ارزش سهام عدالت چقدر است؟
خرداد؛ کلیه مشمولینی که شماره شبای خود را به سازمان خصوصی سازی داده‌اند سود سال‌های ۹۵ و ۹۶ سهام عدالت خود را دریافت کرده‌اند.

ندا جعفری: بخشی از سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۹۶، در آذر ماه سال گذشته به حساب ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واریز و قرار شد سود بقیه افراد، طی ماه‌های بعد واریز شود.  

طبق اعلام سازمان خصوصی سازی، مبلغ سود دریافتی هر مشمول متناسب با ارزش دارایی اولیه سهام عدالت آن فرد متغیر است و بخش زیادی از مشمولان کمتر از مبلغ ۱۰ میلیون ریال سهام با ارزش اولیه معادل این مبلغ دارند که در نتیجه متناسب با آن، سود آنان نیز کمتر از مبلغ ۱۷۵ هزار تومان است.

سازمان خصوصی سازی اعلام کرده در حال حاضر بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مشمولان در قید حیات هنوز شماره شبای بانکی خود را وارد سامانه نکرده‌اند که به محض ثبت شماره شبا، در سامانه سهام عدالت سود سهام عدالت آنان مربوط به سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به صورت تجمیعی واریز خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان ارزش سهام عدالت کسانی که یک میلیون تومان کامل سهام داشته‌اند به ۴میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است که سود سهام عدالت سال‌های ۹۵ و ۹۶ به تمام کسانی که شماره حساب شبای خود را ارائه کرده‌اند، پرداخت شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: اثرات افزایش دارایی شرکت‌های سهام عدالت در پرداخت سود سال ٩٧ اعمال می‌شود که بر این اساس ارزش سهام کسانی که یک میلیون تومان کامل داشته‌اند به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

جعفر سبحانی مشاور رییس سازمان خصوصی سازی درباره آخرین پرداختی‌های سود سهام عدالت به خبرنگار اقتصادی رویداد۲۴ می‌گوید: کلیه مشمولینی که شماره شبای خود را اعلام کردند، سود سال‌های ۹۵ و ۹۶ سهام عدالت خود را دریافت کرده‌اند.

او ادامه می‌دهد: سقف سود مشمولان ۲ دهک کمیته امداد و سازمان بهزیستی و نیز مشمولینی که سهم ۱ میلیون تومانی دارند برای سال ۹۵ رقمی به ارزش ۱۵۰ هزار تومان و برای سال ۹۶ رقم ۱۷۵ هزار تومان بوده که به حسابشان پرداخت شده است.

سبحانی ادامه می‌دهد: کف سود سهام عدالت برای مشمولین سهام عدالت که کمتر از ۱ میلیون تومان سهام دارند برای سال ۹۵ حدود ۷۸ هزار تومان و برای سال ۹۶ رقم ۹۳ هزار تومان است.

مشاور رییس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه مجموع پرداخت سود سهام عدالت رقمی حدود ۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده می‌گوید: تاکنون ۴۱.۵ میلیون نفر این سود را دریافت کرده‌اند.

او در خصوص سود سهام سال ۹۷ نیز می‌گوید: هنوز میزان سود سال گذشته مشحص نیست، زیرا مجامع چند شرکت هنوز برگزار نشده است که در میان آنها هلدینگ خلیج فارس نیز قرار دارد.

سبحانی در مورد مراجعه وراث مشمولان متوفی به دفاتر پیشخوان دولت می‌گوید: تاکنون تنها ۵ درصد خانواده‌های متوفی به دفاتر مراجعه داشته‌اند این در حالی است که تعداد مشمولینی که در این مدت فوت شده‌اند حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بوده و آن‌ها می‌توانند با در دست داشتن برگه انحصار وراثت و مدرک شناسایی برای گرفتن سود سهام عدالت اقدام کنند.

به گزارش رویداد۲۴ سهام عدالت در آبان ماه سال ۸۵ در یک مراسم دولتی با هدف کاهش فقر معرفی شد و قرار بود از طریق آن سهام شرکت‌های دولتی به مردم واگذار شود. سبد سهام عدالت ترکیبی از ۶۰ شرکت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پرتفوی سهام عدالت مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شده است؛ بنابراین سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از ۶۰ شرکت دولتی تعریف شده است که سود و زیان شرکت‌های مذکور به‌صورت بین سهامداران تقسیم می‌شود.