سناتورها در صورت خطر به استیضاح ترامپ رای می‌دهند
خرداد؛ نامزد پیشین دموکرات‌ها برای سنای ایالتی ترامپ را تهدیدی برای بقایای دموکراسی در آمریکا دانست و گفت رسوایی‌های "دونالد ترامپ" در تاریخ سیاسی آمریکا بی‌سابقه است؛ اگر سناتورها احساس خطر کنند حتما به استیضاح او رای خواهند داد.

"آرن منکانی" سیاستمدار سابق و روزنامه نگار آمریکایی روز شنبه در گفت‌وگویی اختصاصی با ایرنا درباره سمت و سوی استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا افزود: با توجه به افشاگری‌ها و مدارک تازه‌ای که برملا شده است، دور از انتظار نیست که شاهد چرخش جمهوریخواهان در کنگره و تایید استیضاح ترامپ از سوی آنها باشیم.

وی که سال گذشته نامزد دموکرات‌ها برای سنای ایالتی از ایالت کلورادو بود، ادامه داد: بدون تردید در تاریخ این کشور، رئیس جمهوری تا این حد فاسد که با چنین شدت و سرعتی دست به اقدام‌های غیرقانونی بزند، نداشته‌ایم.

این فعال سیاسی آمریکایی با فاسد دانستن دو حزب سیاسی آمریکا، اضافه کرد: دامنه رسوایی ترامپ چنان بالا گرفته است که دموکرات‌ها می‌دانند اگر سکوت کنند، آینده و اعتبار سیاسی خود را به خطر خواهند انداخت.

استیضاح شدنی‌ترین رئیس جمهوری

منکانی گفت: من فکر می‌کنم ترامپ استیضاح شدنی‌ترین رئیس جمهوری در تاریخ ایالات متحده است. از همان روز نخست هم اینگونه بود اما به باور من، دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان خیلی برای استیضاح و اقدام علیه جرایم او تعلل و صبر کردند.

وی تاکید کرد: اصلا مساله این نبوده که ترامپ به قانون پایند بوده است یا خیر. مساله این بوده که وی کل قانون را دور زده است. او مانع از این می شود که مقام‌هایش برای شهادت دادن به کنگره بروند. این کار معنایی جز جلوگیری از اجرای قانون ندارد.

این روزنامه نگار آمریکایی یادآور شد: در قیاس با ریچارد نیکسون، ترامپ مرتکب جرایم بسیار بیشتری شده است. من امیدوارم تا هفته سوم نوامبر (5 هفته دیگر) و پیش از عید شکرگذاری، استیضاح  او در مجلس انجام شود.

منکانی درباره اینکه طرفداران ترامپ می گویند اکثریت جمهوریخواه سنا، ادامه ریاست جمهوری وی را تضمین می کند، گفت: آنها دروغ می گویند. این یک تکنیک برای کند کردن روند و امیدواری ایجاد شده در مردم است. زیرا سناتورهای آمریکایی بطور خصوصی می گویند که دوست دارند او برکنار شود.

وی خاطرنشان کرد: تعداد مردم طرفدار برکناری نیز در حال افزایش است و بیشتر و بیشتر فکر خود را تغییر می دهند. نظرسنجی‌ها این تغییر را نشان می‌دهد. سناتورها اگر احساس کنند که موقعیت سیاسی آنها در خطر است، به استیضاح وی رای خواهند داد.

ترامپ تهدیدی برای بقایای دموکراسی

نامزد دموکرات‌ها برای سنای ایالتی با متزلزل دانستن مواضع جمهوریخواهان نسبت به ترامپ، گفت: با داستان اوکراین، تغییراتی در دیدگاه سناتورها دیدیم. این واقعیت انکار ناپذیری بود که او تلاش کرده است با تهدید رئیس جمهوری اوکراین، او را وادار کند که علیه "جو بایدن"، رقیب دموکراتش دست به تحقیقات بزند.

منکانی افزود: اینکه "میچ مک کانل" (رهبر جمهوریخواهان در سنا) گفته است که می خواهد شهادت شاهدان را بشنود، شوکه کننده بود. بنابراین باید دید وضع روز به روز به چه سمتی چرخش خواهد کرد. بی تردید ترامپ هم تمام توان خود را برای انحراف افکار عمومی به کار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ترامپ اجرای قانون را متوقف کرده است، تصریح کرد: او به طور آشکار مانع از اجرای عدالت در تحقیقات مولر شده بود و اکنون با داستان اوکراین همین رویکرد را در پیش گرفته است. هرکسی که سیاست آمریکا را از نزدیک دنبال کند و به قانون اساسی و دیگر قوانین نگاه کند، می تواند بگوید دلایل زیادی برای استیضاح این رئیس جمهوری وجود دارد.

این فعال سیاسی آمریکایی ادامه داد: اما بزرگترین مساله،  دامنه گسترده اقدامات غیرقانونی و غیر اخلاقی او است. ترامپ به معنای واقعی کلمه در حال از میان بردن تمام چارچوب‌هایی است که می‌تواند بقایای یک دموکراسی باشد.

منکانی اضافه کرد: در نظام سیاسی ایالات متحده، همه چیز به سرعت رخ نمی دهد اما دموکرات‌ها دیگر ماشه نارنجک را کشیده‌اند و اکنون باید تا پایان ماه نوامبر، کار را تمام کنند. پس از آن انتخابات برگزار خواهد شد و بعد از آن جمهوری خواهان باید تصمیم بگیرند که چه کسانی را برای سنا انتخاب کنند.

ایرنا نظر این فعال سیاسی را درباره اهمیت دستگیری دو همکار "رودی جولیانی"، وکیل شخصی ترامپ جویا شد.

منکانی پاسخ داد: این افراد چنان غرق بده بستان و فساد شده‌اند که به سختی می‌توانند آن را لاپوشانی کنند. این بازداشت‌ها عمق فساد و دروغگویی جولیانی را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: در هفته‌های آینده افشاگری‌های جدی و سرنوشت سازی در انتظار ترامپ است که می‌تواند ادامه ریاست جمهوری او را به چالش بکشد.