امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۶۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۱

خون در ادرار را جدي بگيريد

وجود خون در ادرار آقايان، اهميت بيشتري نسبت به خانم ها دارد و نبايد آن را ناديده گرفت

وجود خون در ادرار به دو صورت مشخص مي شود؛ يا فرد با چشم خودش مي بيند ادرارش خوني است يا بيمار خوني در ادرار نمي بيند، ولي وقتي به عللي به آزمايشگاه مراجعه مي کند، گزارش مي شود در ادرارش خون وجود دارد.
    دکتر محمدرضا صفري نژاد، ارولوژيست در اين باره به جام جم مي گويد: وجود خون در ادرار چه در خانم ها و چه در آقايان اهميت زيادي دارد. حتي اگر در حد يک گلبول قرمز باشد، اما روش تشخيص خون در ادرار بسيار مهم است و اين به عهده پزشک است که با توجه به وضع، سن، جنس، پيشينه بيماري ها، شرح حال و داروهايي که مصرف مي کند، دليل وجود خون در ادرار را پيدا کند.
   
    خون در ادرار دليل دارد
    با توجه به سن و جنس، علت مشاهده خون در ادرار مي تواند بسيار متفاوت باشد. دکتر صفري نژاد مي گويد: در کودکان، يعني افراد زير 14 سال، علت اين مشکل بيشتر عفونت ادراري است، ولي ممکن است دچار شن ريزه داخل کليه و سنگ کليه، برگشت ادرار و ديگر اختلال هاي دستگاه ادراري مانند اختلال و آنومالي هاي مادرزادي مثل برگشت ادرار، تنگي حالب و بعضي سنگ هاي ادراري از سنين پايين هم باشند. او ادامه مي دهد: مشاهده خون در ادرار کودکان پيش زمينه اي است براي پزشک تا آگاهي داشته باشد، بيمار مشکلي دارد و بايد آن را پيدا کرد. اين متخصص کليه و مجاري ادراري مي افزايد: وجود خون در ادرار را در خانم ها و آقايان بايد جداگانه بررسي کرد، چون دلايل متفاوتي دارد.
   
    خون در ادرار خانم ها
    اگر در آزمايش ادرار خانمي، خون مشاهده شود، بايد بررسي کنيم تا مشخص شود آزمايش بلافاصله بعد از عادت ماهانه يا حتي در اين دوره انجام نشده باشد. علاوه بر اين، اگر خانمي در سراسر ماه دچار لکه بيني باشد، باعث وجود خون در ادرار و گمراه شدن پزشک مي شود، پس بررسي نشدن اين موضوع ممکن است هزينه هاي هنگفت اقدام هاي تشخيصي و درمان را به بيمار تحميل کند. وقتي مطمئن شديم هيچ کدام از اين مسائل مطرح نيست، بررسي هاي ديگري لازم است، چون با توجه به سن خانم، ممکن است وجود خون در ادرار دلايل متفاوتي داشته باشد.
   
    خون در ادرار آقايان جدي تر است
    در آقايان وجود خون در ادرار، حتي در حد يک يا دو گلبول قرمز، اهميت بيشتري نسبت به خانم ها دارد چون دوره عادت ماهانه و لکه بيني ندارند و به هيچ وجه نبايد در ادرارشان خون وجود داشته باشد. دکتر صفري نژاد مي گويد: در دهه دوم، سوم و چهارم زندگي آقايان، شايع ترين علت وجود خون در ادرار، عفونت هاي ادراري است، ولي احتمال ابتلابه سنگ هاي ادراري هم در آقايان بيشتر از خانم هاست و يکي از علل اصلي وجود خون در ادرارشان، سنگ هاي ادراري نهفته است. او توضيح مي دهد: تا زماني که کليه بيمار سنگ داشته باشد، معمولاهيچ علامتي نخواهد داشت، مگر اين که به دليلي آزمايش دهد و مشخص شود در ادرارش خون وجود دارد. در اين صورت بررسي ها، سنگ کليه را نشان مي دهد؛ ولي وقتي سنگ ريزي از کليه خارج و وارد حالب شود، درد شديد ايجاد مي کند و بيمار را به پزشک مي کشاند. پس دليل مهم وجود خون در ادرار در آقايان، سنگ ادراري است که بيمار از وجودش بي خبر است. اين متخصص کليه با اشاره به اين که در دهه پنجم و ششم زندگي، وجود خون در ادرار آقايان اهميت خيلي بيشتري پيدا مي کند، چون ميزان شيوع سرطان مثانه در آقايان تقريبا پنج تا هشت برابر خانم هاست، تاکيد مي کند: هر آقايي در دهه پنجم و ششم به بعد به دليل مشاهده خون در ادرار به ارولوژيست مراجعه کند، اولين تشخيص، ابتلابه سرطان هاي دستگاه ادراري است مگر اين که خلافش ثابت شود، بنابراين وجود خون در ادرار اهميت زيادي دارد و نبايد آن را ناديده گرفت.
   
