امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۳۱۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
«هاشمی» با اشاره به پشت صحنۀ تصميم شورای نگهبان:

به دكتر روحانی رأی می دهم

یک مقام ارشد امنیتی، برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفت، که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آنها سازگار نیست و لذا این شورا را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت بنده دهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از جوانان فعال دانشجویی از تهران، قم و دیگر استان‌های کشور با تاکید بر شور و نشاط جوانی در عمل و ادبیات حماسی در جوانان کشور گفت: موقعیت کنونی جمهوری اسلامی ایران خطیر است و باید افرادی در مصدر امور قرار گیرند که بتوانند خواسته‌های جوانان را درک کرده و کشورمان را به موقعیت واقعی خود برگرداند نه این‌که به دلیل بی‌تدبیری و افراط گرایی زمینه تهدید و تحریم‌های بیشتر دشمنان را فراهم کنند.

به گزارش ایسنا، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به توجه ویژه دین مبین اسلام به عقلانیت، تفکر و آزادی بیان و گفت‌وگو که پیامبر بزرگ اسلام الگوی این رفتار در عصر خود بودند، گفت: لازمه اقناع مردم بویژه جوانان، مذاکره، مشورت و تعامل با تمام گروه‌های عضو خانواده انقلاب است.

وی با استناد به آیه‌های سوره آل‌عمران در خصوص مباهله که خداوند می‌فرماید: استدلال‌های خود را با دیگران در میان بگذارید و اگر نپذیرفتند مباهله کنید، افزود: این نشان عظمت پیامبر اسلام است که در عین حقانیت، منطق مذاکره و گفت‌وگو را برای ترویج و معرفی اصول دین مبین اسلام بکار می‌گیرد و در شرایط امروز نیز همین روش باید الگو و سرمشق مسئولان کشور باشد.

وی افراط گرایی را بدترین آفت برای جوامع بشری توصیف کرد و افزود: از ابتدای مبارزه تا کنون از افراط و تفریط حذر داشته‌ام و سعی کرده‌ام همیشه در خط اعتدال و منطق قدم برداشته تا دچار نقصان نشویم.

هاشمی رفسنجانی در تشریح دلایل حضور خود در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: بنده واقعا تصمیمی برای حضور نداشتم ولی وقتی با تقاضاهای جمع کثیری از جوانان و قشرهای مختلف مردم و علما و مراجع مواجه شدم با یک کلمه‌ای که در جواب آنان اظهار داشتم که نمی‌گویم نمی‌آیم ولوله‌ای در محافل افراطیون ایجاد کرد، هجمه‌های خود علیه بنده را با توسل به هر شیوه‌ای تشدید کردند، در نهایت به دلیل این‌که نمی‌خواستم مستبد به رای باشم تصمیم به حضور در انتخابات گرفتم.

وی با اشاره به این‌که اکنون از شرایط بوجود آمده راضی هستم، گفت: تنها دلیلی که باعث حضور بنده شد و آن را نیز قبل از ثبت نام خدمت رهبری معظم انقلاب گفتم خلق حماسه سیاسی مورد نظر ایشان بود.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به تحمل بداخلاقی‌ها و تخریب‌هایی که طی سال‌های گذشته تا کنون از سوی افراطیون بی‌ریشه متوجه ایشان بوده است، گفت: البته مرز نقادی و انتقاد سازنده از تخریب جداست و بنده در این سال‌ها سعی کرده‌ام بر اساس اخلاق اسلامی صبر و تحمل را پیشه خود کنم که به لطف خداوند تا کنون در این مسیر قدم گذاشته‌ام.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت عدم احراز صلاحیت خویش مدعی شد: با توجه به شور و نشاطی که در سراسر کشور پس از اعلام حضورم در انتخابات ایجاد شد و از آنجایی که در مسیر تایید صلاحیت بنده نیز بهانه و مشکلی نبود، یک مقام ارشد امنیتی، برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفت، که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آنها سازگار نیست و لذا این شورا را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت بنده دهند.

وی افزود: البته به رغم اطلاع کافی از موانع ایجاد شده و مباحث انجام شده در محافل مختلف علیه بنده بویژه در شورای نگهبان، هیچ وقت بخاطر مصالح نظام اسلامی نخواسته‌ام با اختلاف و دعواهای سیاسی وحدت جامعه مخدوش شود، ولی برخی واقعیت‌ها باید در تاریخ ثبت شود.

هاشمی‌رفسنجانی به سابقه دعوت خود از آقای ناطق‌نوری برای پذیرفتن کاندیداتوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: پس از این‌که ایشان دعوت بنده را نپذیرفت مشترکا به آقای دکتر حسن روحانی پیشنهاد کردیم که ایشان به صورت مشروط پیشنهاد مارا پذیرفت.

هاشمی رفسنجانی با تجلیل و قدردانی از شخصیت علمی و متعهد دکتر عارف، اعلام انصراف ایشان را تصمیمی بزرگ و ارزشمند خواند و بیان کرد: دکتر عارف یکی از عالم‌ترین شخصیت‌های دانشگاهی در رشته خود بوده و شخصیت متعهد و با اخلاقی است.

وی افزود: آقای دکتر عارف برای جلوگیری از تفرقه، این مسیر را انتخاب کرد، چرا که ایشان از ابتدا نیز برای هوا و هوس قدم در این میدان نگذاشته بود و شخصیتی نجیب و با اصالت و متدین دارد.

هاشمی رفسنجانی افزود: نهایتا حجت الاسلام والمسلمین خاتمی که ایشان نیز ساعت‌ها مشورت و افکارسنجی و نشست با مشاوران داشت به دکتر عارف پیشنهاد انصراف داد که در نهایت آقای عارف نیز در کمال فروتنی آن را پذیرفت.

هاشمی رفسنجانی شرکت در انتخابات را اصلی مهم و ضروری دانست و ضمن دعوت از همه مردم برای حضور پرشور در پای صندوق‌های رای افزود: آقای دکتر حسن روحانی با مشورت بنده قدم در راه انتخابات گذاشت و با احترامی که برای کاندیداهای دیگر قائلم به دکتر روحانی رای می‌دهم و ایشان را برای تصدی قوه مجریه مناسب‌تر می‌دانم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: بدانید که رای اظهار عقیده بسیار مهمی است که نباید آن را کوچک شمرد و باید به دور از هرگونه تعصب و افراط باشد. چرا که در آینده نزد خداوند و مردم باید پاسخگو باشیم.

وی افزود: تفکرات و عقاید آقای دکتر روحانی برای همه مشخص شده است و امیدوارم حماسه سیاسی مورد نظر رهبری با تدبیر مسئولان و امانتداری صحیح آنها اتفاق بیافتد.

هاشمی در پايان ابراز اميدواری كرد: انشاالله مسئولان امانتدار رأی مردم باشند.

در ابتدای این دیدار تنی چند از دانشجویان به نمایندگی از حضار، با بیان دغدغه‌ها و مشکلات جامعه بویژه جوانان، خواستار رهنمودهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص مسائل مطروحه و بویژه انتخابات شدند.

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۱
0
0
درود بر هاشمی درود بر روحانی
ناشناس
United Kingdom
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۱
0
0
خیلی نامردیه اصلاحاتیا که به هاشمی بد و بیراه نثار می کردند حالا با حمایت هاشمی امید به بازگشت دارند و امید وارند مردم گند کاریهاشون رو فراموش کنند
khosro
Sweden
|
۰۲:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۲
0
0
انشاالله مسئولان امانتدار رأی مردم باشند.
مهدی
United States
|
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۴
0
0
رأی من دکتر روحانی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی