امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۸۹۵۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
پاسخ مستند به اتهامات بخشایشی علیه ظریف + تصویر

چه کسی خلاف واقع می گوید؟

احمد بخشایشی نماینده مجلس، معتقد است ظریف با اینکه در کمیسیون امنیت ملی مجلس، اعتراف کرده عضویت ایشان در هیئت علمی مورد قبول وزارت علوم واقع نشده، اما در رزومه ای که به مجلس ارائه داده اند، خود را عضو هیئت علمی دانشگاه معرفی کرده اند.

سرویس سیاسی خرداد/ سعید جعفری پویا: «آقای ظریف در رزومه­ای که به مجلس ارائه داده­اند، خود را عضو هیئت علمی معرفی کرده­اند، در حالیکه خودشان در جلسه کمیسیون امنیت اعتراف کردند که علی رغم تلاش­هایی که برای عضویت در هیئت علمی صورت داده­اند، وزارت علوم عضویت ایشان در هیئت علمی را تایید نکرده است»

احمد بخشایشی، نماینده مردم اردستان و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، محمد جواد ظریف، گزینه دولت برای تصدی وزارت امور خارجه را متهم به خلاف گویی می­کند و مدعی است ظریف علی رغم اینکه خود معترف است که عضو هیئت علمی نیست، اما در رزومه­اش خود را عضو هیئت علمی معرفی کرده است.

در گفتگویی که هفته پیش با دکتر بخشایشی پیرامون کابینه پیشنهادی دولت یازدهم داشتیم، او ضمن اینکه ایرادات زیادی به کل وزاری پیشنهادی داشت، انتقادات مشخص و فراوانی را هم از دکتر محمدجواد ظریف گزینه دولت برای تصدی وزارت امور خارجه مطرح کرد. به همین دلیل بر آن شدیم تا صحت و سقم ادعاهای بخشایشی علیه دکتر ظریف را مورد بررسی قرار دهیم.

اما آیا ظریف خلاف می­گوید یا بخشایشی بی اطلاع است؟

برای تفهیم بهتر موضوع بد نیست نگاهی به گذشته باشیم و سابقه محمدجواد ظریف در وزارت علوم، دانشکده روابط بین­الملل وزارت امور خارجه و دانشگاه تهران را مورد بررسی قرار دهیم. بر این اساس سراغ بخش­نامه­های قدیمی دانشکده روابط بین­الملل، دانشگاه تهران و وزارت علوم رفتیم و مکاتبات انجام شده در رابطه با محمد جواد ظریف را مورد بررسی قرار دادیم.

جالبترین نامه­ای که در این رابطه به آن برخوردیم، حکمی بود که طی آن صلاحیت علمی دکتر ظریف برای استادیاری در مرتبه 2 مورد تایید قرار گرفته بود. بر این اساس در 19/11/73 وزارت فرهنگ و آموزش عالی، طی نامه­ای به دانشکده روابط بین­الملل وزارت امور خارجه، رسما اعلام می­کند:

 «به استناد ماده 7 آیین نامه استخدامی هیات علمی دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی برای مرتبه­های 1 و 2 مصوب جلسه مورخ 11/8/60 هیات سه نفره­ی جانشین هیات­های امنا و با توجه به نامه شماره 2329/19 مورخ 19/11/73، هیات مرکزی گزینش استاد، بدینوسیله صلاحیت هیات علمی آقای محمد جواد ظریف خونساری در مرتبه دو استادیاری رشته روابط بین­الملل تایید می­شود.»

براین اساس و طبق حکمی که تصویرش را مشاهده می­کنید آقای ظریف نزدیک 20 سال پیش عضو هیئت علمی شده است.

 

 

 

در سال بعد هم در يک اقدام مجزا، هيئت جذب دانشگاه تهران پس از طي مراحل تاييد توسط گروه حقوق عمومي و تاييد صلاحيت علمي و اخلاقي، دکتر محمد جواد ظریف را برای جذب در هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تایید می­کند و طی نامه­ای رسمی در تاریخ 14/10/78، به امضای دکتر محمدرضا تخشید، رئیس وقت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، به وزارت امور خارجه، خواهان انتقال و جذب دکتر ظریف برای هیئت علمی دانشگاه تهران شده­است.

با توجه به توانمندی­ها و قابلیت­هایی که دکتر ظریف به عنوان یکی از اعضای نخبه کادر وزارت خارجه چه در نیویورک و چه در تهران از خود به جای گذاشته بود، وزارت امور خارجه به راحتی حاضر نمی­شود این عنصر برجسته و ورزیده را از دست بدهد و آن­را در اختیار دانشگاه تهران یا حتی دانشکده روابط بین­الملل وزارت خارجه (که خود عضوی از ساختار وزارت خارجه است) بدهد.

بر این اساس پس از ارائه این درخواست به وزارت خارجه، وزير وقت امور خارجه ضمن مخالفت با این انتقال، به درخواست دانشگاه تهران پاسخ نداد و معتقد بود، موافقت با رفتن ظریف، از کادر سياسي وزارت خارجه، خيانت به کشور است.

 

 

 

 

به همين دليل پرونده استخدامي ظریف هیچگاه از وزارت امور خارجه منتقل نشد، ولي در عمل در هر دو جا، چه دانشکده روابط بین­الملل وزارت خارجه و چه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، به عنوان عضو هيئت علمي حضور داشته و به تدریس مشغول بوده است.

 

اما چون وزارت امورخارجه پرونده استخدامي ظریف را به هيچيک از دو (دانشکده روابط بين الملل و دانشگاه تهران) منتقل نمی­کند، او نمی­تواند ارتقاءهاي علمي (دانشياري و استادي) را از دانشگاه­ها بگیرد و به عنوان استادیار در دو دانشگاه حضور داشته است. بدیهی است استادیار بودن مانع از عضویت فرد در هیئت علمی دانشگاه نمی­شود و ظریف با اینکه به دلیل مخالفت وزارت خارجه از ترفیع­های علمی محروم می­شود اما این امر موید صحبت دکتر بخشایشی نیست و بر این اساس هیچ خلاف گویی در اظهارات دکتر ظریف مشاهده نمی­شود.  

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
United States
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۲
0
0
مرسی. عالیییی. بابا این حکم ها رو از کجا پیدا کردین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۲
0
0
اقا جان اینکه اثبات نمیکنه عضو هیات علمی شدن فقط میگه که موافت شده اونم توی یک گام. ده تا گام باید طی بشه تا هیات علمی بشه
آرش
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۲
0
0
بی خیال صحبت های دکتر بخشایش آقایان به کارتان برسید. میزان رای ملت است " مردم این بار اصلاح طلبان را خواستند والسلام
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی