امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۶۲۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۵

تهیه سریال‌های تلویزیون در انحصار چه کسانی است؟

در سال های اخیر برخی تهیه کننده های بدحساب تلویزیون که گاهی از سوی برخی بازیگران می شنویم که دستمزدها را پرداخت نکرده اند یا با تاخیر بسیاری پرداخته اند سریعتر از تهیه کننده های قدیمی برای ساخت سریال بعدی‌شان موافقت صدا و سیما را جلب می کنند.

اگر نگاهی به تیتراژ سریال های صدا و سیما در سال های اخیر بیاندازیم پی می بریم که تنها عده معدودی از تهیه کننده ها از خوان نعمت های این سازمان عریض و طویل بهره برده اند و قدیمی ترها که اتفاقا بسیار خوش حساب هم بوده اند و آثاری خاطره انگیز به یادگار گذاشته اند سال هاست جایشان میان تیتراژ سریال ها خالی است.


به گزارش خرداد به نقل از پیام نو، تعداد سریال های کم مخاطب صدا و سیما در دو سه سال اخیر گسترش یافته است و نکته جالب توجه این که تهیه کننده و حتی کارگردان هایی که این مجموعه های کم طرفدار را تولید می کنند اتفاقا پرکار هم هستند و بخش اعظم بودجه سازمان صدا و سیما را به خود اختصاص داده اند.


اما تهیه کننده های باسابقه از جمله محمود فلاح، اسماعیل عفیفه، حسن بشکوفه، رضا انصاریان، بیژن بیرنگ و بهروز خوش رزم دیگر در عرصه تولید حضور ندارند. اسماعیل عفیفه که به نظر می رسد عطای تلویزیون را به لقایش بخشید و تصمیم دارد در شبکه نمایش خانگی فعالیت کند.


محمود فلاح هم که شنیده می شود ممنوع الکار است و اجازه فعالیت در تلویزیون ندارد. فلاح و خوش رزم برخلاف بسیاری از تهیه کننده های تازه وارد از تهیه کننده های خوش حساب تلویزیون بوده اند به گونه ای که خوش رزم برای یک سریال که تلویزیون بودجه آن را با تاخیر پرداخت کرده بود خانه خود را فروخت تا دستمزد عوامل را پرداخت کند.


این در حالی است که در سال های اخیر برخی تهیه کننده های بدحساب که گاهی از سوی برخی بازیگران می شنویم که دستمزدها را پرداخت نکرده اند یا با تاخیر بسیاری پرداخته اند سریعتر از تهیه کننده های قدیمی برای ساخت سریال بعدی شان موافقت صدا و سیما را جلب می کنند.


تهیه کننده های بدحساب

رامین عباسی زاده، علی لدنی و زینب تقوایی از تهیه کننده هایی هستند که بازیگران سریال هایشان به عدم پرداخت به موقع دستمزدشان اعتراض داشته اند و در صدا و سیما بسیار فعال اند. زینب تقوایی، دختر جوانی که با تهیه سریال «دودکش» به صدا و سیما وارد شد و عدم تجربه اش در زمینه تهیه کنندگی حرف و حدیث هایی را برای او به دنبال داشت. مدتی پس از پخش «دودکش» برخی از عوامل سریال به عدم پرداخت دستمزدهایشان گله کردند و این تهیه کننده پاسخ داد که دستمزدها را پرداخت کرده است. این دختر جوان هم اکنون تهیه سریال «مدینه» به کارگردانی سیروس مقدم را برعهده دارد که قرار است ماه رمضان از شبکه اول سیما پخش شود. وی همچنین در سریال دیگری از لطیفی با نام «بن بست» به عنوان تهیه کننده حضور دارد.


رامین عباس زاده هم که تهیه کنندگی «میلیاردر» را برعهده داشته و نتوانسته آن را به پایان برساند همچنان در صدا و سیما فعال است. «انقلاب زیبا» که به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی (ره) قرار است در ۲۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای در خرداد ۹۴ روی آنتن شبکه اول برود از آثار تولیدی جدید توسط این تهیه کننده است.


یکی دیگر از تهیه کننده هایی که عوامل فنی او را خیلی خوش حساب نمی دانند علی لدنی است. او که در عرصه سینما و تلویزیون بسیار فعال است هم اکنون سریال «معمای شاه» را برای پخش در شبکه یک سیما در دست تولید دارد، سریالی که ساخت آن از دی ماه سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد. «گذر از رنج ها» عنوان مجموعه دیگری است که لدنی تهیه آن را برعهده دارد و بابک حمیدیان نامه ای انتقادی در میانه تولید آن خطاب به مدیران صدا و سیما نوشت و از عدم پرداخت دستمزدش گلایه کرد. شنیده می شد که بیژن امکانیان هم به دلیل مشکلات مالی، پروژه را نیمه کاره رها کرده است. سریال «نوشدارو» به کارگردانی جواد اردکانی دیگر مجموعه ای است که لدنی تهیه کنندگی آن را همزمان با دو سریال دیگر برعهده داشته است.


سید کمال طباطبایی هم که با تاخیر در پرداخت دستمزد عوامل سریال «بچه های نسبتا بد» به تهیه کننده ای بدحساب تبدیل شد هم اکنون تهیه «خانه امن» فریدون جیرانی را برعهده دارد.


تهیه کننده های خوش حساب

اما در این میان تهیه کننده های پرکاری هم در صدا و سیما وجود دارند که هنوز خوش حساب اند. محسن علی اکبری، محمد تخت کشیان و جواد نوروزبیگی از این دست تهیه کننده ها هستند که با جستجوی نامشان در گوگل با نام های فراوان سریال هایی که تهیه کرده یا قصد تهیه آن را دارند رو به رو می شوید.


تهیه کننده های پرکار و پر حاشیه

مجید اوجی و همسرش فلورا سام از جمله افرادی هستند که حتما نامشان را بسیار در تیتراژ سریال های مختلف دیده اید. «توطئه فامیلی»، «باغ سرهنگ»، «ما فرشته نیستیم»، «ناز و نیاز» و «راز پنهان»  از سریال های ساخته شده توسط این زوج هنری است که می توان در نظرسنجی از مخاطبان به میزان اسقبال اندک تماشاگران از این سریال ها پی برد. پرکار بودن این زوج هنری در صدا و سیما با وجود کیفیت پایین سریال هایشان موجب اعتراض برخی از تهیه کنندگان و کارگردانان شده است.


تهیه کننده های پرکار اما کم حاشیه

محسن چگینی که بیشتر در تهیه سریال های کمدی فعالیت دارد و پای بسیاری از نابازیگران از جمله پژمان جمشیدی و پروین قائم مقامی(مادر بهاره رهنما) را به تلویزیون باز کرده است را می توان به عنوان تهیه کننده ای کم حرف و کم حاشیه معرفی کرد. او هم اکنون «شمعدانی» و «پژمان ۲» را در دست تولید دارد. «ساختمان پزشکان»، «پژمان» از سریال های پرمخاطب و «دزد و پلیس» سریال های کم مخاطب این تهیه کننده در سال های اخیر بوده است.


سید محمد هاشمی اصل که در گذشته تهیه کننده برنامه های زنده مناسبتی بود در سال های اخیر در عرصه تهیه سریال حضور داشته است. «آوای باران» و «مسیر انحرافی» از جمله سریال هایی هستند که با تهیه کنندگی این تهیه کننده تولید شده اند و مورد استقبال قرار گرفته اند.


داود هاشمی که «پنج کیلومتر تا بهشت»، «خداحافظ بچه»، «چشم هایش» و «پنجمین خورشید» را در کارنامه تهیه کنندگی دارد مشغول تهیه سریال «همه چیز آنجاست» به کارگردانی شهرام شاه حسینی برای شبکه سه سیما است.


تهیه کننده سریال های چند قسمتی

الهام غفوری که به دلیل علاقه مفرط تلویزیون به کار با سیروس مقدم به عنوان تهیه کننده وارد عرصه سریال سازی شده است در گذشته برنامه ریز و مدیر تولید آثار مقدم بود اما یکباره در دو سه سال اخیر تهیه کننده مجموعه هایی به کارگردانی همسرش شد. سری سریال های «پایتخت» به تهیه کنندگی الهام غفوری تولید شدند.


آرمان زرین کوب که تهیه «مرگ تدریجی یک رویا» را برعهده داشت مجموعه «ستایش ۱ و ۲» را تهیه کرده است. البته محسن چگینی علاوه بر پرکار و کم حاشیه بودن با تهیه «پژمان ۲» در گروه این تهیه کنندگان قرار می گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی