکست دیپلماتیک روابط ایران و آمریکا است، به عبارتی می توان آن را در قالب ورود طرف های ثالث مستحق و تضعیف جایگاه طرف های ثالث منفی هم تعریف کرد. برخی طرف های ثالث در منطقه نقش منفی در روابط ایران و آمریکا دارند و برای ایجاد تنش و گسترش آن بسیار عجله دارند ولی ژاپن می خواهد میانجی گری را بین ایران و آمریکا به سرانجام برساند.

فلاحت پیشه ادامه داد: اینکه موضوع میانجیگری جدی شد اینکه در طول سه سال گذشته تنها یک بار موضع آقای ترامپ درباره ایران معتدل و عقلانی بود و آن هم بعد از دیدار با نخست وزیر ژاپن در توکیو بود، ترامپ در آن موضع گیری بسیاری از موارد تنش با ایران و 12 شرط پمپئو را مطرح نکرد و تنها مسئله با ایران را "موضوع هسته ای" اعلام کرد. این موضوع سبب شد تا نقش میانجی گری ژاپن در سفر به ایران تقویت شود.

ژاپن می تواند برای رفع موانع بین ایران و آمریکا نقش آفرین باشد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: نخست وزیر ژاپن در تهران سعی کرد موضوع را دوجانبه شکل دهد تحت این عنوان که برایشان مهم است در 90امین سالگرد روابط دو کشور به تهران سفر کرده، همچنین سعی کرد علاقمندی های ژاپن برای مناسبات اقتصادی با ایران و خرید نفت را نشان دهد منتهی برای رفع مانع هم ژاپن می تواند نقش آفرین باشد.

سفر "شینزو آبه" نقش و جایگاه بی بدیل جمهوری اسلامی ایران را نشان داد

وی یادآور شد: این وضعیت نشان داد که جمهوری اسلامی ایران نقش و جایگاه بی بدیل است و از سایر بازیگرانی که آمریکا با آنها دچار چالش شده حتی کره شمالی متفاوت است، از سوی دیگر تعهدات بین ایران و آمریکا باید ادامه داشته باشد، از این رو آقای آبه تاکید کردند به صورت دو جانبه و در مذاکرات با آمریکا گام های عملی تحت عنوان بازگشت از تحریم ها برداشته شود تا دیپلماسی تقویت شده در حوزه عملی هم منتج به نتایج مثبت شود و بازگشت نخست وزیر ژاپن به معنای پایان دیپلماسی نباشد.

فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: کسانی که سعی دارند نوعی عدم توفیق را در دیپلماسی ببینند در واقع اگر گامی در مسیر رفع تنش ایران و آمریکا برداشته نشود، تندروهای داخلی یا افراطیون منطقه یا شخصیت های ثالث منفی این سفر را شکست خورده تلقی می کنند در حالی که بازگشت آبه برداشتن گام جدید به سمت تحمیل منطق واقع گرایانه جمهوری اسلامی به بازیگران امروز دنیا است و این سفر قطعا این پیام را مخابره خواهد کرد. البته نوع شخصیت سیاسی نخست وزیر ژاپن سبب می شود تا وی با یک حساسیت خاص نتایج عملی حضور خود را دنبال کند.

شکل گیری معافیت نفتی نشان از چراغ سبز آمریکا و ورود آنها به فضای تعدیل سیاسی با ایران است

فلاحت پیشه در واکنش به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر علاقمندی ژاپن برای خرید نفت ایران، گفت: ژاپن در نهایت کاری را بدون اجازه امریکا صورت نمی دهد، اگر نتیجه این موضوع شکل گیری معافیت تازه در تحریم باشد آن چراغ سبز دیپلماتیک به حساب می آید و آمریکا چنین چراغ سبزی را به عراق نشان دادند و اگر به ژاپن نشان دهند نشان می دهد آمریکا بعد از اینکه فشار به ایران را به اوج خود رساندند، وارد فضای تعدیل سیاسی با ایران شدند.

رئیس جمهور ایران باید به نشست گروه بیست دعوت شود

این نماینده مردم در مجلس دهم در واکنش به خبر خبرگزاری اسپوتنیک روسیه مبنی بر اینکه هدف واقعی سفر آبه دعوت از رهبری برای حضور در نشست گروه بیست است، گفت: گروه بیست نشست اقتصاد محور و توسعه محور است که از گروه هفت (کشورهای قدرتمند اقتصادی) به همراه سیزده کشور که قدرت اقتصاد منطقه ای محسوب می شوند، تشکیل شده است لذا به عبارتی گروه بیست اجتماع بازیگران عرصه جهانی شدن با بازیگران عرصه نو منطقه گرایی هستند.

گروه بیست بر اساس شاخص های نسبت جمعیت و پول تعریف شده و بر این اساس ایران کشور 18 است که باید به این نشست دعوت شود، منتهی به دلیل فشار آمریکا و سایر کشورهای غربی ایران هیچ گاه به این نشست دعوت نشده است، اگر بپذیرند چنین دعوتی صورت بگیرد به معنای اقتصاد توسعه ای ایران است اما از رئیس جمهور ایران باید دعوت به عمل بیاورند البته به نظر این موضوع را نباید جدی قلمداد کرد زیرا این موضوع گویا بیشتر خبرسازی بود.