    خون بيگناه
    دکتر صفري نژاد به نکته جالبي اشاره مي کند و مي گويد: 10 درصد مردم در ادرارشان خون وجود دارد، ولي دليل خاصي براي آن پيدا نمي شود که به آن «وجود خون بيگناه» مي گوييم. يعني پزشک هر قدر بررسي مي کند تا علت وجود خون در ادرار را بفهمد، به جايي نمي رسد و درمي يابد بيمار جزو آن 10 درصدي است که علت وجود خون در ادرارشان مشخص نيست. اين استاد دانشگاه ادامه مي دهد: ميزان خون در ادرار اين گونه افراد به محض اين که تب کنند، ورزش يا کوهنوردي و فعاليت داشته باشند، بالامي رود، ولي اين موضوع نگران کننده نيست. البته وقتي اين تشخيص قطعي مي شود که بررسي هاي کامل انجام شده باشد و بهتر است هرازچندگاهي اين بيماران براي بررسي دوباره مراجعه کنند.
    دکتر صفري نژاد در پاسخ به اين پرسش که چرا وجود خون در ادرار مهم است، مي گويد: چون اولين علامت ابتلابه سرطان دستگاه ادراري يعني سرطان هاي کليه، لگنچه کليه، حالب، مثانه و مجراي ادرار وجود خون در ادرار است. اولين علامت همه اين سرطان ها مي تواند وجود خون در ادرار باشد. به گفته وي، شاه علامت سرطان مثانه، خونريزي بدون درد از طريق ادرار است، يعني بيمار خون و لخته خون را با ادرار دفع مي کند، ولي هيچ علامت و دردي ندارد. اين متخصص کليه تاکيد مي کند: البته اينها بيشتر در دهه پنجم و ششم زندگي فرد ديده مي شود و اينجاست که احتمال وجود يک بيماري پس زمينه اي، بويژه سرطان قوت مي گيرد.
   
    تشخيص علت خون در ادرار
    اين که خون در کدام قسمت ادرار وجود داشته باشد، در تشخيص علت آن به پزشک کمک مي کند. دکتر صفري نژاد مي گويد: گاهي بيمار مراجعه مي کند و مي گويد در ادرارش خون مشاهده کرده است. اگر خون را در ابتداي ادرارش ديده باشد، مشکل در مجاري ادرار است و اگر در انتهاي ادرار باشد، مشکل در مثانه يا مي تواند ناشي از بيماري هاي بدخيم مثل سرطان مثانه يا کليه باشد. گاهي داروهايي هم که بيمار مصرف مي کند، مي تواند به طور کاذب، باعث گزارش خون در ادرار از سوي آزمايشگاه شود. به همين دليل پزشک حتما درباره داروها هم از بيمار مي پرسد. اين استاد دانشگاه ادامه مي دهد: گاهي بيمار وحشت زده مراجعه مي کند که تا ديروز مشکلي نداشته؛ ولي امروز ادرارش خوني شده، که بعد از بررسي مشخص مي شود ماده غذايي اي مثل لبو خورده. موادغذايي رنگي هم مي تواند رنگ ادرار را تغيير دهد، بنابراين پزشک قبل از هرگونه اقدام تشخيصي بايد از بيمار پرس وجو کند.
   
    سرطان دستگاه ادراري؛ خوش خيم يا بدخيم؟
    توده هاي سرطاني مي تواند دو نوع باشد؛ خوش خيم مثل کيست کليه يا بدخيم مثل سرطان کليه. دکتر صفري نژاد با بيان اين که هرکدام از سرطان هاي دستگاه ادراري، درمان هاي مخصوص به خود را دارد، ادامه مي دهد: خوشبختانه سرطان مثانه که در مردها شايع است، اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود، حتي به جراحي باز نيازي ندارد و با وسايل و روش خاص مي توان سلول هاي سرطاني اين عضو را تراش داد و بيمار را تحت درمان قرار داد و هر زمان اين سرطان عود کرد، اين کار را تکرار کرد. اين استاد دانشگاه مي افزايد: اکنون براي تمام سرطان هاي دستگاه ادراري و تناسلي، درمان هاي بسيار موثري وجود دارد، اما به شرط اين که بيمار در مراحل اوليه مراجعه کند نه پس از پيشرفته شدن سرطان، چون اگر سرطان کليه به کبد يا ريه سرايت کند، متاسفانه درمان خاصي نمي توان براي فرد مبتلاانجام داد.

برچسب ها: ادرار ، خون ، مردان
پربیننده ترین