امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۲۳۶۲۷
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۵
اسفند ماه؛ مهمترین انتخاب خبرگان رهبری

تریبون ائمه جمعه تهران در راه مخالفت با کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی

عده ای با ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی و عده ای با ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی موافق هستند که البته مخالفان آیت الله هاشمی رفسنجانی خیلی زودهنگام به مخالفت برخواستند.

حدود 5 ماه از فوت آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری می گذرد و بحث انتخاب جانشین وی از همان روزهای ابتدایی پس از فوت وی آغاز شد. گمانه‌زنی‌ها و شایعه پراکنی های زیادی عنوان شد حتی بعضی پا را فراتر گذاشتند و از قطعیت افرادی برای تکیه بر کرسی ریاست این مجلس نام بردند. در این بین تخریب ها هم کم نبود و نوع ریاست  و مدیریت عده ای را نیز زیر سوال بردند.


به گزارش خرداد به نقل از ایسکانیوز، حالا چند روزی بیشتر به انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری باقی نمانده است. قرار است در ۱۹ اسفند ماه همزمان با برگزاری هفدهمین اجلاسیه خبرگان رهبری یکی از خبرگان جمع تکیه بر جای آیت الله مهدوی کنی بزند.


و شاید این انتخابات یکی از مهمترین انتخاب‌های ریاست خبرگان رهبری باشد چرا که بعد از فوت آیت الله مهدوی کنی شاهد دو دستگی آشکاری در جمع مجتهدین خبره بودیم. عده‌ای با ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی و عده ای با ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی موافق هستند  که البته مخالفان آیت الله هاشمی رفسنجانی خیلی زودهنگام به مخالفت برخواستند.


در میان مخالفان آیت الله آیات یزدی، جنتی، مصباح و احمد خاتمی بیش از دیگران به شکل آشکار و پنهان دست به مخالفت زدند. بعضا با اظهاراتی با رنگ و بوی سیاسی سعی در القای گزینه دیگری به عنوان رییس آینده مجلس خبرگان داشتند.


در این مدت دیده شد که از تریبون های رسمی نیز بعضا برای مخالفت با آیت الله هاشمی رفسنجانی و حتی نام بردن از گزینه مطلوبشان یعنی آیت الله هاشمی شاهرودی نیز ابایی ندارند.


با نزدیک شدن به نوزدهم اسفندماه چهره های مطرحی همچون آیت الله جنتی، آیت الله خاتمی و موحدی کرمانی که هر سه در قامت امام جمعه موقت تهران نیز علاوه بر نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انجام وظیفه می کنند از تصمیم برخی برای قبضه کردن خبرگان انتقاد کرده و با اشاره ای تلویحی به آیت الله هاشمی رفسنجانی او  را  به تلاش برای پیش بردن این پروژه متهم می کنند.

 

متاسفانه اظهار نظر و گفت و گوهای جسته و گریخته علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی، از سوی افرادی مطرح می شود که جایگاه مهمی در نظام دارند. مخالفان امامان جمعه ای هستند که هر هفته از تریبون عبادی سیاسی نماز جمعه با مردم سخن می گویند. که البته جدای از این موضوع، این افراد تریبون هایی سیاسی دارند  و بعضا دیده شده که خطبه های نماز جمعه این افراد نیز رنگ و بویی از مخالفت با چهره های سیاسی را داشته است.

حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی در این زمینه می گوید: متاسفانه برخی مسائل در خطبه های نماز جمعه مطرح می‌شود که نه تنها برای حفظ نظام نیست بلکه بعضی از مواقع دوستان و عزیزان ما در خطبه‌های خود به مسائلی ورود می‌کنند که باعث وهن و ضعف نظام است. در حالیکه خطبه‌های نماز جمعه باید دستاوردهای اسلام، انقلاب و نظام را برای مردم بازگو و مطرح کند ولی به جای این اهمات به توبیخ و سرزنش‌ها پرداخته می‌شود.


امامان جمعه علیه ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی 


مهر93/ آیت الله جنتی در برنامه شناسنامه: عده ای قصد قبضه کردن خبرگان را دارند


آیت الله احمد جنتی خطیب جمعه تهران، مهرماه امسال با حضور در برنامه شناسنامه گفت: الان راجع به خبرگان افرادی با ابزار سوء سیاسی قصد قبضه کردن خبرگان را دارند؛ من از این افراد حسن نیتی سراغ ندارم؛ البته تعداد این افراد زیاد نیست ولیکن بیکار ننشستند؛ این امر به شورای نگهبان مربوط نمی شود و بیشتر از فضای سیاسی و اجتماعی است.


آبان 93/ سید احمد خاتمی: شاهرودی نامزد ریاست خبرگان است/ رفسنجانی تمایلی ندارد


آیت الله سید احمد خاتمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان در زمستان آینده، آیت الله هاشمی شاهرودی را از گزینه‌های احتمالی ریاست این نهاد دانست و گفت: شنیده‌ها حکایت از آن دارد که آقای هاشمی رفسنجانی تمایلی به نامزدی برای ریاست خبرگان ندارد.

سید احمد خاتمی آیت الله هاشمی شاهرودی از گزینه‌های احتمالی ریاست این نهاد است.شنیده‌ها حکایت از آن دارد که آقای هاشمی رفسنجانی تمایلی به نامزدی برای ریاست خبرگان ندارد.

وی تصریح کرد: آرایش سیاسی آینده خبرگان به نظر من روشن است. اكثریت از همین جنسی خواهند بود كه هستند. نمی گویم اكثریت اینها رای می آورند، بلكه می گویم خط كلی این است.


بهمن93/ موحدی کرمانی: هاشمی شاهرودی رئیس مجلس خبرگان رهبری


موحدی کرمانی خطیب جمعه تهران در حاشیه نشست سه هزار نفری مسئولین بسیج دانشجویی سراسر کشورگفت: مسئله ریاست مجلس خبرگان رهبری با برگزاری اجلاسیه آن مشخص خواهد شد اما احتمالا آیت‌الله هاشمی شاهرودی است.


بهمن ۹۳/ آیت الله علم الهدی: ریاست مجلس خبرگان مساله چندان مهمی نیست


آيت‌الله علم الهدي امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان رهبري نيز  در حاشیه نشست سه هزار نفری مسئولین بسیج دانشجویی سراسر کشور گفت: مديريت مجلس خبرگان مساله چندان مهمي نيست و وظايف رييس مجلس خبرگان محدود است. وي در ادامه افزود: ضمن اينكه افراد مجلس خبرگان از نخبه‌ترين عناصر با قداست هستند، بنابراين مديريت مجلس ٨٠ نفري خبرگان براي رييس مجلس مديريت سنگيني نيست.


حالا ۱۹ روز مانده به برگزاری انتخاباتی مهم در جمع خبرگان رهبری شور و حالی به پاست و بازار گمانه زنی و در عین حال رایزنی داغ است. اما آیت الله هاشمی رفسنجانی باز هم باید از آن تصمیمات لحظه آخری بگیرد هرچند در جمعی دانشجویی عنوان کرده که اگر لازم باشد می آیم اما آیت الله بارها و بارها ثابت کرده که با بررسی شرایط و جوانب تصمیم نهایی را می گیرند. و این مخالفان هنوز از قطعیت حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی خبر ندارند شروع به تخریب و گمانه زنی و اظهار نظرهای سیاسی کرده اند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی