امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۴۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۲
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
همه چیز راجع به مهاب قدس و پروژه فاینانس ریلی

ماجرای دود شدن 12 هزارمیلیارد تومان؟

انتظار مردم؛بررسی دقیق قراردادهای منعقده ماه های اخیر: شرکت مهاب قدس بزرگترین شرکت مهندسان مشاور بخش آب کشور است. حال مصوبه واگذاری غیرقانونی این شرکت به آستان قدس رضوی باطل شده است.

روز گذشته خبری در اقتصاد آنلاین منتشر شد. طی این خبر با عنوان "اختلاس 12 هزار میلیاردی کشف و خنثی شد" حمید چیت چیان وزیر محترم نیرو خبر از حیف و میل اموال وزارت نیرو داده بود. در یک مورد او به مصوبه دولت دهم درباره واگذاری شرکت مهاب قدس به آستان قدس رضوی پرده برداشته بود.

او مدعی شده بود که "وزارت راه و شهرسازی برنامه داشت تا خط راه آهن گرگان، بجنورد، مشهد را با 4 هزار میلیارد هزینه توسط کنسرسیومی چینی ایرانی اجرایی کند... در این طرح قرار بود 85 درصد منابع مالی پروژه توسط چینی‌ها به صورت فاینانس تامین شود و برای 15 درصد تأمین مالی بخش ایرانی، بخشی از نیروگاه‌ها و اموال بیت المال در وزارت نیرو به ارزش 600 میلیارد تومان به پیمانکار واگذار شود.... اما در حقیقت بخشی از بیت المال به ارزش 12 هزار و 600 میلیارد برای واگذاری به پیمانکار این پروژه تخصیص پیدا کرده بود که ما در هیئت دولت موضوع این تضییع بیت المال را مطرح کردیم و جلوی مصوبه دولت گذشته گرفته شد."

این نشان از این دارد که ارزش سهامی که به آستان قدس واگذار شده است، حدود 21 برابر طلبی بوده که آستان قدس از وزارت راه داشته است. جالب اینجاست که واگذاری این شرکت در 10 روز آخر دولت دهم و با دستور هیات دولت صورت گرفته است!

اصل قضیه چیست؟
به گزارش اقتصاد آنلاین در سال های گذشته تصمیم گرفته شده در مسیر گرگان به بجنورد و مشهد خط راه آهن احداث شود و شواهد مصوبه دولت نشان می دهد که این پروژه به یک کنسرسیوم چینی - ایرانی واگذار شده و قرار است این پروژه توسط طرف چینی فاینانس شود.

پیمانکار ایرانی این کنسرسیوم یکی از شرکت های متعلق به آستان قدس رضوی به نام شرکت بین المللی عمران رضوی است.

براساس مصوبه شماره 10095/ت49074 هـ مورخ 2/5/92 هیات وزیران، مقرر شده است سهام دولت در شرکت مهاب قدس (معادل 49 درصد سهام مهاب قدس) بابت 15 درصد پیش پرداخت به پیمانکار داده شود. این مصوبه به تازگی توسط هیات وزیران مورد بررسی قرار گرفته و لغو شده است.

مهاب قدس چه شرکتی است و چه قدر می ارزد؟
شرکت مهاب قدس بزرگترین شرکت مهندسان مشاور بخش آب کشور است که قسمت اعظم سدهای کشور و به ویژه سدهای بزرگ برقابی در حوضه کارون توسط این شرکت طراحی شده و این شرکت بر اجرای این سدها نظارت داشته است و تمام اطلاعات، مستندها و مدارک فنی همه این سدها در اختیار این شرکت است.

پیگیری های خبرنگار اقتصاد آنلاین نشان می دهد که شرکت مهاب قدس مالک 51 درصد از شرکت صبا (شرکت سرمایه گذاری صنعت آب و برق) است. شرکت صبا به نوبه خود مالک سهم قابل توجهی از شرکت های مهام شرق (100 درصد)، سرمایه گذاری مشانیر (27 درصد)، پارس سوئیچ (5 درصد)، نیروترانس (5 درصد)، آلومتک (1.5 درصد)، شرکت های آب و فاضلاب شهری سراسر کشور (درمجموع 43 شرکت که در هر یک به تفاوت از 0.5 درصد تا 27 درصد متعلق به صبا است)، شرکت های مدیریت تولید برق (23 شرکت هر کدام60 درصد، 6 شرکت هر کدام 51 درصد و یک شرکت 11 درصد) و چندین شرکت دیگر است. همچنین این شرکت 60 درصد از سهام کلیه شرکت های توزیع برق کلیه استان های کشور(این شرکت ها به روایتی 60 هزار میلیارد تومان و به روایتی 100 هزار میلیارد تومان ارزش دارند) و نیز 47.7 درصد از سهام شرکت مپنا (یکی از بزرگترین مجموعه های صنعتی کشور که خود مالک بیش از 30 شرکت صنعتی است و تنها سازنده نیروگاه های بزرگ حرارتی در کشور است. طبق تخمین اقتصاد آنلاین ارزش این شرکت بین 35 تا 50 هزار میلیارد تومان است) و همچنین 51 درصد از سهام شرکت فراب (تنها سازنده نیروگاه های بزرگ برقابی کشور. طبق برآورد اقتصاد آنلاین ارزش این شرکت حدود هزار میلیارد تومان است) را در مالکیت خود دارد.

این لیست بلندبالا تنها تعدادی از شرکت های زیرمجموعه مهاب قدس را نشان می دهد! و به علت ضیق فضا از ذکر همه آنها خودداری می کنیم. در کل با توجه به برآوردهای اقتصاد آنلاین، با روشهای مختلف برآوردی، ارزش دارایی های فیزیکی، معنوی و تکنولوژیک شرکت مهاب قدس بین 30 تا 45 هزار میلیارد تومان است.

ارزش معامله چند درصد از ارزش مهاب قدس است؟

طبق این معامله و بر اساس ادعای آقای وزیر 600 میلیارد تومان بدهی وزارت راه به آستان قدس با واگذرای 49 درصد سهام مهاب قدسس صورت پذیرفته است. با محاسبه بالا مشخص است که 49 درصد سهام مهاب قدس از 15 هزار تا 22 هزار و پانصد میلیارد دلار ارزش دارد. حال پیدا کنید پرتقال فروش را! 600 میلیارد تومان کمتر از 3 درصد مبلغی است که به آستان قدس واگذار شده است!
حال باید پرسید، چگونه دولت می توانست در برابر چنین اقدامی که ظلم آشکار به منافع ملت بود سکوت کند؟

سایر مشکلات این مصوبه

اولین سوالی که پیش می آید این است که شرکت های وزارت نیرو بیش از 31 هزار میلیارد تومان به نیروگاه‌های خصوصی، پیمانکاران، سازندگان تجهیزات و بانک ها بدهکار هستند و روز به روز بر حجم بدهی‌های صنعت، افزوده می‌شود. صنعت آب و برق حیاتی‌ترین نیازهای زیربنایی عموم مردم، صنعت، کشاورزی و سایر بخش‌ها را تأمین می‌کند. آیا در شرایطی که حجم عظیم بدهی‌ها، این صنعت را در مرز ورشکستگی قرار داده، سزاوار است منابع حاصل از فروش دارایی ها و سهام شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو برای تامین منابع طرح های سایر بخش ها اختصاص یابد؟

دومین سوال و ابهام این است که از سویی قیمت سهام در این مصوبه تعیین نشده و تعیین قیمت آن به زمانی دیگر موکول شده اما در عین حال سهام به طور قطعی واگذارشده که این اولین قدم غیرقانونی بوده که در این مصوبه برداشته شده در حالیکه بررسی ارزش سهام مهاب قدس نشان می دهد که ارزش سهام واگذارشده بیش از 25 برابر بدهی بوده که وزارت راه وشهرسازی به این شرکت داشته است.

اطلاعیه آستان قدس: با این وضع ارز ریسک کردیم و وارد پروژه شدیم!

در پاسخ به لغو این مصوبه، روابط عمومی آستان قدرس رضوی اطلاعیه صادر کرد. روابط عمومی آستان قدس رضوی در اطلاعیه خود با اشاره بر بزرگنمایی در آمار و ارقام ارائه شده توسط وزارت نیرو تاکید کرده است شاید مقصود از بزرگنمایی در تبین دارایی‌های شرکت مهاب قدس استناد به خیار غبن فاحش از جانب مجموعه وزارت نیرو باشد اما استناد به خیار غبن فاحش، شرایطی دارد من جمله اینکه اولا مغبون در حین معامله عالم به قمیت عادله نباشد ثانیا در تعیین مقدار غبن باید شرایط معامله مدنظر قرار گیرد. حال با عرض پوزش از تمام دولتمردان سابق به فرض محال اگر چنانچه افراد هیات دولت را بی‌اطلاع بدانیم واین گونه بیاندیشیم که هیچ کس شرایط را نمی‌دانسته و به تبع ان این انتقال به تصویب رسیده حال اقدام مجلس محترم شورای اسلامی در تایید تطبیق این مصوبه با قانون را با چه استدلالی باید رد کرد؟ آیا با این رویه قانونگریزی نهادینه نخواهد شد؟ البته بسیار بعید است بخش حقوقی وزارتخانه‌‌ای با این پیچیدگی با استناد به خیارات مندرج در قانون مدنی قصد توجیه لغو مصوبه را داشته باشند.

دراین اطلاعیه همچنین تاکید شده : در اطلاعیه وزارت نیرو آمده است قیمت سهام واگذار شده دولت در مهاب قدس بیش از 20 برابر مبلغ پیش پرداخت پروژه و بیش از 13 برابر کل هزینه احداث راه آهن است. در اینجا لازم است مقوله ارزش گذاری سهام توسط افراد متخصص در این حوزه انجام گیرد تا مطالب خلاق واقع به افکار عمومی منعکس نگردد به عنوان نمونه کارشناس محترم ارزیاب وزارت نیرو ارزش دارایی‌های متناظر با 49 درصد سهام مهاب قدس را افزون بر 120 هزار میلیارد ریال برآورد نموده است.

مضافا اینکه به این نکته نیز باید توجه داشت که پیمانکار پروژه پرداخت 15 درصد از مبلغ فاینانس را در ضمن عقد قرار داد به صورت ارزی تعهد نموده است که با توجه به نوسانات شدید ارزی چند وقت اخیر کشور این خود ریسک بزرگی برای پیمانکار پروژه محسوب می‌شود.

غیر قابل انتشار: ۳
انتشار یافته: ۱۴
مجید
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
0
1
جناب وزیر ضمن تبریک برای جلوگیری از حیف میل بیت المال نسبت به واگذاری نیروگاههای برق کشور بررسی وشرکتهای خریدار را مشخص کنید - که چه کسانی نیروگاه برق مشهد را خریداری و بهره برداری میکنند.فقط ارزش کالاهای داخل انبار نیروگاه بیشتر از قیمت خرید بوده
حسن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
0
1
انقدر ازشون بدم میاد که نگو با پولی که اینا دارند میشه 1 مملکتو زیرو رو کرد.... چندوقت پیش هم ازمون های استخدامی گذاشتند کلی پول از مردم گرفتند.
سعيد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
0
1
.... دشمنان انقلاب و اسلام دشمنان مردم ايران كاري كه سالها توان انجامش رو نداشتند آقايان در طول اين چند سال انجام دادند .
واقعا جاي تقدير داره كاري كردند....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
0
0
رقمي ميلياردي كه بابت تاسيس دانشگاه از بيت المال خارج شد وبرگشت يك مورد از هزاران مورد برداشت هاي غير قانوني است . سه ميليون از بانك وام بگيري بايد 5 ميليون پس بدي حالا اقايون كه 3000 ميليارد تومان اختلاس كرده اند دلار ان وقت 1500 بيشتر نبوده الان شده بالاي 3500 يعني سر انگشتي حساب كني به ارزش امروز حدودا 7000 ميليارد تومان شده . اما فقط بلدن چهار تا افتابه دزد رو بگيرن انگشتش رو قطع كنند دستش رو قطع كنند بگن ما اسلام رو اجرا كرديم . وقتي توي قم دو تا اتوبوس به هم خوردن بالاي 40 نفر مردن همه همديگه رو متم كردم مقصر هم شناخته نشد اما كسي نگفت كه انقدر لاستيك گران شده ( پول ما بي ارزش شده ) راننده توان خريد لاستيك نو نداره . خيلي زور بزنه مخارج ماشين رو تامين كنه . اينها همش بخاطر همون دزدي هاست كه توي مملكت ما شده . اثراتش رو همه داريم مي بينيم . اوليش نبوده اخريش هم نيست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
0
1
حالا بد نيست يك خبري هم از كاركنان شركت مهاي قدس ميگرفتيد و از وضع و حال اونا و حقوقا و درايفتيهاشون ب عنوان بزرگترين شركت مهندس مشاور ايران و با اين همه دارايي اطلاعاتي كسب ميكيديد.
مطمئن باشي مطالب جالب بسيار زيادي بدست خواهيد آورد.
ناصر
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
0
0
......هنوز پرونده المکاسب یادمان نرفته - ماده 139قانون مالیاتها را از اآتها حذف کنید تا ببیند چه مالیاتی دریافت میشود کرد. حسابرسی مقوفات انجام شود تا همه بدانند با اینهمه وقف چه میشودو............
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
0
0
باسلام خدمت اقای وزیر نیرو
جناب اقای وزیر مدیر عامل شرکت قدس نیرو فقط به فکر منافع استان قدس هستش . تعدادی کارمند که کمترین حقوق را دریافت می کردنند با بی رحمی اخراج کرده . و به فکر اجاره خانه و مشکلات پرسنل نیست خواهشا از طرف کارمندان این شرکت درخواست می کنم به فریاد کارمندان خدماتی این شرکت باشید. خیلی ها زندگیشان از بین رفته و بدون هیچ ترحمی اخراج شدند. خدا به شما برای یاری این مردم کمک کند تا زیر پرچم مقدس ایران خدمت کنید. با تشکر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۶
0
0
نيرو به گل نشسته!!!!!
سید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۶
0
0
خدا لعنت کند آنانی را که در هر شکل و عنوانی به بیت المال ضربه می زنند
علیرضا
United Kingdom
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۳
0
0
شک نکنید تو ایران هیچ نهادی که بخواد به عنوان بازرس حساب و کتاب استان قدس بررسی کنه وجود نداره ...
امید
United States
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
0
1
اقایون محترم اینقد کشش ندید به شما چه. کشششششششششششششششششششششششش ننننننننننننننننننننننننننننننننننننندید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
0
0
استان قدس رزوی متعلق به کیست؟ انتظار ما از هیت محترم دولت اینست مصوب نمایند که استان مقدس امام رضا (ع) به عنوان بیت المال متعلق به همه ملت ایران و نیازمندان جامعه باشد .
آرزو
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
0
0
برخي از مسئولين بانك‌ها (با شعار ...!)و به بهانه صرفه جوئي در هزينه، اكثر مديران و كاركنان اداره وصول مطالبات معوق خود را كاهش داده و در اصل اداره را غيرفعال و منحل كردند؛شركت‌هاي شرخري كه ظاهراً مسؤول مطالبات معوق وليكن در اصل شركت‌هاي جديدي هستند كه نقش شرخرها را در قالب شخصيت حقوقي براي بانك‌ها بازي مي‌كنند، اين شركت ها از هيچ روش درست و حتي غيرمعقول و نادرستي حتي ترسانيدن، تحقير كردن و تهديد كردند به وحشت انداختن خانواده هاي مشتريان جهت فشار به بدهكار دريغ نمي كنند.حال سوال اينجاست كه چرا و چگونه مسئولان سه قوه و بانك محترم مركزي در اين فقره ساكت است.آيا افشاي اطلاعات شخصي مردم جرم نيست؟ اين عمل اخلاقي و قانوني است؟ ببين چي شده که "شرخري" ميشه مبارزه با رانت خواري؟! يعني ... به سخره گرفتن کار خوبيه؟ مگه بانکها از مشتري هزار جور وثيقه نمي گيرن؟همچنین برخي از مديران بانكي به دليل ذي نفع بودن درسود شركت وصول مطالبات معوق درجلسات بانكي از عملکرد خلاف قانون این شرکتها حمایت کرده و بدون توجه به نوع و میزان و نحوه وصول مطالبات (که بعضاً بدون دخالت مأموران شرکتها و با تلاش کادر حقوقی بانکها و از طرق قانونی به نتیجه رسیده اند)کارمزد شرخری را تأیید و پرداخت می کنند اين در حالي است كه اين دسته ازكارشناسان بانكي ،اين اقدام مديران را خیانت به کادر حقوقی و کم ارزش جلوه دادن عملکرد قانونی کارمندان دوایر حقوقی و کارمندان شعبه هاي بانكي مي دانند. شرکت هاي شرخري: ... متعلق به بانک ... و شرکت .... ميراث تبعيت از الگوي بانکداري غربي و فاصله گرفتن از بانک داري اسلامي و بدون ربا است.
رحمان محمدی اصل
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
0
0
باسلام
مدیریت محترم خبر گزاری خرداد اینجانب به عنوان یک ایرانی ضمن پیگیری نتیجه حقوق های نجومی از آن مدیریت محترم تقاضا دارم در دفاع از حقوق عمومی لطفاً انتقاد حقیر را در جراید منتشر نمائید تا آقای رئیس جمهور به ملت ستم دیده و مالباخته ایران توضیح دهند مدیران متخلف بانک مرکزی به چه حقی از مورخ 9/4/92 تا به امروز هزاران میلیارد از بیت المال مسلمین را بدون دریافت هیچ گونه سود به مفسدان بانک ..... پرداخت نموده اند مفسدانی که در دوهه گذشته بیشترین تخلفات مالی کشور و بزرگترین فساد بانکی را مرتکب شده اند و مدیران بانک مرکزی در جهت حمایت از این مفسدان فساد 13271 میلیارد تومان را با معدل گیری به مبلغ 70 میلیارد کاهش دادند با این حال چرا باید بیت المال را نیز به نفع همین مفسدان مصادره کنند و دستگاه قضایی که حافظ حقوق عمومی است و با اینکه اطلاع دارد به دلیل وضعیت اقتصادی حاکم در کشور بیش از 50 درصد ملت دچار فقر و گرسنگی هستند و مفسدان پول این ملت را غارت می کنند با این حال چرا در قبال غارت بیت المال سکوت می کنند آیا سکوت و عدم برخورد دستگاه قضایی با مسئولین بانک مرکزی قابل توجیه است ؟ ملت نباید با سکوت خود اجازه دهند مفسدان با استفاده از اعمال نفوذ خود این فساد را نیز در پشت پرده حل و فصل نمایند
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی