بورس تهران در روز شنبه چهارم بهمن ۹۹؛ جهش ۲۵ هزار واحدی شاخص بورس در ۲۵ دقیقه
شاخص بورس امروز را صعودی آغاز کرد و در ۲۵ دقیقه ابتدای معاملات امروز شاهد رشد ۲۵ هزار و ۵۰۰ واحدی شاخص کل بودیم. تا این لحظه شاخص کل ۲.۱۵ درصد و شاخص هم‌وزن ۰.۹۴ درصد رشد کرده که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک همراهی چندانی در روند صعودی بورس ندارند. بیشترین تاثیر در رشد شاخص کل امروز بر عهده نماد‌های فولاد، فملی، شستا، کچاد، تاپیکو، وبملت و کگل است.

اکثریت بازار سبزرنگ است

به گزارش خرداد به نفقل از فرارو، در ساعات اولیه معاملات امروز از مجموع ۳۲۱ نماد معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام در ۲۵۱ نماد هستیم و ۷۰ نماد دیگر روند نزولی دارند. همچنین در بازار فرابورس امروز ۱۴۰ نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده‌اند و ۸۶ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. موردی که نشان می‌دهد امروز اکثریت با نماد‌های صعودی است، اما همچنان برخی سهامداران بورس در حال ضرر هستند.  
 
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه چهارم بهمن ۹۹
نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه چهارم بهمن‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)
 
بررسی نقشه بازار در ساعات ابتدایی نشان می‌دهد گروه محصولات شیمیایی با بیشترین آمار معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفته. در این گروه اغلب نمادها صعودی هستند و شاهد تشکیل صف خرید برای بوعلی، زاگرس، نوری، آریا، شیران، شپترو، قرن، تاپیکو و شپارس هستیم. صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF همچنان پیشتازی می‌کنند و قیمت واحدهای اغلب صندوق‌های بیش از پنج درصد رشد کرده است. از جمله آنها می‌توان به آوا، سرو، کاردان و ارزش اشاره کرد. در گروه خودرو و ساخت قطعات تعداد نمادهای قرمز بیشتر است، اما شرکت‌های بزرگ گروه از جمله خودرو، خساپا، خگستر و خپارس صف خرید دارند. محصولات غذایی به روند صعودی برگشته‌اند، اما غنوش، غبهنوش و غاذر در این روند همراهی نمی‌کنند. در بین فلزات اساسی فنورد، فرزین و زنگان از معدود نمادهای قرمز هستند و دیگران عموما صف خرید دارند. بانک‌ها و موسسات اعتباری یکدست سبزپوش هستند و شاهد تشکیل صف خرید برای لیدرهای بانکی هستیم. سیمانی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، استخراج کانه‌های فلزی، نهادهای مالی، ماشین آلات، فرآورده‌های نفتی، بیمه‌ها، هولدینگ‌ها، عرضه برق و گاز و ... از جمله گروه‌های سراسر سبزرنگ بازار امروز هستند.
 

ارزش صف‌های خرید، دوبرابر صف‌های فروش

در میانه معاملات امروز ارزش صف‌های خرید تشکیل شده در بازار حدود دو برابر ارزش صف‌های فروش است. طوری که در لحظه نگارش این متن، حدود ۲۴۱ نماد که ۳۸ درصد بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند، صف خرید به ارزش مجموع چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دارند. در طرف مقابل در این بازار سبزرنگ، برای ۹۵ نماد که ۱۵ درصد بازار را تشکیل می‌دهند، شاهد صف فروش به ارزش حدود دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هستیم.
 

پالایش؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

در اتفاقی شگفت‌انگیز، صندوق پالایشی یکم که با ضرر ۵۰ درصدی‌اش معروف شده بود، حالا شاهد تشکیل صف خرید است و در بازار امروز در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار گرفته است. تا جایی که ارزش صف پالایش با رشد قیمت ۱۰ درصدی، به حدود ۴۳۲ میلیارد تومان می‌رسد. شپنا با صف خرید ۳۶۱ میلیارد تومانی در مقام دوم قرار دارد و ارزش صف خرید دارا یکم به حدود ۱۶۵ میلیارد تومان می‌رسد و این صندوق را در مقام سوم سنگین‌ترین صف خرید قرار داده است. از جمله دیگر نمادهای دارای صف خرید سنگین در بازار امروز می‌توان به شستا، شتران، وتجارت، وپارس، سپیدار، رافزا، شرانل، اعتماد، شغدیر و غگیلا اشاره کرد.