امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۴۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۸
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
بررسی نسبت های خویشاوندی در دولت های مختلف

حسین فریدون؛ از فرمانداری تا فرماندهی؟

حسین فریدون فرماندار دیروز نیشابور و همراه همیشگی شیخ دیپلمات، این روزها یکی از گزینه های جدی همراهی با دکتر حسن روحانی در دولت آینده است.

سرویس سیاسی خرداد/ پویا صیامی نمین: در ساختارهای سیاسی، انتخاب نزدیکان و مشاوران روسای دولت، از اهمیت بسیاری برخوردار است و این انتصاب ها می تواند نشانگر جهتگیری های سیاسی آن دولت باشد. بدیهی است انتصاب افراد در پست های حساس و کلیدی که ارتباط نزدیک و قرابت خویشاوندی با شخص رئیس دولت دارند، از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و در چرخه ادوار ساختار سیاسی نظام جمهوری اسلامی گاه چنین رایج بوده که روسای جمهور، برادران خود را برای تصدی پست های کلیدی منصوب می نمایند.

در این گزارش به شرح وضعیت برادران روسای جمهور در ادوار مختلف پرداخته ایم و سرنوشت آنان در تعامل با هم نامان و هم خونانشان را مورد تحلیل قرار داده ایم.

 

محمد هاشمی، چریک حزبی

محمد هاشمی، متولد 1321، در رفسنجان و تحصیل کرده دانشگاه برکلی کالیفرنیا است. وی  در عنفوان جوانی تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به آمریکا برود و در آنجا فوق لیسانس مدیریتش را دریافت کرد. او همچنین سابقه تحصیلات حوزی هم دارد. برادر سردار سازندگی ایران، از قبل از انقلاب در مبارزات علیه شاه مشارکت جدی داشته و دستگیری، تبعید و زندان، همراه همیشگی او در آن سالها بوده است. او حتی در آمریکا هم دست از مبارزه بر نداشت و در پایه گذاری انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم این کشور مشارکت جدی داشت.

محمد پس از پیروزی انقلاب هم در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نقش ویژه ای داشت و همچنین یکی از قدیمی ترین افرادی است که کار حزبی به معنای واقعی را تجربه کرده است؛ او از اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران بود و پس از انحلال این حزب، یکی از تاسیس کنندگان حزب کارگزاران سازندگی بود. برادر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم اکنون نیز به عنوان عضو شورای مرکزی و کمیته سیاسی این حزب مشغول فعالیت است.

در کارنامه برادر کوچکتر آقای اعتدال ایران، فعالیت های فرهنگی هم دیده می شود. محمد هاشمی از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۳ رئیس سازمان صداوسیما بود و پس از آن برای مدتی به وزارت امور خارجه رفت.

پیش از آن هم هاشمی کوچکتر، در دولت ششم، معاون اجرایی برادر بود. او همچنین در پایان دولت ششم مسئولیت بازسازی مناطق جنگی را بر عهده گرفت و به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در اداره امور مربوط به بازسازی مناطق جنگ زده هم منصوب شد.

محمد هاشمی بعدها عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گردید و پس از تغییر اعضای مجمع تشخیص مصلحت، به عنوان رئیس دفتر آیت الله هاشمی در مجمع تشخیص معرفی گردید و همچنان هم در این جایگاه حضور دارد.

علی خاتمی، رئیس دفتر و برادری نجیب

با پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات خرداد 76، اصلاح طلبان توانستند به قدرت برسند و مسئولیت اجرایی کشور را بر عهده گیرند. برادران محمد خاتمی هم همچون اغلب سیاستمداران ایرانی، از نزدیک ترین افراد به رئیس قوه مجریه به شمار می رفتند. شاید نام محمد رضا خاتمی برای تمامی کسانی که مسائل روز سیاسی ایران را دنبال کنند، نامی آشنا باشد، اما اندک هستند تعداد کسانی که علی خاتمی، برادر دیگر سید محمد را بشناسند.

محمد رضا خاتمی در انتخابات مجلس ششم، توانست با رایی بالا و قاطع، رای اول تهران را کسب نماید و بسیاری از گمانه زنی ها حاکی از این بود که خاندان خاتمی بر ریاست دو قوه مجریه و مقننه تکیه خواهند زد. اما اصلاح طلبان ترجیح دادند بر خلاف اصولگرایان دعوی ریاست نداشته باشند و حرمت ها و کسوت را فدای جنگ قدرت ننمایند؛ این عامل باعث شد، تا محمدرضا و سایر اصلاح طلبان شیخ مهدی کروبی را به عنوان رئیس مجلس ششم، انتخاب نمایند و محمد رضا خاتمی به عنوان نایب رئیس مجلس انتخاب گردید.

