ایران در تدارک استقبال از گردشگران خارجی/اورامانات جهانی می شود
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه در زمینه گردشگری سلامت با وزارت بهداشت به نقطه مشترک رسیده ایم، از هموارشدن مسیر برای پذیرش گردشگران خارجی در ایران خبر داد. او همچنین گفت که ثبت جهانی منطقه اورامانات کردستان در یونسکو مراحل نهایی خود را می گذراند.

علی اصغر مونسان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به این که مشکلات و اختلافات در حوزه گردشگری سلامت میان ارگان های مختلف از جمله وزارت بهداشت و وزارت میراث وجود داشت، گفت: در گذشته اختلافات در این زمینه زیاد بود و زمینه ورود دلال ها برای خدمات به گردشگر خارجی را مهیا می کرد ولی اکنون با برگزاری جلسات متعدد با وزارت بهداشت به نقطه مشترک رسیدیم.

وی گفت: هم اکنون بهترین همکاری ها را با وزارت بهداشت داریم که قطعا این همکاری ها بین دو وزارتخانه به افزایش ورود گردشگر خارجی در حوزه سلامت منجر می شود؛ همچنین بالا بودن استانداردها و تجهیزات پزشکی کشور در کنار هزینه های پایین آن، یکی دیگر از مولفه های مثبت ایران در این بخش است.

گردشگری سلامت (health tourism) به گردشگری پزشکی، گردشگری درمان طبیعی و همچنین گردشگری صحت، تندرستی و نیز پیشگیری تقسیم‌بندی می‌شود و در رشد اقتصاد سلامت نقش مهمی دارد.
هم اکنون ایران از مقاصد بزرگ گردشگری سلامت در منطقه است و کشورهای همجوار مانند عراق، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و سایر کشورهای منطقه متقاضی استفاده از خدمات و امکانات ایران در این زمینه هستند.
سید کامل تقوی معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش از همه گیری کرونا اعلام کرده بود، سالانه حدود ۶۰۰ هزار گردشگر سلامت برای درمان به ایران می‌آیند، خدمات سلامت بین ۸.۵ تا ۹ درصد تولید ناخالص ملی (جی دی پی - GDP) کشور را به خود اختصاص می دهد و امکان اینکه این سهم بیشتر شود هم وجود دارد.

وی درباره نتیجه پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات نیز گفت: این پرونده متعلق به بخش بزرگی از کشور در استان‌های کرمانشاه و کردستان با حدود ۴۰۹ هزار هکتار عرصه و حریم است که ۱۰۶ هزار هکتار آن مربوط به عرصه و ۳۰۳ هزار هکتار نیز جزو حریم است.

مونسان افزود: این پرونده سال گذشته به یونسکو ارسال شد. بالغ بر ۱۰۰ روستا و سکونتگاه در محدوده عرصه و تعداد زیادی روستا نیز در محدوده حریم اورامانات قرار دارد. پس از طی مراحل اولیه این پرونده، برای انجام بررسی‌های اولیه نماینده ایکوموس و ارزیاب یونسکو تابستان سال جاری به ایران سفر کرد.  

مونسان با بیان این که هنوز نتیجه ای به ایران ارسال نشده اظهار امیدواری کرد: پذیرش این پرونده، می تواند علاوه بر رشد اقتصادی و جذب بیشتر گردشگر منجر به نشاط اجتماعی برای مردم بخصوص مرم کردستان و کرمانشاه شود.

هوار (هه‌وار) یا کوچگاه به معنی کوچ روستاییان در فصل بهار و تابستان به مناطق مرتفع‌تر است، آنها همراه خود حیوانات اهلی را هم برای چرا به این مناطق می‌برند و در فصل سرما به داخل روستا برمی‌گردند.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستاست که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است. اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.