محمد امامی خطاب به نماینده دادستان:
دروغ گفتید / آنچه که گفتی و کردی فساد ستیزی نبود
خرداد: چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات سیدمحمد امامی و ۳۳ متهم دیگر پرونده به ریاست قاضی مسعودی مقام در حال برگزاری است.

به گزارش خرداد به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه با دستور قاضی دادگاه، سیدمحمد امامی متهم ردیف اول پرونده در جایگاه قرار گرفت.

متهم امامی گفت: در ابتدا سخنم با اهالی رسانه است. بدیهی ترین خواسته من این است که به همان میزان که کیفرخواست را پوشش دادید دفاعیات من را نیز پوشش دهید. بزرگترین مشکل من طی این چند سال بایکوت رسانه‌ای بوده است.

وی افزود: در ادامه از ظلم بزرگی که در حق بازیگران شریف سریال «شهرزاد» شد و از آنها به دلیل همه توهین‌هایی که به خاطر من صورت گرفته بود، با تمام وجود عذرخواهی می‌کنم و از نامه حمایتی که برای مرخصی من نوشتند کمال تشکر را دارم. از اینکه به خاطر این نامه مورد حمله رسانه‌های قرار گرفتند عذرخواهی می کنم.

این متهم گفت: من از کودکی کار کردم و ساخته‌ام و می سازم. تشنه شهرت نبودم و نیستم و از دقایق زندگی برای تحقق رویاهایم استفاده کردم و کارنامه‌ام مستندترین متن دفاعیه من است.

متهم امامی خطاب به نماینده دادستان گفت: آقای قهرمانی در تلاش هستی که زمینه برچیده شدن سفره صدها نفوذ را فراهم کنی و آنچه که گفتی و کردی فساد ستیزی نبود.

وی در ادامه با اشاره به عناوین برخی از سریال ها و فیلم‌هایی که خود در تولید آن‌ها نقش داشته است، افزود: این‌ها همه محصول ذوق و خلاقیت من در سینما است.

متهم امامی در ادامه خطاب به نماینده دادستان گفت: من نیز امکان دادخواهی از خدا را داشتم و تا جایی که توانستم از جهان تصویر زیبا وامید بخش ساختم .

متهم ردیف اول افزود: دادستان وقتی ورود می کند که حق کشی عمومی صورت گرفته باشد؛ در همین حوالی مردی را می شناسم که کارآفرین است و جایزه دریافت کرد و قربانی هیاهویی شد که شما ساختید او کسی نیست جز سید محمد امامی مالک تصویرگستر پاسارگاد.

وی اضافه کرد: از سال ۹۰ تا ۹۸ وام تولیدی و ارز دولتی نگرفتم.

متهم امامی گفت: بالاترین رتبه آی ام بی دی در سریال های بخش خصوصی را دارم، محصول من پلی کربنات است و من وام صادراتی نگرفتم.

این متهم افزود: اردیبهشت سال ۹۶ پس از ۶ ماه سخت در زندان در دانشگاه تورنتو وقتی از علت بازداشت من پرسیده شد، گفتم که قوه قضاییه با عدالت کارش را انجام می دهد و غیرتم اجازه نداد که بی اخلاقی عده‌ای را به نام کشور حساب کنم و حیثیت نظام و ایران لکه دار شود.

وی ادامه داد: نمی دانم چه دفاعی کنم، چون نمی دانم چه پرونده‌ای دارم؛ اصلا پرونده‌ای ندارم و این پرونده نیست؛ من با موجودیت واقعی سر و کار ندارم.

در ادامه متهم امامی افزود: پیچیده کردن پرونده حقیقت را گم نمی‌کند. هرچیزی تاریخ مصرف دارد کمی این شانتاژها نخ نما شده است.

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: اگر من حقی بر گردن بیت‌المال دارم تو به باور و اعتقاد مردم بدهکاری.

در ادامه متهم امامی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت:‌ دروغ‌ها را بی‌جا، جابه‌جا نکنید، نشر اکاذیب و اتهام بی‌دلیل حکم تولد یک شایعه را دارد.

این متهم خطاب به قاضی مسعودی مقام گفت: گزارش ضابطان درباره یک موضوع مشترک در پرونده من با یکدیگر متفاوت است .

امامی ادامه داد: در مقابل همین تریبون تقاضا می‌کنم پرونده من کارشناسی شود و تقاضای اجرای عدالت دارم.

متهم امامی افزود: در پرونده‌های دیگر بانک سرمایه با توجه به مشخص بودن موضوع تسهیلات و روند ردیابی وجوه متهمان تماماً پرونده به کارشناسی رفته است.

وی افزود: در این بیش از ۳۰ ماه که از بازداشت من گذشته، همه سعی من بر آن بود تا به عنوان متهم نباشم اما چه کنم!

متهم امامی گفت: با تمام اجحافی که به من رفت جام شوکران را نوشیدم و امروز در محضر دادگاه هستم.

متهم خطاب به نماینده دادستان افزود: آقای قهرمانی باید پاسخگوی فعل‌ها و ترک فعل‌هایش باشد سه سال است بازداشت هستم.

متهم امامی گفت: من دو بار آمدم دفتر شما آقای مسعودی مقام؛ اما شما حتی یک دقیقه‌ هم به من اجازه صحبت ندادید.

قاضی مسعودی مقام اظهارداشت: صحبت و بیان دفاعیات باید در جلسه رسیدگی در دادگاه باشد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی افزود:‌ شما می‌توانید دفاعیات خود را مطرح کنید؛ به طور مثال بگویید که علیه من سندسازی شده است، اما نمی‌توانید کلی گویی کنید؛ پرونده قضات متعدد داشته و آقای قهرمانی به عنوان نماینده دادستان باید از کیفرخواست دفاع کند و ممکن است شما از ادله مطرح شده از جانب وی ایراد بگیرید بنابراین می‌توانید یک به یک این ایرادات را در قالب دفاعیات خود مطرح کنید.

رییس دادگاه گفت: اگر وارد شوید و توضیح دهید که چقدر مستندات دارید و چه دلایلی را ارائه می‌دهید مفید است زیرا برخی متهمان و وکلا دفاعیاتشان مرتبط با شماست.

متهم امامی پاسخ داد: از بنده نخواهید که جز به جز وارد شوم؛ آقای قهرمانی (نماینده دادستان) دروغ گفته و مسائل کلی‌تر را نیز مقرون به واقع نمی‌گوید.

رئیس دادگاه گفت: ما بر اساس کیفرخواست اقدام می‌کنیم.

قاضی مسعودی مقام ادامه داد: در پرونده کارکنان بازرسی در باب ارتشا و غیره، شما مخاطب هستید، ادعاهایی پیرامون همکاری برخی با شما مطرح است و شکایت ناظر به شما و دیگر افراد است. در تحقیقات مقدماتی آقای استیجانی و غیره مطالبی را گفتند و اگر لازم باشد مستنداتی که شاید برخی به شما منتسب است، ارائه خواهد شد.

متهم امامی گفت: از سال ۹۵ تا امروز نامه‌های متعددی را برای مسئولان بانک نوشتم و املاکم در بهترین نقاط تهران و لواسان را به نام بانک زدم. بنده در سال ۹۵ در جشنواره کن بودم که رییس شعبه اسکان بازداشت شد. در تیر ماه نیز زاهدی بازداشت شد و در مرداد ماه نیز خانواده غندالی بازداشت شدند. مهر ماه خودم بازداشت شدم و سپس آزادم کردند و به کانادا رفتم و بازگشتم در نتیجه هیچ دلیلی نداشت تا با این لباس در اینجا حاضر باشم.

متهم امامی اضافه کرد: من و حاجیان از آقای قهرمانی (نماینده دادستان) شکایت کردیم.

رئیس دادگاه اظهار داشت: زمانی که شما دفاعتان روند منطقی داشته باشد پاسخ نیز دارد، شما بگویید این تسهیلات که در بند بند کیفرخواست آمده، پاسختان چیست و نماینده دادستان نیز باید توضیحات خود را ارائه دهد.

متهم ردیف اول گفت: بهترین املاک من را بانک در بهترین نقاط در اختیار داشت، اما پای گران‌نمایی را وسط کشیدند و کارتون‌خواب‌ها را به من چسباندند. ارزش املاک من چندین برابر بدهی‌هایم است. در هیچ یک از کارهایم بیشتر از نیم ساعت وقت نمی‌گذارم.

متهم محمد امامی گفت: فایل صوتی‌ای در اختیار دارم که از جلسه مدیران بانک سرمایه و با حضور بنده بوده است. در این فایل صوتی بنده گفته‌ام اگر حق‌الناسی گردنم است، بدون پیش شرطی آن را پرداخت می‌کنم اما به من گفتند ملک‌هایت را به تو پس نمی‌دهیم؛ آقای قاضی از شما می‌خواهم این فایل را بشنوید و جمع بندی کنید. همین را به عنوان دفاع آخرم بپذیرید.

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: وصول اسناد بانک را به من نشان دهید، من کجا باید هزینه می‌کردم؟

این متهم از قاضی خواست تا پرونده به کارشناسی ارجاع شود.

قاضی مسعودی مقام در پاسخ به متهم ردیف اول گفت: وقتی تسهیلاتی به شما مربوط نبوده و آن را به شما منتسب کردند، شما می توانید مدرک آن را ارائه دهید و هرکدام ابهام داشت، می‌توان به کارشناسی داد که کارشناسی هم آن را حسابرسی می‌کند.

متهم امامی گفت: از آقای قهرمانی (نماینده دادستان) می‌خواهم که مشخص کنند آیا بانک از این وام و معاملات سود برده است یا نه و آن را نشان دهند.

وی ادامه داد: این رقم تسهیلات در مقابل گردش مالی شرکت‌های من اعم از بازرگانی و فرهنگی، آیا ۲۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری من بوده است؟ شما چه تصوری از پروژه‌های ساخته شده از سوی من یا درحال ساخت دارید که گمان می‌کنید من اموال بانک سرمایه را تاراج کرده‌ام و حتی دکمه سردستم را نیز از بانک سرمایه گرفته‌ام.

این متهم افزود: باعث تاسف است که هر طرح، نامه نوشته شده، هر محصول نفتی و هر محصول تولیدی که در طول عمر کاری خودم انجام دادم جرم تلقی شده و با سیاه نمایی خدمات کارآفرینی من، خوراکی برای رسانه‌ها ایجاد می‌کنید.

متهم امامی گفت: جلسه قبل نماینده دادستان گفت بنده وام گرفته‌ام و به حساب هنرپیشه‌ای ریختم در حالی که با من قرارداد نداشته است حال می‌خواهم بدانم آیا شما قراردادی از من خواستید که من به شما ندادم؟ همچنین بگویید آن دختر ۱۴ ساله که پول به حساب وی ریخته شده است کیست؟ این دختر دختر مدیر مالی بنده هستند و من حق دارم به حساب دیگری پول واریز کنم و این برای من منع قانونی ندارد.

متهم ردیف اول خطاب به قاضی گفت: نماینده دادستان به شما دسترسی دارند، اما من و وکیلم این دسترسی را نداریم.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت: دسترسی شما در جلسه دادگاه است؛ اگر حرف محرمانه دارید لایحه بدهید. ضمن آنکه آقای قهرمانی نیز هیچ زمانی درباره پرونده شما به بنده مراجعه نکرده است.

قاضی مسعودی مقام اظهارداشت: آقای امامی شما باید از کیفرخواست دفاع کنید؛ اما از قبل از ساعت ۹ تا الان که حدود ساعت ۱۱ است هنوز در خصوص کیفرخواست صحبت نکرده‌اید.

متهم امامی گفت: من در قالب بازرگانی عام، تسهیلات اخذ کردم و هر کاری می‌توانستم با این پول انجام دهم.

قاضی گفت: چه میزان تسهیلات اخذ کردید؟

این متهم گفت: نمی‌دانم.

قاضی مسعودی مقام گفت: تحت چه عنوانی این تسهیلات را اخذ کردید؟

متهم امامی گفت: تحت عنوان شرکت سون که عضو هیات مدیره آن بودم این تسهیلات ر ا دریافت کردم؛ شرکت سون ۲۰ میلیارد تومان سرمایه داشت و می‌توانست تا ۲۰۰ میلیارد تسهیلات بگیرد و وثایق کافی هم داشته است.

قاضی مسعودی مقام از متهم امامی پرسید: در روز تسهیلات، سپرده را تامین کردید؟

متهم امامی پاسخ داد: بله

قاضی در ادامه پرسید: حساب بانکی را چه زمانی باز کردید؟

این متهم گفت: حساب ما در قشم بود، اما شعبه قشم کد اعتباری نداشت بنابراین به شعبه اسکان فرستادند

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی گفت: شما گفتید که ۲۰ میلیارد سپرده قبل از تسهیلات داشتم و ۵۰ میلیارد هم میزان تسهیلات بود؛ وثایق آن چه بود؟

متهم امامی گفت: سپرده نقدی ۲۰ میلیاردی و پنج میلیارد نیز سپرده از محل تسهیلات که آقای قهرمانی (نماینده دادستان) گفت این میزان را هادی رضوی تامین کرده است.

متهم ردیف اول افزود: من وامم را بخاطر پدرم تسویه کردم وگرنه نمی‌کردم؛ همه زندگی من پدرم هست و من با اکراه این کار را کردم. این بوی تعفن پرونده‌سازی است که بلند شده.

وی خطاب به قاضی مسعودی مقام گفت: شجاعت شما در این است که بگویید در این صد آدم که محکوم کردم راجع به یک نفر اشتباه کردم، من یک ریال به فرهنگیان بدهکار نیستم.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی گفت: شما دوست دارید حرف‌هایی بزنید که مستندی برای آن نیست. ۵۰ میلیارد گرفته‌اید که می‌گویید سپرده و وثیقه داشته‌اید، می‌گویم نحوه پرداخت چیست که می‌گویید غندالی کار را خراب کرد.

متهم امامی پاسخ داد: من به بیت‌المال یک ریال بدهکار نیستم که هیچ، طلبکار هم هستم و حاضرم این ادعا را اثبات کنم، بهترین ملک را دادم و سون را تسویه کردم، من به بانک علاوه بر ملک، پول نیز دادم.

در ادامه وکیل مدافع متهم امامی با دستور قاضی مسعودی مقام در جایگاه قرار گرفت و با قدردانی از ریاست دادگاه گفت: دیروز توانستم ۶ جلد پرونده را کپی کنم و زمینه دسترسی من به اسنادی که قابل انتشار بودند، فراهم شد.

سیدمهدی کریمی فارسی افزود: ما در شعبه ۳ بازپرسی سه شکایت مطرح کردیم که یکی مربوط به سفید امضا بودن و سوء استفاده از اسناد بانکی است.

وکیل مدافع متهم امامی گفت: من به همه می‌گویم که تفکر آقای مسعودی مقام را در مبارزه با فساد اقتصادی همه‌جانبه ببینید من به آقای سمیعی گفتم که نسبت به این اسناد ایراد داریم و همان اجازه دیروز شما برای من صدق بود و شرمنده مدیر دفتر و کارمندتان شدم که تا آخر وقت ماندند.

وی اضافه کرد: من علیه هیچ بانکی در جمهوری اسلامی طرح دعوی نکردم؛ وقتی که وارد شدم کارشناسی یک نفره نظر داده بود و وارد کارشناسی سه نفره شده بود، متوجه شدم اسنادی که بانک سرمایه به کارشناسی یک نفره دادند با اسناد دیگر تطابق ندارد و متوجه شدم وسط اسناد سفید امضا پرانتز باز کردند من اسناد را از اول کپی گرفتم و اکنون در هیئت هفت نفره است.

فارسی افزود: اگر من خاطره‌ای از دوره قضایی گفته‌ام و گفتم نوجوان عدلیه به این دلیل است که ما همه روزی نوجوان عدلیه بوده‌ایم و این عنوان را برای شما نیز استفاده کردم. ما اینجا آمدیم تا دفاعیات خود را در برابر ارزیابی سه قاضی عادل بگذاریم.

وکیل مدافع متهم امامی افزود: دیروز بحث اسپرسو مطرح شد، من خواهش می‌کنم وارد این حواشی نشوید.

وی ادامه داد: یکی از چیزهایی که باعث شد در رسانه حرف بزنم. به دوره دادسرا ربط دارد و نه دادگاه.

وکیل مدافع متهم امامی اضافه کرد: غیر از گزارشات وزارت اطلاعات ۶ جلد را به من دادند، ما شکایت کردیم و گفتیم قراردادهای بانک سرمایه سفید امضا بوده و در برخی جاها دست بردند و برخی جاها نیز سفید است و محل مصرف مشخص نبوده است.

***

سیدمحمد امامی تهیه کننده سریال «شهرزاد» است که نامش از سوی نماینده دادستان تهران و برخی متهمان پرونده بانک سرمایه در دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی مطرح شد.

٢٧ مرداد ماه نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ٣٣ متهم دیگر به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در این جلسه قهرمانی نماینده دادستان به قرائت بخش اول کیفرخواست ۲۴۰ صفحه ای متهمان و دلایل انتساب جرم پرداخت.

دومین جلسه دادگاه این پرونده ١۵ مهر ماه سال جاری برگزار شد و در جلسه دوم نیز بخش دیگری از کیفرخواست توسط امید فولادی و امیر رسول قهرمانی نمایندگان دادستان قرائت شد.

جلسه سوم دادگاه روز شنبه ۱۹ مهر برگزار شد که در این جلسه متهم ردیف اول فرصت دفاع از خود را به وکیل خود سیدمهدی کریمی فارسی واگذار کرد و این وکیل دادگستری علی رغم مدت زمان یک ساعت و نیم فرصت دفاع، بدون ورود به دفاع از موکل خود به بیان کلیات پرداخت.

کریمی فارسی گفت: ٢٢ هزار صفحه پرونده نیاز به زمان برای مطالعه دارد.

رسول امیرقهرمانی نماینده دادستان تهران در یکی از جلسات دادگاه بانک سرمایه گفت: سیدمحمد امامی و احسان دلاویز (متهم ردیف دوم پرونده) در بانک سرمایه همه کاره بودند و در اعطای تسهیلات به خود و سایرین دخالت می‌کردند. امامی بازیگر اصلی میدان تهاترها با بانک سرمایه بوده است و از طریق ارتباط با دلاویز و فردی که از بستگان رضوی و مدیر شرکت توسعه ساختمان بانک سرمایه بوده ملک خریده و ۳۰ میلیارد گران‌تر به شرکت توسعه فروخته است.