اما علی خاتمی متولد 1332 و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، از دانشگاه بروکلین، برادر دیگر سید محمد خاتمی است. او از سال 1380 تا 1384 به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور، جانشین محمد علی ابطحی شد. علی خاتمی در این دوران چهره ای کمتر رسانه ای و البته به دور از حاشیه از خود به نمایش گذاشت. علی خاتمی پس از پایان دوران ریاست جمهوری خاتمی هم، همچون گذشته ترجیح داد با آرامش و به دور از هیاهوی رسانه ای به فعالیت های خود ادامه دهد. او البته همچنان رئیس دفتر سید محمد خاتمی در  بنیاد باران نیز هست و همچنان همراه برادر و در کنار وی حضور دارد و در انجام امور یاری می رساند.

داوود منتقد سرسخت محمود

داوود احمدی نژاد یار و یاور نزدیک برادر در سال 84 بود و همواره در کنار اخوی کوچکتر حضور داشته است و یاری رسان او را در انتخابات ریاست جمهوری 84 بود. داوود که یکی از حامین سرسخت برادر بود، به عنوان ریاست بازرسی نهاد ریاست جمهوری انتصاب گردید. وی همیشه و در همه حال از اقدامات دولت نهم دفاع می کرد و هیچگاه، کوچکترین انتقادی را بر عملکرد دولت برادرش بر نمی تابید؛ اما عاقبت  بر سر ماجرای انتصاب علی کردان، با برادر اختلاف نظر پیدا کرد؛ اختلاف نظری که آغاز پایان روابط دوستانه دو برادر بود. البته همان زمان هم، شایعاتی به گوش می رسید که ماجرای تقلبی بودن مدرک کردان، از سوی داوود در مجلس افشا شده است. برادر بزرگتر رئیس دولت نهم، در مرداد 87 از سمت خود کناره گیری کرد و با نفوذ روزافزون اسفندیار دولت، داوود هر روز از برادر دورتر و دورتر شد.

پس از کناره گیری از این پست، داوود احمدی نژاد از طرف ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان رئیس پدافند غیر عامل کشور منصوب شد. گفتنی است او، پیشتر و به ویژه اوایل انقلاب، سابقه فعالیت در وزارت اطلاعات را نیز داشته است. 

داوود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هم ثبت نام کرد، ثبت نامی که هیچکس نفهمید چرا انجام شد و چرا به انصراف انجامید؛ پس از انصراف او، شایعه شد که او از کاندیداتوری جلیلی حمایت کرده است و در حمایت از او انصراف داده است، اما در ادامه او ضمن تکذیب این صحبت ها، مردم را از رای دادن به جلیلی بر حذر داشت و گفت: «آقای جلیلی همان راه برادرم را می رود و همگی باید مراقب باشند.» او که دلیل اصلی اختلافش با محمود، شخص اسفندیار رحیم مشایی بود، پیش­تر هم درباره جریان موسوم به انحرافی گفته بود: «جریان انحرافی به دنبال درست کردن مجلسی است که بویی از ولایت فقیه نداشته باشد تا به اهداف ناصواب خود دست یابد».

نکته قابل تامل، سرنوشت متفاوت داوود با برادران روسای جمهور سابق است. در شرایطی که محمد هاشمی و علی خاتمی همچنان در کنار برادر خود حضور دارند، میانه داوود و محمود به حدی شکراب شده که این دو برادر به کلی یکدیگر را طرد کرده اند. داوود احمدی نژاد در جلسه پرسش و پاسخی در رابطه انتخابات 92، برگزار شد،  با بیان اینکه دیگر هیچ ارتباطی با رئیس جمهور ندارم اظهار داشت: «احمدی‌نژاد در سه نامه‌ای که تاکنون برای بنده نوشته، مرا بی‌دین خوانده و این امر حجت را برایم تمام کرده است»

و این بود، پایان نافرجام سرگذشت داوود و محمود.

حسین فریدون، همراه همیشگی، از گذشته تا ...

حسین فریدون، برادر کوچکتر حسن روحانی است که سالهاست در کنار برادر حضور دارد و همراه و همیار برادر بزرگتر بوده است. حسین فریدون، قبل از پیروزی انقلاب، در کنار دکتر روحانی مشغول مبارزه علیه رژیم پهلوی بوده است. در بحبوحه انقلاب هم تلاش های بسیاری برای تثبیت انقلاب انجام داد، حسین برادر کوچکتر رئیس جمهور منتخب، پس از انقلاب هم در عرصه های مختلف به خدمت رسانی پرداخته است.

آنگونه که حسن روحانی در بخشی از کتاب خاطراتش در مورد اخوی می نویسد، «حسین فریدون پیش از انقلاب در مبارزه علیه رژیم پهلوی همواره پیشگام بوده و جزء فعالین این عرصه به شمار می رفته است؛ حسین آقا همچنین در زمان بازگشت حضرت امام به کشور در 12 بهمن 57، جزء تیم حفاظتی و امنیتی بوده است و مسئولیت برقراری نظم و مدیریت مراسم انتقال امام به از فرودگاه به بهشت زهرا را بر عهده داشته است.»

برادر کوچکتر رئیس دولت یازدهم، همچنین در بازه یازده روزه پیروزی انقلاب اسلامی، به وظایف حفاظتی و امنیتی خود در نگهداری از زندانیان سیاسی و اعضای ارشد ساواک، مشغول بوده است. پس از تثبیت نسبی انقلاب، حسین فریدون به عنوان فرماندار نیشابور انتخاب می گردد و مدتی در این شهرستان مشغول فعالیت و خدمت رسانی گردیده و پس از آن به عنوان فرماندار کرج منصوب می شود و مدتی هم در این شهرستان به ایفای وظیفه مبادرت ورزیده است. حسین فریدون در دوران جنگ تحمیلی هم حضور فعالی در میادین جنگ داشته و سالها در جبهه، علیه دشمن بعثی جنگیده است. فریدون پس از آن وارد وزارت خارجه شده و کم کم به عنوان یک دیپلمات مشغول انجام وظیفه می گردد.

حسین فریدون، پس از آن به مدت 8 سال به عنوان سفیر ایران در مالزی مشغول به فعالیت می شود و در این مدت روابط ایران با این کشور شرق آسیایی بهبود چشمگیری یافته و سطح مراودات اقتصادی و سیاسی میان دو کشور رشد قابل ملاحظه ای را شاهد بوده است. فریدون پس از آن، به مدت چندین سال هم به عنوان یکی از نمایندگان ایران در سازمان ملل متحد به ایفای نقش می پرداخت. فریدون پس از بازگشت به ایران به عنوان مشاور رئیس مرکز تخقیقات استراتژیک تعیین شده و همچنان هم در این جایگاه حضور دارد.

حسین فریدون پس از کاندیداتوری رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، همیشه و در همه حال در کنار برادر بزرگتر حضور داشته و هیچگاه وی را تنها نگذاشته است. این حضور حتی در کوچکترین مجالسی که دکتر روحانی در آن به ایراد سخنرانی پرداخته هم ادامه یافته و روابط نزدیک و حسنه دو برادر، تا امروز کاملا حفظ شده است.

حال باید منتظر ماند و دید، ادامه روابط دو برادر در چه چارچوبی ادامه خواهد یافت و آیا این روابط حسنه و سطح بالای دو برادر همچون برادران هاشمی و خاتمی امتداد خواهد یافت یا همچون سرنوشت محمود و داوود، فرجام ناخوشایندی پیدا خواهد کرد.  

غیر قابل انتشار: ۷
انتشار یافته: ۱۷
سهراب
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۸
0
3
مردم نسبت به انتصاب فامیلی حساس هستند.بهتر است سیاست مداران اجتناب آقای عارف را از دادن شغل به برادرش را الگوی خود قرار دهند.اداره ی مملکت فامیل بازی بر نمی دارد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۳
1
1
اگه فرد قابل اعتماد و کارآمد و متخصصی باشه هیچ اشکالی نداره
sadegh
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۳
0
1
خدا به خیر بگذرونه این 4چهار سال /یا طبق معمول این هشت سال رو .از الان انتصاب فامیلی.
رحمان رحمت زهي
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
4
1
بنده ح رحمان رحمت زهي مشاور عالي ستاد روحاني در سيستان و بلوجستان قاطعانه ميگويم جناب حسين فريدون روحاني و مرتضي بانك زحمات زيادي كشيدند و نشان دادند رابطه خوبي با مردم و معتمدين و دانشجويان داشتند و خودم بشخصه دوست داشتم مرتضي بانك معاون اول و حاج حسين فريدون رياست دفتر دكتر روحاني ...در استان ما ريش سفيدان و قشر مردم حاج حسين روحاني و دكتر مرتضي بانك از جنس مردمي و مقبوليتي و محبوبيتي ميشناسند...باز هم تشكر از جناب تركان.نعمت زاده.عباس اخوندي.دكتر ربيعي..ظريف..جهانكيري..رمضاني..فرهمند..قطب الديني..فرشيد گل زاده..دكترعارف.فرهمند..صوري..رحمت زهي.تولايي..زهرا اربابي..محمد تقي رخشاني..زنگنه..جنتي..پورمحمدي..
رحمان رحمت زهي
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
2
0
بنده ح رحمان رحمت زهي مشاور عالي ستاد روحاني در سيستان و بلوجستان قاطعانه ميگويم جناب حسين فريدون روحاني و مرتضي بانك زحمات زيادي كشيدند و نشان دادند رابطه خوبي با مردم و معتمدين و دانشجويان داشتند و خودم بشخصه دوست داشتم مرتضي بانك معاون اول و حاج حسين فريدون رياست دفتر دكتر روحاني ...در استان ما ريش سفيدان و قشر مردم حاج حسين روحاني و دكتر مرتضي بانك از جنس مردمي و مقبوليتي و محبوبيتي ميشناسند...باز هم تشكر از جناب تركان.نعمت زاده.عباس اخوندي.دكتر ربيعي..ظريف..جهانكيري..رمضاني..فرهمند..قطب الديني..فرشيد گل زاده..دكترعارف.فرهمند..صوري..رحمت زهي.تولايي..زهرا اربابي..محمد تقي رخشاني..زنگنه..جنتي..پورمحمدي..
عارف
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۷
0
0
ممکنه روحانی نباشه اما حسین فریدون عمرا. یعنی آرزو به دل موندم روحانی یه جا بره، حسین فریدون نباشه
حسین
United States
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۱
0
1
چرا این فامیلشو عوض نکرده؟
یکی از اهالی نیشابور مظلوم
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
0
2
فریدون متولد 1342از سال 57بشرح فوق مسولیت های مهم داشته .واقعا شرم کردم اینقدر دروغ را خواندم خان خان بازی هم حدی دارد در نیشابور ادم بدرد بخوری وجود نداشت که حسین 18ساله فرماندار میشود ووووووووو
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
0
3
رانت و فقط رانت
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۳
0
0
وقتی حسن روحانی که مدرک فوق لیسانس و دکتراشو دهه هفتاد گرفته دردهه شصت همه جا خودش رو کتر روحانی معرفی می کرد انتظار دارین که این سوابق برادرش ساختگی نباشه ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
0
1
گنده گویی کار عبثی است ،حسین فریدون خودش میداند کیست،...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
0
0
خوب اینکه در مقابل یک انحراف به ایستی درسته یا صرف فامیل و برادر بودن فرد خاطی چشم پوشی کنی و خانواده ات را از حق فراتر بدانی؟؟ از قدیم گفتن میخوای یکی رو خراب کنی ازش بد دفاع کن.
شاهد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
0
2
اقای رحمت زهی دوران تملق وپاچه خواری گذشته اقایانی که اسم بردید همه برای منافع شخصی کارکرده اندورصایت خدا نبوده لذاخودرادرگناه ایشان شریک نکنید
بی طرف
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
0
0
چطور کسی که متولد 42 است یعنی در اوایل انقلاب 15 ساله بوده مسئول حفاظت از امام بوده و در ضمن تا 5سال بعد از پیروزی انقلاب ایشان تازه 20 ساله می شدند چطور فرماندار شهرهای بزرگی مثل نیشابور و کرج بودند و در ضمن با این تراکم کاری چطور درس خوندند و لیسانس و ..گرفتند.
ثمین
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
0
0
ای خدا ..ای خدا ..ای فریاد رس..
وحید زمانی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۱
0
0
آقای فریدون در سال 57 ، پانزده سال داشته و قبل از انقلاب هم در مبارزات نقش عمده ای داشته و پیشگام بوده ، بعد از انقلاب هم لابد هم مدرسه می رفته هم فرماندار نیشابور بوده
زهرا
United Kingdom
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
0
0
سوال:
اقای حسین فریدون متولد 1342 هست، یعنی سال 57 15 سالش بوده. بچه 15 ساله سابقه طولانی مبارزات داشته؟!
در ضمن ایشون بعد انقلاب فرماندار دوجا بوده؟

چه خبره تو این کشور؟

همه سر و ته یه کرباسن....
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی