امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۲۵۷۳۷
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۹

جوابیه وزارت بهداشت: آمار روزی هزار سقط غیرقانونی هم موجود است!

چند روز پس از آن که یکی از مقامات وزارت بهداشت با اعلام آمار 250 و 213 هزار سقط غیرقانونی در هر سال، این ادعا را به ذهن متبادر کرد که از هر 7 یا هشت بارداری در ایران یکی به سقط جنین غیرقانونی ختم می‌شود، مشاور وزیر بهداشت مدعی شده است که آمار روزانه هزار سقط غیرقانونی در ایران نیز موجود است!

به گزارش «تابناک»، دو هفته پیش از این، تابناک تنها با استناد به ادعاهای اماری محمداسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت و جمعیت خانواده وزارت بهداشت در‌باره آمار سقط غیرقانونی جنین‌ کشور این سوال را مطرح نمود که آیا مسئولان این وزارتخانه باور دارند که از هر هفت یا هشت بارداری در ایران یکی به سقط جنین غیرقانونی در ایران ختم خواهد شد یا خیر.

اکنون مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزرات بهداشت، نه تنها از این آمار حمایت می‌کند، بلکه در جوابیه خود به ادعاهایی استناد کرده است که آمار سقط جنین را تا روزی هزار مورد هم گزارش کرده‌اند.

در این جوابیه آمده است:

 

 

مسئول محترم سايت تابناك

 

با سلام و احترام؛

پيرو درج مطلب با عنوان: «از هر هشت زن باردار ايراني يكي غيرقانوني سقط مي‌كند» مورخ 29/11/93 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج جوابيه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن جوابيه

نویسنده متن نسبت به اعلام آمار سقط از سوی مدیرکل محترم سلامت جمعیت، خانواده و مدارس این معاونت انتقاد داشته و آن را نوعی فرافکنی و یا سیاه نمایی قلمداد نموده و برای اثبات مدعای خود از چند گزینه بهره جسته است. در یک گزینه ایشان آمار کنونی اعلام شده درباره سقط را با آمار سال 1374 مقایسه نموده است و از مقایسه این دو آمار نتایجی را مدنظر قرار داده است. البته اگر ایشان تعداد تولدهای سال 1374 را با تعداد تولدهای سال 1392 مقایسه نمایند و از سویی دیگر تعداد سقط‌های غیرپزشکی سال 1392 را در کنار آمار حدود 80000 نفری سال 1374 قرار دهند، شاید نتیجه‌گیری ایشان از این مقایسه غیرعلمی جلوه نماید.

در جایی دیگر ایشان عدد 250000 اعلام شده در بهمن سال 1392 را با 213000 اعلام شده مقایسه نموده و این سوال را مطرح نموده‌اند که این کاهش چگونه رخ داده است. اگر نگارنده اهل علم باشند (که قطعا انتظاری جز این نمی‌رود)، خواهد دانست که عدد برخی رخدادهایی که زمینه اجتماعی دارند و سقط نیز از همین دسته رخدادها تلقی می‌شود، از روش‌هایی مانند سرشماری حاصل نشده و به دست آمده از بررسی‌های میدانی است. در بررسی‌های میدانی نیز برای یک رخداد دامنه‌های حداقلی و حداکثری قایل می‌باشند و این دو عدد 213000 و 250000 هر دو حاصل یک بررسی در سال 1392 بوده و در دامنه آمار به دست آمده و گزارش شده بررسی یادشده قرار دارند.

بدیهی است که اگر نگارنده به سایر منابع داخلی و خارجی دسترسی داشته باشند، از اطلاعات متنوع‌تری درباره بررسی‌های مربوط به سقط جنین در کشور بهره‌مند خواهند بود. برای اطلاع بیشتر ایشان برخی از این موارد به شرح زیر اعلام می‌گردد.

آقای دکتر حسین ملک افضلی تعداد سقط جنین را در سال 1374، معادل 80000 مورد عنوان نموده‌اند.

آقای دکتر امیر عرفانی و همکاران در گزارشی در سال 2008 (1387) و براساس آماری بر مبنای سال 2000 (1379)، آمار سقط در جمهوری اسلامی ایران را یک مورد از بین هر چهار زن در طول دوران باروری اعلام نموده‌اند.

آقای دکتر امیر عرفانی در گزارشی در سال 2009 (1389)، تعداد سقط غیرقانونی را در تهران حدود 11500 مورد عنوان نموده‌اند. شایان ذکر است که در سال 1389، تعداد تولدهای استان تهران حدود یک هشتم تعداد تولدهای کشور بوده است.

رییس محترم شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصاحبه خود آمار سقط را در کشور حدود 365000 مورد در سال عنوان نموده‌اند. با روش محاسبه نگارنده محترم، این آمار معادل یک مورد از هر پنج بارداری است.

قطعا اطلاع رسانی و هشدارهایی که توسط مسوولین نظام برای برنامه ریزی های صحیح صورت می‌گيرد را نمی‌توان سیاه نمایی و فرافکنی تلقی نمود.

در منظر بین المللی یک مورد از هر پنج بارداری با سقط عمدی مواجه می‌شود که اگر محاسبات متناقض نگارنده مبنی بر یک سقط از هشت بارداری در جمهوری اسلامی ایران (در پاراگراف اول خبر) و یک سقط از هفت بارداری (در پاراگراف آخر خبر) درست باشد، با نتیجه‌گیری انتهایی ایشان که سقط در ایران اسلامی از بسیاری از کشورهای دیگر بالانر است مغایرت دارد.

بنابراین مبنا قرار دادن دو عدد و محکوم کردن مسوولین نظام جمهوری اسلامی ایران به فرافکنی و سیاه نمایی، بدون داشتن اطلاعات کافی در زمینه موضوع مورد بحث امری است که همواره برخی از مخالفین سیاست‌های ابلاغی جمعیت مقام معظم رهبری مدنظر داشته‌اند و خوشبختانه تاکنون قادر نبوده اند که از این روش خود بهره‌برداری‌های سیاسی نمایند.

با امید به اینکه آن رسانه محترم نیز در راستای رسالت خود برای تامین اطلاعات و اخبار دقیق برای خوانندگان خود همواره موفق باشد.

توجه: منابع همه اعداد و آمار عنوان شده در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محفوظ و قابل ارایه است.


 

 

 

توضیح

1- بر خلاف ادعای مسئولان وزارت بهداشت، تابناک آمار اعلامی توسط مقامات این وزارتخانه را با آمار سال 74 مقایسه نکرده است، بلکه تنها آمار ادعایی آقای مطلق در باره سال 1377و سالهای اخیر را گزارش کرده است.

2- وزارت بهداشت مدعی است که تحقیقی در سال 92، امار سالانه سقط جنین در ایران را بین 213 تا 250 هزار مورد نشان داده است که این به معنای وقوع یک مورد سقط غیرقانونی به ازای هر 7 یا هشت مورد بارداری در زنان ایرانی است. به فاصله کوتاهی، وزارت بهداشت در جوابیه خود به تحقیق دیگری اشاره کرده است که آمار سقط را یک مورد از هر چهار مورد دانسته است.

واضح است که وزارت بهداشت نمی‌تواند برای نتایجی تا این حد متناقض نام نتیجه تحقیق را به کار ببرد، یا این که هر دو آنها را نسبتا درست بنامد.

به زبان ساده، وزارت بهداشت برای دفاع از ادعاهای یک مقام خود به دو ادعای متناقض متوسل شده است.

وزارت بهداشت در جوابیه سوم خود به آمار سومی نیز متوسل شده است که از گزارش تحقیق فردی به نام امیر عرفانی به عنوان منبع ان نام برده شده است. به نقل از وی گفته شده است که در سال 2009 یا 1389 (عملا این دو سال با هم متفاوت هستند!) در تهران 11500 مورد سقط غیرقانونی اتفاق افتاده است و این در حالی است که امار موالید در تهران یک هشتم آمار کل کشور بوده است. این ادعا اگر چه باز هم گزاف به نظر می‌اید ولی به مراتب کمتر از دو آمار قبلی مورد اشاره مقامات وزارت بهداشت است.

3- منبع بعدی مورد استناد وزارت بهداشت، اظهارات خانم کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در باره سقط سالانه 365 هزار جنین در سال است. دیگر اظهارات ایشان در باره رابطه به هم ریختن بازار ارز در سالهای اخیر با طراحی‌های کشورهای غربی برای کاهش نرخ باروری در ایران باعث می‌شود که نتوان چندان به قطعیت علمی آمار منتشره توسط ایشان امیدی داشت.

4- وزارت بهداشت مدعی شده است که متوسط جهانی، یک مورد سقط به ازای هر پنج مورد بارداری است و بنابراین اگر کسی بگوید آمار عجیب اعلامی در مورد سقط در ایران از بسیاری از کشورهای دیگر دنیا بیشتر است، قصد مقابله با سیاست‌های ابلاغی جمعیتی مقام معظم رهبری را دارد.

ادعای فوق اگر چه می‌تواند مصداق افترا باشد، به دلایل گوناگون اشتباه است.

آمار متوسط جهانی سقط با در نظر گرفتن شرایط متفاوت اخلاقی و مذهبی در کشورهای گوناگون است. برای یک مسئول در نظام جمهوری اسلامی زیبنده نیست امار سقط در ایران را با چین و روسیه مقایسه کند و از این ادعا دفاع کند که از هر هفت بارداری در یک کشور مسلمان مدعی، یکی به سقط غیرقانونی منجر می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی